Sadaļas Sadaļas

PVD un SPKC noraida sociālajos tīklos pausto par bīstamiem importētiem augļiem

Pirmdien, 16.septembrī, sociālajos medijos izplatītie anonīma satura ziņojumi par risku saslimt ar zarnu infekciju Latvijā, uzturā lietojot ievestos citrusaugļus un arbūzus, ir nepatiesi, norādīja Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD) un Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC). PVD aicina necelt paniku ar viltus ziņām, bet gan sekot higiēnai, lai nesaslimtu.

Pirmdien sociālajos tīklos izplatījušies ieraksti ar aicinājumu nepirkt Latvijā ievestos citrusaugļus un arbūzus, kuros esot atklāti zarnu infekciju izraisītāji, un to vietā ēst tikai Latvijā audzētus augļus, dārzeņus un ābolus.

PVD pārstāve Ilze Meistere sacīja, ka informācija par pastāvošu risku saslimt ar zarnu infekciju, ēdot ievestos citrusaugļus un arbūzus, neatbilst patiesībai. „Šīs, protams, ir viltus ziņas, kuras rada un izplata ārkārtīgi bezatbildīgi cilvēki, kuri, izmantojot situāciju, ka bērnudārznieku vecāki visā Latvijā jūtas satraukti par savu bērnu veselību, tiražē šādu aplamu informāciju. Mēs aicinām pret to izturēties kritiski un par saviem informācijas avotiem izmantot nevis sociālos tīklus, bet PVD mājaslapu vai sabiedriskos medijus,” Latvijas Radio sacīja Meistere.

Vienlaikus Meistere paskaidroja, ka konkrētais zarnu nūjiņas tips, par kuru sociālajos medijos tiek diskutēts, nav nekas neparasts.

Tas ir sastopams mājlopu zarnu traktā, kā arī ārējā vidē, un tas ir bīstams vien tad, ja netiek ievērotas elementāras higiēnas prasības.

PVD atgādina, lai sevi pasargātu no dažādām pārtikas izraisītām saslimšanām, ir jāmazgā rokas, jāmazgā augļi un dārzeņi, kā arī rūpīgi termiski jāapstrādā dzīvnieku izcelsmes pārtikas produkti un gatavo produktu un jēlproduktu apstrādei jāizmanto atsevišķs inventārs. 

PVD pārstāve Ilze MeistereMāra Rozenberga

Pēc Siguldas pirmsskolas izglītības iestādēs notikušās saslimšanas tiek veikts liels daudzums analīžu, kuru rezultāti vēl tiek gaidīti, norādīja PVD. Meistere arī apstiprināja medijos iepriekš izskanējušo informāciju, ka pirmajos konkrētajos saslimšanas gadījumos kā viena no potenciālajām inficēšanās iespējām tiek pētīti arī bērnu ēstie arbūzi: "Jā, primārajā informācijā, kas tika saņemta par pirmajiem saslimšanas gadījumiem, figurēja arī arbūzs kā produkts, ko bērni ir lietojuši uzturā, tādēļ mēs to katrā ziņā uztvērām nopietni un pārbaudījām. Mēs esam paņēmuši šī produkta paraugus gan vairumtirdzniecībā, gan mazumtirdzniecības uzņēmumos, kur tie varētu būt piegādāti. Analīžu rezultāti vēl nav saņemti. Arī visas citas pārbaudes joprojām turpinās. Gan tajās iestādēs, kur tika konstatēti saslimšanas gadījumi, gan tajās, kurās saslimšana nav konstatēta. Tāpat pārbaudām arī dārzeņu un augļu piegādātājus, kuri piegādāja šo produkciju izglītības iestādēm. Tiklīdz rezultāti būs, mēs par tiem informēsim.

Lai izmeklētu šo Siguldas gadījumu, ir mobilizēti lieli dienesta resursi."

Arī SPKC lūdz sabiedrību kritiski izvērtēt internetā atrodamo informāciju par iespējamo zarnu infekcijas slimības izplatību visā Latvijā. "Lūdzam nedalīties ar nepārbaudītām ziņām, bet pārliecināties par informācijas patiesumu mājaslapā "www.spkc.gov.lv"," aicina iestādē.

Ierakstos sociālajos tīklos arī apgalvots, ka šī iemesla dēļ slēgta Dzemdību nodaļa Vidzemes slimnīcā Valmierā, tomēr ārstniecības iestādē aģentūrai LETA uzsvēra, ka arī šī informācija ir nepatiesa. Vidzemes slimnīcā nav konstatēts neviens saslimšanas gadījums ar zarnu nūjiņas izraisītu infekciju.

"Mūsu Dzemdību nodaļa strādā ierastajā režīmā, bērniņi dzimst, topošās māmiņas iestājas nodaļā, jaunās māmiņas izrakstās un dodas mājās. Lūgums visiem - neizplatīt nepārbaudītu informāciju un neradīt nepamatotu trauksmi cilvēkos," uzsvēra Vidzemes slimnīcas Ārstnieciskā direktore Inga Ozoliņa.

KONTEKSTS:

Līdz svētdienai, 15. septembrim, 23 cilvēkiem, tostarp 19 bērniem un četriem pirmsskolas izglītības iestāžu darbiniekiem no Siguldas un tās apkārtnes konstatēti zarnu infekcijas simptomi.

SPKC informēja, ka zarnu infekcijas simptomi konstatēti bērniem un darbiniekiem piecās Siguldas pirmsskolas izglītības iestādēs, bet apstiprinātie STEC infekcijas gadījumi un hemolītiski urēmiskā sindroma gadījumi konstatēti trijās. Vismaz viens bērns, kuram atklāti zarnu infekcijas simptomi, nav apmeklējis bērnudārzu. Vairāki bērni ir hospitalizēti, tostarp triju bērnu stāvoklis ir smags.

Saslimšanu izraisījis mikroorganisms "E.Coli", ar kuru cilvēks var inficēties, lietojot uzturā nepietiekami termiski apstrādātu dzīvnieku izcelsmes pārtiku, nemazgātus augļus un dārzeņus, gan arī neievērojot higiēnas prasības.

Šodien PVD veic pārbaudes arī uzņēmumos, kas Siguldas pirmsskolas izglītības iestādēm piegādāja svaigus augļus un dārzeņus. 

"Šonedēļ gaidāmi "Pīlādzītī", "Saulītē" un "Ieviņā" ņemtie virsmu nomazgājumu paraugu laboratorisko izmeklējumu rezultāti, kā arī vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības uzņēmumos ņemto arbūzu paraugu laboratorisko izmeklējumu rezultāti," sacīja PVD sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Ilze Meistere.

Lai pārbaudes noritētu operatīvi, to veikšanai mobilizētas vairākas PVD pārvaldes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt