Panorāma

VUGD nevar pateikt, kad ugunsgrēka vietā pārbaudītas kūdras ieguves ugunsdrošības prasības

Panorāma

Policija: «Vairāk saules» maksātas «aplokšņu algas»

Produkti ar iztecējušu termiņu varētu nonākt labdarībā

Produkti pēc derīguma termiņa beigām varētu nonākt labdarībā

Ilgi diskutētais jautājums par to, ko darīt ar pārtiku, kas vēl ir lietojama uzturā, bet kurai beidzies derīguma termiņš, ir izkustējies. Plānots, ka to varēs ziedot labdarībai. Šādu iniciatīvu virzījusi Zemkopības ministrija. Tā cer, ka varēs samazināt pārtikas daudzumu, kas nonāk atkritumos.

Patlaban likumā noteikts, ka pārtika, kurai beidzies derīguma termiņš, ir izplatīšanai nederīga. Tas attiecas gan uz pārtiku ar derīguma termiņa uzrakstu “izlietot līdz”, gan uzrakstu “ieteicams līdz”.

Likumprojekta pieņemšanas gadījumā šo produktu ar termiņa uzrakstu “ieteicams līdz”, varēs ziedot labdarībai arī pēc termiņa beigām. Tiesa, tas attieksies uz konkrētām produktu grupām, kas pagaidām vēl nav precizētas.

Šādus likuma grozījumus Zemkopības ministrija sagatavojusi, lai samazinātu pārtikas izšķērdēšanu. Plānots, ka gadījumus, kad šādu pārtiku varēs izplatīt, un kārtību, kā tas notiks, noteiks Ministru kabinets. “Mēs arī noteiksim laika posmu, cik ilgā laikā drīkstēs atdot labdarībai pēc derīguma termiņa beigām. (..) Ja ir nodrošinātas uzglabāšanas prasības, kas ir noteiktas marķējumā un iepakojums nav bojāts, viņš nevar būt kaitīgs cilvēka veselībai,” norāda Zemkopības ministrijas pārstāve Gunta Evardsone.

Ministrijai zināms, ka pārtikas ražotāji un mazumtirgotāji ir gatavi savus pārpalikumus ziedot pārtikas bankām. Bet par iniciatīvas virzību īpaši priecājas labdarības organizācijas. “Šī noteikti ir ļoti apsveicama ideja, mēs to pilnībā arī atbalstām,” stāsta projekta “Paēdušai Latvijai” vadītāja Agita Kraukle.

Tā kā projekta mērķis ir palīdzēt trūkumā nonākušajām ģimenēm, izsniedzot pārtikas pakas, ministrijas iniciatīva šai labdarībai var sniegt lielu ieguvumu.

“Pirmkārt, tie būtu papildu produkti un dažādāki produkti, līdz ar to mēs varētu palīdzēt daudzveidīgāk, un, no otras puses, ja ir vairāk produktu, tad mēs varam palīdzēt arvien vairāk un vairāk ģimenēm!”

Pērn “Paēdušai Latvijai” palīdzēja 15 000 cilvēku. Projekta vadītāja lēš, ka līdz ar iniciatīvas ieviešanu, šis skaits varētu palielināties par trešdaļu. Grozījumu likumprojektu valdība skatīs otrdien, bet paredzēts, ka reāli dzīvē to ieviest varētu nākamgad.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti