Partijas «KPV LV» pozīcija 20 jautājumos

"KPV LV" atbildes uz 20 LTV jautājumiem.

1. Vai un kādā veidā plānojat mazināt valsts pārvaldi?

Izmaiņas valsts pārvaldē nav iespējamas, kamēr pastāvēs pašreizējais ministriju resoru modelis, kura galvenā pazīme ir tiesības katrai ministrijai pašai noteikt savas darbības prioritātes un tām nepieciešamo līdzekļu apjomu. Šāds modelis dabiski rada vēlmi savus darbības virzienus paplašināt un sev nepieciešamos līdzekļus palielināt. Apzinoties šo  problēmu, "KPV LV" plāno:
a) sadalīt pašreizējās ministrijas atsevišķos funkciju sekretariātos,
b) nodrošināt, ka tie uzdevumus saņem no Ministru Kabineta un
c) apvienot šo sekretariātu administratīvās funkcijas, piemēram grāmatvedību un personāla vadību.
Šādā veidā dabiski notiks sekretariātu veicamo funkciju pārvērtēšana, kura laikā varēs pieņemt lēmumu par šo funkciju lietderību un to izpildei nepieciešamajiem resursiem.

Valsts pārvaldes reformas ir saistītas ar precīzu atbildības noteikšanu un budžetēšanas principu maiņu, kas ļautu valsts pārvaldē strādājošajiem vadītājiem lielāku autonomiju personāla politikā un finansēšanas lēmumu pieņemšanā.

2. Vai un kādā veidā plānojat mazināt pašvaldību administrācijas?

KPV LV rosina izveidot 9 apriņķus (reģionālās pašvaldības). Uzskatām, ka pašvaldību darba tiesiskuma un efektivitātes nodrošināšanai nepieciešams to pārraudzību uzticēt atsevišķiem Ministru Kabineta ieceltiem pārstāvjiem – prefektiem.

3. Nosauciet trīs ministrijas, pār kurām noteikti gribētu uzņemties politisko virsvadību?

Mēs plānojam atteikties no ministriju resoru pārvaldes modeļa. Tāpat mēs plānojam samazināt Ministru Kabineta sastāvu līdz 7 personām – premjeram un 6 ministriem. Mūsu mērķis ir jauni veidotajā Ministru Kabinetā ieņemt Ministru Prezidenta posteni.

4. Vai un kādā veidā ir jāmaina Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) darbs?

KNAB intelektuālais resurss nav pietiekams sarežģītu korupcijas shēmu izmeklēšanai un novešanai līdz tiesvedībai. To pierāda liels skaits dažādu skaļu arestu, publiskā telpā noplūdušu izmeklēšanas materiālu un mazs skaits reālu apsūdzību. KPV LV uzskata, ka finanšu un ekonomisko noziegumu (arī publisko un privāto amatpersonu korupciju) izmeklēšanas funkcijas būtu nepieciešams apvienot vienā iestādē, tādējādi nodrošinot maksimālu šādu noziegumu izmeklēšanas kompetenču koncentrāciju un izmeklēšanas darbību efektivitāti. 

5. Vai Latvijai ir jāpaliek Eiropas Savienības (ES) un NATO sastāvā?

Jā. Un sadarbībai ES un NATO dalībvalstu starpā ir jābūt ciešākai. Piemēram, ES ārējās robežas aizsardzībai.

6. Ko plānojat mainīt pašreizējā vecuma pensiju sistēmā?

KPV LV plāno mainīt pensiju aprēķināšanas un mantošanas principus.

7. Ko plānojat mainīt pašreizējā ģimeņu atbalsta (materiālā) sistēmā?

KPV LV uzskata, ka ģimenes atbalstam galvenie ir netiešie atbalsta pasākumi – bērnu izglītības un veselības aizsardzības jomā.  Mēs uzskatam, ka jaunās ģimenes sociālais komforts – pārliecība par bērniņam pieejamo bērnudārzu, profilaktisko veselības aprūpi un skolu ir būtiskāks par ģimenes atbalsta palielināšanu.

Attiecībā uz bērnudārzu un skolu jautājumu  -  mēs paredzam valsts pienākumu pārņemt no pašvaldībām visu bērnudārzu un skolu infrastruktūru. Tieši šīs infrastruktūras sadrumstalotība un fakts, ka tā atrodas daudzu finansiāli vāju (mazo pašvaldību) vai neieinteresētu (Rīgas) pašvaldību pārziņā, ir iemesls bērnudārzu nepieejamībai un skolu zemajai kvalitātei.

Attiecībā uz veselības aprūpi - mēs paredzam būtiski stiprināt ģimenes ārstu institūciju, palielinot tiem pieejamo finansējumu, palielinot ģimenes ārstu skaitu (jo sevišķu reģionos) un samazinot uz tiem uzlikto birokrātisko slogu.

8. Vai un kādā veidā jāierobežo ātro kredītu bizness Latvijā?

Kredītu biznesā Latvijā jānosaka maksimālie gada procentu likmes (GPL) griesti – 50%. Šobrīd ātro kredītu biznesā gada procentu likme svārstās no 200% līdz 400%.

KPV LV iestājas par pilnīgu ātro kredītu reklamēšanas aizliegumu.

9. Vai un kādā veidā jāierobežo azartspēļu bizness Latvijā?

KPV LV uzskata, ka azartspēles atļaujamas tikai kazino četru un piecu zvaigžņu viesnīcās.

10. Nosauciet trīs pasākumus ekonomikā, kas varētu būtiski uzlabot valsts budžeta ieņēmumu daļu?

Pirmais: KPV LV valsts pārvaldes, nodokļu sistēmas un tiesu reformas plāna īstenošana. Tādējādi tiks nodrošināta labvēlīga biznesa vide, kurai būtu jāseko iekšzemes kopprodukta (IKP) un secīgi nodokļu ieņēmumu pieaugumam.

Otrais: KPV LV izglītības un veselības reformas plāna īstenošana. Tādējādi tiktu nodrošināta modernas pakalpojumu ekonomikas pieprasījumam atbilstošu speciālistu pieejamība, kurai būtu jāseko IKP un secīgi nodokļu ieņēmumu pieaugumam.

Trešais: KPV LV piedāvājums Valsts ieņēmumu dienesta (VID) reformai, kuras mērķis ir izveidot šodienas prasībām atbilstošu Valsts ieņēmumu dienestu, kurš fokusētos uz lielajiem nodokļu nemaksātājiem, nevis, kā šobrīd, uz mazajiem nodokļu maksātājiem.

11. Vai atbalstāt Kopdzīves likumu, kas dotu tiesisku attiecību pamatu arī homoseksuāliem pāriem?

KPV LV uzskata, ka šis nav politisks jautājums, tādēļ mēs piedāvājam rīkot referendumu par viendzimuma pāru laulības un kopdzīves legalizāciju. Mēs atbalstīsim šāda referenduma rezultātu.

12. Vai uz nākamo termiņu Latvijai ir vajadzīgs cits Valsts prezidents? Kādiem jābūt kritērijiem?

Jau iepriekš esam pauduši savu atbalstu Egila Levita kandidatūrai. Levita kungs atbilst Valsts prezidentam izvirzāmajiem kritērijiem.

13. Vai izdevumi aizsardzībai tuvākajos gados jāpalielina līdz 2,5% no IKP?

Nē.

13. Saeimas laikā izdevumiem aizsardzībai jāpaliek 2% no IKP līmenī. 

14. Kādas izmaiņas kopumā esat iecerējuši nodokļu un nodokļu iekasēšanas jomā?

Pirmkārt, mēs neesam iecerējuši veikt nekavējošas un straujas izmaiņas nodokļu likmēs un apjomā. Mēs uzskatām, ka budžeta ieņēmumu stabilitātei ir prioritāte pār šodien spēkā esošo nodokļu nepilnībām.

KPV LV izveidos Nodokļu politikas sekretariātu, kura uzdevums būs katrā reģionā un nozarē noteikt tādu nodokļu politiku, kura veicinās ekonomisko attīstību.

Attiecībā uz nodokļu iekasēšanu KPV LV piedāvā VID reformu, kuras mērķis ir izveidot šodienas prasībām atbilstošu Valsts ieņēmumu dienestu, kurš fokusētos uz lielajiem nodokļu nemaksātājiem nevis, kā šobrīd, uz mazajiem nodokļu maksātājiem. Salīdzinot nodokļu iekasēšanas līmeni Latvijā un Igaunijā, mūsuprāt, šobrīd Valsts ieņēmumu dienests ir atbildīgs par aptuveni viena miljarda eiro neiekasēšanu katru gadu.

15. Vai jāpaplašina preču un pakalpojumu loks, kam piemērot samazinātu PVN? Kam konkrēti?

PVN samazināšana ir jāizmanto, lai uzlabotu dzīves apstākļus sociāli mazaizsargātām grupām un ģimenēm ar bērniem.

16. Kurus politiskos spēkus jūs uzlūkojat kā sabiedrotos un kurus nē, strādājot vienā valdībā?

Grūti saprotams jautājums.

Strādāt vienā valdībā var tikai ar sabiedrotajiem.

17. Vai un kādā veidā mazināsiet OIK elektrības rēķinos?

KPV LV atcels OIK (obligātās iepirkuma komponentes) maksājumus. Šis būs viens no pirmajiem lēmumiem, kas jāpieņem 13.Saeimai, ņemot vērā, ka šāda maksājumu sistēma ir bijusi prettiesiska.

18. Vai un kas turpmāk būtu maināms nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) jomā?

Izveidojot kritēriju kopumu, NĪN vienīgajam īpašumam būtu nekavējoties jāatceļ pensionāriem.

KPV LV uzskata, ka piecu līdz septiņu gadu perspektīvā Latvijai būtu jāvirzās uz pilnīgu atteikšanos no nekustamā īpašuma nodokļa vienīgajam mājoklim.

19. Vai atbalstāt plānoto pārēju mazākumtautību skolās uz mācībām tikai latviski?

Pilnībā atbalstām pāreju uz latviešu valodu saziņai un mācībām bērnudārzos, skolās un vidusskolās.

20. Nosauciet trīs galvenos pasākumus, lai uzlabotu veselības aprūpes sistēmu Latvijā?

Pirmais –ģimenes ārstu institūcijas stiprināšana, palielinot tiem pieejamo finansējumu, palielinot ģimenes ārstu skaitu (jo sevišķu reģionos) un samazinot uz tiem uzlikto birokrātisko slogu.

Otrais – samazināt medikamentu cenas, liberalizējot farmācijas tirgu.

Trešais – algu palielināšana zemāk atalgotajam medicīnas personālam. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt