«Re:Check» pēta: ZZS valdes locekļa Dimanta maldinošais masku eksperiments

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Kamēr opozīcijā esošās Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) deputāti no Saeimas tribīnes aicina lēmumu pieņēmējus pandēmijas jautājumos būt godīgiem un nešķelt sabiedrību, ZZS valdes loceklis, bijušais Ogres novada domes izpilddirektors Pēteris Dimants sociālos medijus aktīvi piepilda ar Covid-19 dezinformāciju.

Dimants savā “Facebook” kontā regulāri stāsta, ka sejas maskas ir bīstamas, vakcīnas eksperimentālas, bet bērnu vakcinēšana esot noziegums. Viņš aicina ar paša uzņemtajiem video dalīties, un cilvēki to arī dara – atsevišķi video tālāk padoti pat vairāk nekā piectūkstoš reižu.

Lielu popularitāti guvis arī viens no viņa jaunākajiem video, kurā Dimants eksperimentēja ar masku un gaisa kvalitātes mērītāju. Ar tiem nosaka ogļskābās gāzes koncentrāciju telpās – jo šīs gāzes vairāk, jo gaiss sliktāks un lielāka iespēja citiem saslimt, ja telpā ir kāds inficēts cilvēks.

Dimants nelielo sensoru ievietoja starp savu muti un sejas masku un sacīja: “Jūsu klātbūtnē es veikšu eksperimentu, kad jūs redzēsiet, kas notiek, ja mums ir maskas un mēs elpojam paši savu CO2.”

Pāris minūtes runājis, viņš sensoru izņēma un secināja, ka rādītājs sasniedzis mērījuma griestus: “Kā redzat, tur ir sarkanā iedaļa, kas ir bīstama. Tātad nevajag būt īpaši gudram, lai, pieliekot sev klāt, saprastu, ka mēs atrodamies dzīvībai bīstamā, tā teikt, robežā. Uz ko skatās Pavļuts, Veselības inspekcija, Kariņš, Izglītības ministrija un visi pārējie? Jums visiem būs jāatbild tiesas priekšā!”

ZZS valdes locekļa paustais ir pilnīgas muļķības, apliecināja Rīgas Stradiņa universitātes Darba drošības un vides veselības institūta direktors, asociētais profesors Ivars Vanadziņš.

Viņš šo tā dēvēto eksperimentu sauca par cilvēku mānīšanu.

“Tādā veidā mērīt ir absolūti mānīgi un nepareizi, jo šis mērījums neparāda neko. Tas izskatās briesmīgi, bet būtībā neko neraksturo. Jo skaidrs, ka tajā mazajā sekundes daļiņā, kamēr pūšam ārā, tur būs ļoti augsta CO2 koncentrācija, bet nākamajā sekundes simtdaļā, kad vilksim gaisu iekšā, tur nebūs CO2 varbūt gandrīz nemaz. Būs tāds, kā ir telpas gaisā normāli,” skaidroja asociētais profesors.

Vanadziņš uzsvēra, ka medicīniskās maskas poras ir tūkstošiem reižu lielākas nekā ogļskābās gāzes molekulas izmērs, līdz ar to nav bažu, ka izelpotā gāze paliek turpat maskā.

“Maskas poru izmērs ir pilnīgi citā izmēru kategorijā nekā ogļskābās gāzes molekulas izmērs. […] Mēs izmērām izelpā, redzam baigo ciparu, bet tas absolūti neko nenozīmē, jo caur vienu pussekundi tas ir caur masku projām un attiecīgi vietā jau nāk gaiss ar skābekli,” norādīja Vanadziņš.

Arī šo gaisa kvalitātes mērītāju ražotāji instrukcijās norāda, ka sensors jānovieto vismaz pusotru metru no cilvēka. Dimants pauda, ka to zina, un viņa video neko īsti nenozīmējot.

Tātad ZZS valdes loceklis apzināti izplata apgalvojumus, kuriem nav nekāda pamatojuma un kas ir pretrunā ar faktiem.

ZZS līdzpriekšsēdētājs Edgars Tavars Dimanta aktivitātes sauc par kolēģa viedokli, no kura partija norobežojoties. Noprotams, ka Tavaru tas neuztrauc: “Pēteris Dimants soctīklos pauž savu personīgo viedokli. Tas nav Latvijas Zaļās partijas viedoklis, tas nav Zaļo un Zemnieku savienības oficiālais viedoklis. Viss!”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti