Raidījums: Kāposts lūdzis Valsts prezidentam apžēlot bēguļojošu dzērājšoferi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Nesen saistībā ar kādu kukuļošanas gadījumu tika pieminēts bijušā Saeimas deputāta Anda Kāposta vārds. Skandāls ātri uzvirmoja un norima. Kā atklājis "TV3" raidījums "Nekā Personīga", Valsts prezidents Andris Bērziņš ar Kāpostu ir piedalījies vairākās neformālās sarunās, kur apspriestas iespējas paglābt no soda bēguļojošu dzērājšoferi. To mēģināts risināt caur prezidenta Apžēlošanas dienestu. Jau beigu fāzē par notiekošo ir uzzinājuši arī korupcijas apkarotāji un likumsargi.

Notikuma centrā ir kāds jauns puisis Aldis Zvirbulis, kuru pirms vairākiem gadiem dzērumā pie automašīnas stūres bija noķērusi policija. Notika tiesa. Zvirbulim atņēma tiesības uz diviem gadiem, piesprieda 640 latu sodanaudu un sešus mēnešus cietumā nosacīti. Taču vainīgais nosacījumus neizpildīja un aizmuka uz ārzemēm. Gadu vēlāk tiesa nolēma viņam piemērot jau reālu cietumsodu. Taču Zvirbuļa atrašanās vietu policija nezināja - viņš dzīvoja un strādāja ārzemēs, bija nodibinājis ģimeni. Mieru gan nelika doma, ka kādā brīdī, piemēram, atgriežoties Latvijā, draudēs lielas nepatikšanas.

Šā gada sākumā kāds Zvirbulim tuvs cilvēks – Cēsīs dzīvojošs pensionārs Voldemārs Dozītis meklēja palīdzību pie sava padomju laika darba kolēģa, vēlākā Saeimas deputāta Anda Kāposta. Tika izdomāts plāns. Tā kā Valsts prezidenta pārziņā ir Apžēlošanas dienests, Kāposts dosies pie prezidenta Bērziņa un lūgs palīdzēt Zvirbulim tikt vaļā no soda. Tas licies viegli īstenojams, jo Kāposts ar Bērziņu ir labi pazīstami - abi bija partijas biedri Zaļo un zemnieku savienībā, abi arī bijušie Saeimas deputāti. Un viņi dzīvo kaimiņu pagastos Cēsu apkārtnē, kur Kāpostam ir saimniecība, bet Bērziņam – atpūtas māja.

Anda Kāposta saruna ar Valsts prezidentu Andri Bērziņu nav notikusi vis prezidenta oficiālajā pieņemšanas vietā, Rīgā, kur atrodas Valsts prezidenta kanceleja, bet gan Amatas upes krastā Drabešu pagastā, kur prezidentam ir lauku īpašums. Te, kur redzama zīme "Iebraukt aizliegts", iet ceļš uz Valsts prezidentam piederošo māju ar nosaukumu "Kājiņas".

Lai gan īpašums iecerēts kā viesu nams un tā celšanai izmantota Eiropas nauda, viesus mājās negaida. Par to liecina ne tikai aizlieguma zīme, bet arī apkārtnes iedzīvotāju stāsti, ka prezidenta māju sargājot nikns suns, kas brīvi skraidot, kur vēlas. Tomēr prezidents vienmēr esot ļoti atsaucīgs un sirsnīgs pret kaimiņiem. Pa šo ceļu arī Kāposts braucis uz sarunu ar Andri Bērziņu. Mūsu rīcībā esošā informācija liecina, ka Kāposts izstāstījis problēmu un iedevis apžēlošanas lūgumu prezidentam. Bērziņš apsolījies "likuma ietvaros palīdzēt".

Valsts prezidents Andris Bērziņš nekomentē ciemiņā Anda Kāposta vizīti. Viņš atzīst tās faktu, taču neatceras tajā runāto, noskaidrojis raidījums "Nekā personīga".

Pēc raidījuma savāktajām ziņām, prezidents nodevis lūgumu Apžēlošanas dienestam. Tikmēr Kāposts Dozītim un Zvirbulim licis saprast, ka ir vajadzīgs vēl 5000 eiro liels kukulis. 13.februārī Dozītis pie savas mājas Cēsīs, Zirņu ielā arī Kāpostam prasītos 5000 iedevis.

"Cik man zināms, konkrēts uzvārds nosaukts netika, kam tā nauda ir paredzēta, bet, teiksim tā, no tā visa konteksta tika likts saprast, ka nauda tā kā tiešām būtu paredzēta prezidentam. Un,  acīmredzot, izmantojot to, ka cilvēks ir bijis pietiekami tuvu un ar savu autoritāti ir kaut kādā veidā panācis, ka tas stāsts ir ticams, nu, vismaz izlicies ticams. Un cilvēciņš, gribēdams tiešām palīdzēt cilvēkam, kas viņam ir bijis pietiekami tuvs, ir tam noticējis, tomēr uzticoties cilvēkam, kurš tik augstus amatus ieņēmis," raidījumam sacīja Zvirbuļa un Dozīša advokāts Artūrs Zvejsalnieks.
 

Nauda pie prezidenta nenonāca. Kāposts to arī, visticamāk, nemaz nebija domājis prezidentam nedz piedāvāt, nedz nodot. Arī laika ziņā Kāposts naudu kukulim prasīja vismaz mēnesi pēc tikšanās ar prezidentu.

Sanāk, ka Kāposts naudu izkrāpis un paturējis sev.

Bijušais Saeimas deputāts pats par to piekrita pateikt tikai pāris frāzes:

"Sakāms ir tas, ka es esmu dzīvē pieļāvis ļoti lielu kļūdu, ko ļoti nožēloju. Bet ir izdarīts tas, kas ir izdarīts un komentāru vairāk nebūs. Pārējos jautājumus jūs varat uzdot prokuratūrai."

Likumsargi notikušajā iesaistījās vēlāk, kad sava advokāta Zvejsalnieka mudināts, Dozītis sūdzējās KNAB, ka Kāposts viņam izkrāpis naudu. Nozieguma atklāšanas nolūkā korupcijas apkarotāji sāka sekot Kāposta turpmākajām darbībām. Tika piefiksētas arī viņa telefonsarunas. Kāposts vairakkārt zvanīja prezidentam Bērziņam un interesējās par Zvirbuļa lietu, pretim saņemdams prezidenta apstiprinājumu, ka lieta virzās sekmīgi. Tikmēr patiesībā tā nemaz nebija.

Prezidenta apžēlošanas dienests bija atklājis, ka Zvirbuļa gadījums vispār neatbilst apžēlošanas procedūrai. Tika izdots Eiropas aresta orderis un Zvirbuli no Lielbritānijas roku dzelžos nogādāja Latvijā. Pašlaik viņš izcieš savu sen noteikto sešu mēnešu sodu Centrālcietumā.

Pretrunīga ir informācija par to, cik dziļi prezidents bija iesaistījies šajā lietā un vai pārsniedzis savas pilnvaras.

Prezidenta kancelejā uzsver, ka viss, risinot Zvirbuļa apžēlošanas jautājumu noticis, nepārkāpjot likuma robežas.

Valsts prezidenta preses sekretāre Līga Krapāne raidījumam "Nekā personīga" teica, ka nepieciešams laiks, lai sagatacvotu informāciju un atbildētu, vai prezidents apžēlojis kādu personu, kura ir pieķerta par braukšanu dzērumā pie stūres:

"Šī persona jau nav apžēlota. Vienkārši prezidenta kancelejā Apžēlošanas dienestā gluži tāpat kā par neskaitāmām citām notiesātām personām, ir apžēlošanas lieta. Un Apžēlošanas dienests ar to strādā likuma ietvaros. Tā, ka tas arī viss."

"Katrā ziņā es nebiju klāt pie sarunas, ko Kāposta kungs vēlējās teikt vai teica prezidentam. Jā, prezidents apstiprināja, ka Kāposta kungs pie viņa ir bijis. Bet, nu es varu arī teikt, ka prezidents, kopš ir kļuvis prezidents, viņš nav pārstājis atpazīt savus bijušos kolēģus. Tāpat viņš arī atbild uz telefona zvaniem," pavēstīja Krapāne.

KNAB komentārus atsaka sniegt, bet prokuratūra, kas tāpat kā korupcijas apkarotāji, lietai pieslēdzās jau stipri pēc Kāposta vizītes prezidenta lauku mājās, apgalvo, ka nekādi juridiski  pierādījumi tam, ka prezidents pārkāpis sava amata pilnvaras, nav atrasti.

"Šāds fakts kriminālprocesā nav konstatēts, ka Prezidents būtu izmantojis kādu iespēju vai veicis kādas darbības, lai kaut kādā veidā ietekmētu lēmuma pieņemšanu," sacīja Latvijas Republikas Ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers.

"Ne tikai draugi griežas, es parasti prokuroru kandidātiem lasu ētiku par prokuroru darbu un vienmēr un visiem esmu teicis, ir jāprot pateikt "nē", ja pie jums kāds vēršas ar lūgumu, nu painteresējies pie sava kolēģa, vai nevar sakārtot kaut ko šajā lietā pat varbūt par ne ar kriminālnozīmi sakārtot, bet kā tur iet, kā tur būs. Vienkārši ir jābūt ar stingru mugurkaulu, ir jāapzinās pašam savi amata pienākumi, un personiskā ētika un tad jau viss būs kārtībā. Ir vienkārši jāmāk pateikt "nē, es ar šādām lietām nenodarbojos" un tas ir viss. Nekas sarežģīts," turpina Kalnmeiers par attiecībām ar paziņām un draugiem, pildot amatpersonas pienākumus.

Ģenerālprokuratūra atzīst, ka pagaidām neesot tiesīgs izpaust detaļas, jo prokurors vēl nav pieņēmis gala lēmumu par lietas tālāko virzību.

Bet ir nojaušams, ka prezidentam nekas nedraud, Kāposts tiks kvalificēts kā piecu tūkstošu izkrāpējs un nauda no viņa tiks piedzīta vai nu par labu valstij, vai naudas devējam – Dozītim, kurš pretendē uz cietušā statusu.

Bet jautājums par Zvirbuļa apžēlošanu joprojām ir aktuāls, jo jau pēc viņa apcietināšanas prezidenta kancelejā ir nonācis vēl viens advokāta rakstīts apžēlošanas lūgums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti