Reportāža: Jaunietis reida laikā parāda pasi un nopērk psihoaktīvās vielas

Februārī dažādās Rīgas apkaimēs notika aktīvistu akcija pret narkotiku tirgotājiem. Reida laikā tika apmeklētas tirdzniecības vietas, kurās legāli var iegādāties apreibinošās vielas. Ar aktīvistiem kopā bija arī Latvijas Radio žurnālists Viktors Pupiks.

Sabiedriskā organizācija “Stop Drugs” piesaista aktīvistus, sportistus, vecākus un bijušos karavīrus, kuri gatavi miermīlīgi cīnīties pret narkotiku tirgoņiem. 17. februāra akcija bija viena no pēdējām un reizē arī lielākā, jo tajā piedalījās vairāki simti dalībnieku.

Reida laikā aktīvisti bloķē tirdzniecības vietas, veidojot rindas un tēlojot pircējus. Tādā veidā tirgotājiem tiek radīta lieka drūzma un dīkstāve. Iepriekšējo sabiedrisko aktivitāšu iespaidā pārdošanas punkti daudzviet aizrestoti un aprīkoti ar video novērošanas kamerām, lai varētu savlaicīgi reaģēt policijas un reidu dalībnieku ierašanās gadījumā. Vairākas tirdzniecības vietas ir nodedzinātas, taču tas netraucē turpat netālu atvērt jaunas. Interesanti, ka ķīmisko vielu cenas ir izliktas publiskai apskatei un redzams, cik maksā grams vai tā desmitdaļa. Izskatās, ka daži tirgotāji pabijuši sapulcē pirms kustības „Stop Drugs” akcijas sākuma, jo vietām dzeltenzaļajās vestēs tērptos pārstāvjus sagaida aizvērti narkotiku pārdošanas punkti ar norādi uz adresi par citu tirdzniecības vietu, kas visticamāk ir konkurenta uzrādīšana.

Starp reida dalībniekiem ir arī vecmāmiņa, kura pastāsta, kā šīs vielas nogalinājušas viņas mazdēlu. Visticamāk, šo narkotiku ietekmē draugs nogalinājis viņas mazdēlu ar astoņiem dūrieniem. Par savu personisko pieredzi runā arī kāda žurnāliste.

Narkotiku tirdzniecība turpinās uzreiz pēc akcijas dalībnieku apmeklējuma, tāpēc daļa cilvēku uzreiz neizklīst un uzkavējas pārdošanas vietās, lai parādītu, ka viņi nav devušies prom. Taču ir pircēji, kurus reids neuztrauc.

"Tā ir mana veselība!" Jaunietis parāda pasi un pasaka, ja gribēs bojāt veselību, tad to darīs. Seko puiša pirkums un viņa īpašumā nonāk ķīmiskās vielas. Cits dusmīgi aizliedz sevi fotografēt. Marijas ielas pagalmā tīnis smalki izstāsta tehnoloģijas, kā lietojamas psihoaktīvās narkotikas. "Es esmu mēģinājis, bet es nepīpēju, jo, kad es pamēģināju, man kļuva ļoti slikti."

“Spaisu” taisa šādi: sajauc kaut vai pļavā salasītu zāli, atstāj pagrabā, apsmidzina ar dažādām vielām (piemēram, acetonu, benzīnu, sēru vai ko citu), izžāvē, saliek pa paciņām un viss. Tā jaunieši internetā iesmej par apreibinošām vielām, taču tajā ir daļa patiesības. Tik tiešam, augiem sintētiskās vielas pievieno smidzinot. Viena fasējuma paciņu iedarbība var būt ļoti atšķirīgas - līdz pat pārdozēšanai, jo pagatavošana ir pavirša.

Sintētiskās narkotikas sāka tirgot 21. gadsimta sākumā, kad marihuānas efektu centās panākt izmantojot legālos augu maisījumus. Tomēr šeit legalitāte beidzas, jo marihuānas efektu šobrīd sasniedz psiho aktīvus vai neaktīvus augus sajaucot ar sintētiskām vielām. Tā ir ķīmija, kuras apjoms aug gandrīz ģeometriskajā progresijā.

25. februārī Latvijas Ārstu biedrībā notika diskusija par psihoaktīvo narkotiku lietošanu. Kā izrādās, šīs vielas pusaudžu vidū ir pamēģinājuši ceturtā daļa puišu un septītā daļa meiteņu.

Valsts mēģina jaunākās vielas iekļaut aizliegto vielu sarakstā, tikmēr izveidojas daudz jaunu sintētisko vielu, kas tiek pievienotas dažādiem augiem un apkarošana nebeidzas. Policija ir tiesīga izņemt augu maisījumus un nodod pārbaudē, vai tās ir atļautās vai aizliegtās vielas. Reida laikā tirgotavās tiek pārbaudīta kases saderība ar kases grāmatu, kā arī ugunsdrošības noteikumu ievērošana un darbinieku darba līgumi. Šādu pārbaužu veikšana ir viens no veidiem, kā kaut uz mirkli apturēt ienesīgo tirgošanos.

2013. gada nogalē narkotikas bija nopērkamas vairāk kā 50 pārdošanas vietās, šobrīd apmēram 35. Tomēr pastāv risks, ka sācies pagrīdes režīms. Tiek izplatītas vizītkartes, var sazvanīties un iegūt vielas. Tirdzniecība notiek arī no autotransporta. Liepājā legālo zālīti atklāti vairs netirgo. Tikmēr Rīgas centru, Pļavniekus, Bolderāju un citus galvaspilsētas mikrorajonus vienā vakarā apmeklē vairāki simti bīstamo narkotiku apkarotāji. Viņi izlīmē plakātus ar jautājumu „Vēlies, lai šeit ir arī tavs foto?”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti