Panorāma

Avārijā gājusi bojā NMPD darbiniece

Panorāma

Panorāma

VDD: Lindermanam maksā Krievijā reģistrēti nodibinājumi

Prokrieviskajam aktīvistam Lindermanam piemēro apcietinājumu

Otrdien, 21. jūnijā, aizturēts prokrieviskais aktīvists Vladimirs Lindermans, kuram inkriminē genocīda, noziegumu pret cilvēci, noziegumu pret mieru un kara nozieguma attaisnošanu, norādīja viņa advokāte Jeļena Kvjatkovska. Lindermanam piemērots aizdomās turētā statuss un tiesa atzina, ka ir pamats viņa apcietināšanai.

Plašākus komentārus viņa advokāte Kvjatkovska aģentūrai LETA nesniedza.

Lindermans tika aizturēts arī iepriekš. 2018. gadā viņu aizturēja saistībā ar Latvijas Krievu savienības (LKS) rīkoto sapulci pret pakāpenisku pāreju uz latviešu mācību valodu vispārējās izglītības iestādēs. Kriminālprocess tika sākts, "lai novērstu iespējamu mēģinājumu šķietami leģitīmu darbību aizsegā veikt prettiesiskas darbības vai sasniegt prettiesisku mērķi, kā arī ievērojot apstākli, ka Valsts drošības dienesta (VDD) iegūtās ziņas iespējams pārbaudīt tikai ar kriminālprocesa līdzekļiem un metodēm".

Vēlāk kriminālprocess tika izbeigts, bet, ņemot vērā Lindermana prokremlisko nostāju, viņš vairākus gadus atrodas drošības dienestu redzeslokā.

VDD informēja, ka Lindermans aizturēts par to, ka viņš interneta vidē ir sistemātiski slavējis un attaisnojis Krievijas bruņoto spēku noziegumus pret mieru un kara noziegumus, kas vērsti pret ukraiņiem un Ukrainas valsti.

Viņš ilgstoši atradās VDD redzeslokā saistībā ar aktivitātēm, kas ir atbilstošas Kremļa interesēm. Pēc Krievijas bruņoto spēku iebrukuma Ukrainā VDD fiksēja, ka Lindermans interneta vidē brīvi pieejamās platformās neierobežotam personu lokam izplata informāciju par Krievijas izvērsto karadarbību Ukrainā, atspoguļojot notikumus atbilstoši Kremļa interesēm.

Šā gada 7. jūnijā VDD pret personu sāka kriminālprocesu saskaņā ar Krimināllikuma 74.1.pantu, tai skaitā par noziegumu pret mieru un kara noziegumu slavināšanu un attaisnošanu.

VDD iegūtā informācija liecina, ka persona par savām darbībām no Krievijā reģistrētiem juridiskiem nodibinājumiem saņem finansiālu atlīdzību.

21. jūnijā VDD vienā ar personu saistītā objektā veica neatliekamas procesuālās darbības, kā arī personu aizturēja. Pašlaik viņam piemērots aizdomās turētā statuss un drošības līdzeklis – apcietinājums.

Lindermans trešdien no tiesas nama tika nogādāts Centrālcietumā. Lindermanam piemērots aizdomās turētā statuss un tiesa atzina, ka ir pamats viņa apcietināšanai.

Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesas tiesnese Vita Vjatere skaidroja: “Tika izvērtēti visi pierādījumi un procesa virzītāja argumenti un balstoties uz tiem arī tiesa pieņēma lēmumu par drošības līdzekļa piemērošanu.”

Maksimālais sods, ko Krimināllikums paredz par par Lindermanam inkriminēto 74.1. pantu, ir 5 gadi cietumā.

Tomēr izmeklēšana šajā kriminālprocesā turpinās un VDD sniegs papildu informāciju par tās gaitu atbilstoši kriminālprocesa virzībai.

VDD atgādina, ka neviena persona nav uzskatāma par vainīgu, kamēr tās vaina nav atzīta likumā noteiktajā kārtībā.

Lindermana advokāte Kvjatkovska norādīja:

“Iepriekš pret Lindermanu ir bijuši deviņi kriminālprocesi. Viens vēl ir aktuāls, bet astoņos viņš tika vai nu pilnībā attaisnots, vai nu tie tika izbeigti uz reabilitējošā pamata.

Tai skaitā viņš vairākkārtīgi ir ticis apcietināts, bet pēc tam atbrīvots pēc Rīgas Apgabaltiesas lēmuma vai kā savādāk, līdz ar ko es domāju, ka šim procesam būs tieši tāds pats liktenis.”

Kopš Krievijas bruņoto spēku iebrukuma Ukrainā VDD kopumā ir sācis 19 kriminālprocesus un no Valsts policijas pārņēmis četrus kriminālprocesus saistībā ar naida runu. Lielākā daļa no kriminālprocesiem saistīti ar agresīvu vēršanos pret Ukrainu un tās tautu.

No minētajiem 23 kriminālprocesiem astoņi sākti saskaņā ar diviem Krimināllikuma pantiem, proti, par genocīda, noziegumu pret cilvēci un mieru un kara noziegumu publisku slavināšanu un attaisnošanu un darbībām, kas vērstas uz nacionālā naida vai nesaticības izraisīšanu.

Astoņi kriminālprocesi sākti pēc Krimināllikuma 74.1.pantā paredzētā noziedzīgā nodarījuma pazīmēm, tai skaitā par iespējamu genocīda, noziegumu pret cilvēci un mieru un kara noziegumu publisku slavināšanu un attaisnošanu. Savukārt septiņi kriminālprocesi sākti pēc Krimināllikuma 78.pantā paredzētā noziedzīgā nodarījuma pazīmēm, tai skaitā par darbībām, kas vērstas uz nacionālā naida vai nesaticības izraisīšanu.

Divos no kriminālprocesiem VDD pirmstiesas izmeklēšanu ir noslēdzis un nosūtījis kriminālprocesa materiālus prokuratūrai, rosinot pret aizdomās turētajām personām uzsākt kriminālvajāšanu. Savukārt 21 kriminālprocesā pirmstiesas izmeklēšana turpinās, un to ietvaros pašlaik 16 personām ir piemērots aizdomās turētā statuss, savukārt septiņām personām – personas, pret kuru uzsākts kriminālprocess, statuss.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti