REPORTĀŽA: Inspektori Rāznas Nacionālā parka ūdenstilpēs atklāj mazāk pārkāpēju

Spītējot aukstajam laikam un bagātīgajai sniega kārtai, Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) valsts vides inspektori arī ziemas periodā, pa ledu pārvietojoties ar kvadriciklu, veic pastiprinātu iekšējo ūdeņu kontroli Rāznas Nacionālā parka ūdenstilpēs. Kaut arī ar katru gadu pārkāpēju kļūst mazāks, joprojām makšķerēšanas noteikumus ievēro ne katrs.

DAP inspektori: Rāznas Nacionālā parka ūdenstilpēs pārkāpēju skaits mazinās
00:00 / 05:04
Lejuplādēt

Dabas aizsardzības pārvaldes vecākais speciālists Dainis Tučs dodas pārbaudes reidā uz ledus. Viņa darbu ievērojami atvieglo moderns kvadricikls, ar kuru vasarā var izbraukt sliktos ceļus, bet ziemā ātri pārvietoties pa ledu.

Viņš pārbauda makšķernieka dokumentus un noskaidro, ka tie ir kārtībā. Arī ūda viņam ir tikai viena. Vīrs ir pikts, ka pat izmantojot speciālu kameru, šodien zivis nevar atrast, tāpēc kaste esot tukša.

Pārsimt metrus tālāk tiek pārbaudīts vēl viens zemledus makšķernieks, un te atklājas vesela virkne pārkāpumu – nederīga pērnā gada makšķerēšanas karte un izmantoti arī vairāk nekā divi makšķerēšanas rīki.

Atklājas, ka vīrietis nemaz nezina, cik ūdu drīkst lietot; sākumā atzīstas, ka lieto divas, tad, ka tikai vienu, taču tuvējā apkaimē redzami pat četri karodziņi. Skaidrošanās ieilgst, makšķernieks raksta paskaidrojumu, un viņam norādītajā laikā būs jāierodas Dabas aizsardzības pārvaldē, lai jau tur skaidrotu situāciju.

Nekam nepiederošās ūdas speciālists izņem, un tālāk tās tiks nogādātas uz pārvaldi iznīcināšanai.

Turpmāk reida laikā vairāk pārkāpumu netiek piefiksēts, un  Dainis Tučs atklāj, ka parasti, ja makšķerniekam gadījies kāds sīks pārkāpums, iztiek ar brīdinājumu, taču tādos gadījumos, kā tas konstatēts šodien, tiks lemts par naudas soda piemērošanu.

“Pēdējos gados ar katru gadu situācija uzlabojas. Makšķernieki ievēro noteikumus. Arī zvejnieki. Pats biežākais pārkāpums ir trīs makšķerrīki. To nedrīkst. Noteikumos noteiks – divi makšķerrīki: viena makšķere un viena ūda vai tikai divas ūdas.

Vietējie bieži izmanto slēptās ūdas. Uz gumijas caurulītes uztin šņorīti, pavadiņu, zivtiņu un nomaskē āliņģi. Ūda nav redzama. Taču inspektori, kas strādā, viegli šādu slēpni atrod.

Šogad uz Rāznas tikai kādas padsmit ūdas izņemtas,” atklāj Tučs.

Kā uzsver Latgales reģionālās administrācijas Dabas aizsardzības daļas kontroles un uzraudzības sektora vadītājs Dagnis Vasiļevskis, Rāznas Nacionālā parka teritorijā inspektori veic gan parka individuālo aizsardzības un izmantošanas noteikumu kontroli, gan arī parka  ūdenstilpēs pārbauda nelikumīgu zvejas rīku ievietošanu un citu makšķerēšanas noteikumu ievērošanu.

“Dabas aizsardzības pārvalde ir noslēgusi starpresoru vienošanos ar Valsts vides dienestu un kontrolē Rāznas dabas parkā četrus ezerus: Rāznas ezeru, Ežezeru, Salāju un Zosnas ezeru. Tiek pārbaudīts arī, vai ir makšķerēšanas karte, vai ir noteiktais zivju skaits lomā, lai tas netiek pārsniegts un, protams, arī minimālais zivs garums, lai tas tiek ievērots, lai netiek ņemtas pārāk mazas zivis,” klāsta Vasiļevskis.

Janvārī DAP Latgales reģionālā administrācija ir uzsākusi vairākas administratīvās lietvedības. Viena no tām par pārvietošanos pa Rāznas ezeru ar sniega motociklu bez rakstiskas pārvaldes atļaujas. Ir izņemtas gan ūdas, gan viens nelikumīgi ievietots zvejas tīkls, bet vairāki makšķernieki brīdināti. Pavasarī darba apjoms inspektoriem pieaugs, jo no 1. marta līdz 30. aprīlim būs spēkā liegums lomā iegūt līdakas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt