Pusdiena

Jaunais mācību priekšmets „Dizains un tehnoloģijas” satrauc skolotājus

Pusdiena

Tiesa liek atlīdzināt izdevumus par bedrē iebraukuša auto remontu

Partijas vēl nav vienojušās par vienu premjera kandidātu; prezidents draud ar plānu B

Valdības tapšana: Partijas nogaida, prezidents draud ar «plānu B»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 6 mēnešiem.

Jau nākamajā pirmdienā, 26. novembrī, Valsts prezidents Raimonds Vējonis sagaida politisko partiju lēmumu par viņiem pieņemamo premjera kandidātu. Šonedēļ, viesojoties Rīgas pilī, partijas bija apņēmības pilnas strādāt pie valdības veidošanas. Tomēr trīs dienu laikā neviena oficiāla tikšanās nav aizvadīta, kas izraisīja prezidenta neapmierinātību.

ĪSUMĀ:

  • Partijas trīs dienu laikā nav rīkojušas oficiālās sarunas par valdību.
  • Prezidents neapmierināts ar gauso sarunu tempu.
  • Sarunas iesaldē “KPV LV” nostāja – pirmais solis jāsper prezidentam.
  • „Attīstībai/Par!” vēl cer vienoties par vienu premjera amata kandidātu.
  • “Attīstībai/Par!” un “KPV LV” lūdz tikšanos ar prezidentu, lai viestu skaidrību par viņa izteikumiem.

Pirmdiena, 26. novembris, ir tā kritiskā diena, kad partijām jānāk uz Rīgas pili ar vienošanos par atbalstu kādam premjera amata kandidātam. Partiju solījumi uzsākt šo darbu ir meli, intervijā telekanālam LNT paziņoja Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

„Ir zināms klusums, katrs sēž savos ierakumos un gaida, kad prezidents nosauks kādu kandidātu,” pauda prezidents.

Ja partijas nevienosies par kompromisu, Valsts prezidents brīdina par plānu B, kas partijām var nebūt tīkams. Kas tas par plānu, prezidents nepasaka, minot, ka tajā netiek ietvertas ārkārtas vēlēšanas.

Vējonis atzina, ka ne Aldim Gobzemam, ne Artim Pabrikam šobrīd nav parlamenta vairākuma atbalsta. Tāpēc tiek izskatīti arī citi kandidāti.

„Protams, es meklēju iespējamos risinājumus, ja neviens cilvēks [no Saeimā ievēlētajām partijām] nepiekrīt un viņam nav atbalsta parlamentā, tad neapšaubāmi, paralēli tiek meklēts cilvēks ārpusē,” pauda Vējonis.

Partiju centienus vienoties savā starpā šobrīd iesaldē partijas „KPV LV” nostāja, kuras prezidenta kandidāts Aldis Gobzems neatkāpjas no uzstādījuma, ka pirmais solis būtu jāizdara prezidentam, nevis partijām.

„Satversmes 56. pantā ir noteikts, ka Valsts prezidentam ir jāizvēlas Ministru prezidenta amata kandidāts, kurš ir labākais un spēcīgākais visai sabiedrībai. Konkrētajā gadījumā “KPV LV” kā labēji centriskā blokā uzvarējusī partija uztur savu kandidātu,” norādīja Gobzems.

Atbalstu Gobzemam pauž arī Jaunā konservatīvā partija (JKP).

JKP līderis Jānis Bordāns atgādināja, ka JKP jau minēja, ka atbalstītu Gobzemu un  gatava uzsākt sarunas.

No sava premjera amata kandidāta Pabrika neplāno atteikties arī “Attīstībai/Par!”.  Tā cenšas panākt izeju no iespējamā politiskā strupceļa. Apvienības Saeimas frakcijas vadītājs Daniels Pavļuts atzina, ka sarunas nevirzās ātri un viegli, taču risinājums tiek meklēts.

„Mēs šobrīd neesam vienojušies par galveno – kurš ir vienīgais premjera kandidāts. Tas ir lielais mājas darbs, uzdevums, kas partijām jāpanāk. Pagājis zināms laiks, protams, tas arī mūs pašus neapmierina, bet mēs neesam zaudējuši cerību vienoties par vienu kandidātu, ko parādīt pirmdien,” sacīja Pavļuts.

„Attīstībai/Par!” atbalsta tā sauktās vecās koalīcijas partijas, tomēr vairākumu tas nenodrošina un būtu nepieciešams vai nu „KPV LV”, vai arī Jaunās konservatīvās partijas atbalsts.  

“Attīstībai/Par!” un “KPV LV” piektdien, 23. novembrī, tikās ar “KPV LV” pārstāvjiem un nolēma lūgt “prezidentu uz kopīgu tikšanos ar abu partiju pārstāvjiem pirmdien, 26. novembrī”, liecina “Attīstībai/Par!” paziņojums “Facebook” lapā.

Politiskie spēki vēlas tikties ar prezidentu, lai pārrunātu valdības procesa veidošanas procesu un “viestu skaidrību par Vējoņa šī rīta izteikumiem”.

Abas partijas uzskata, ka prezidenta Raimonda Vējoņa izteikumi  par premjera izvirzīšanas kārtību sabiedrībā var tikt pārprasti un radīt iedzīvotājiem nepareizu priekšstatu par aktivitātes trūkumu sarunās par valdības veidošanu.

"KPV LV” priekšsēdētājs Artuss Kaimiņš Latvijas Radio pastāstīja, ka šoreiz ar prezidentu tiktos nevis Ministru prezidenta amata kandidāti, bet gan partijas vadība. No „KPV LV” dotos Kaimiņš, Atis Zakatistovs un Didzis Šmits.

„Ir divi premjera amata kandidāti. Bija vairāk. Viens premjera kandidāts bija Jānis Bordāns, kuram tika dotas divas nedēļas laika. Diemžēl sarunas sekmīgi nenotika. Šobrīd aktīva kandidāta, kuram iet un vākt balsis atbalstam, nav, jo viņam nav juridisku pilnvaru. Jo prezidents nav nominējis nevienu,” norādīja Kaimiņš.

Artuss Kaimiņš: Par partiju vēlmi tikties ar prezidentu
00:00 / 00:21
Lejuplādēt

“Mums ir ziņa, ka Roberts Zīle (Nacionālā apvienība) vairs nevēlas būt par premjeru. Mums ir palikuši divi premjera amata kandidāti. Mūsu kandidāts Aldis Gobzems un „Attīstībai/Par!” kandidāts Artis Pabriks. Šis kandidāts ir jānosauc Vējoņa kungam,” pauda Kaimiņš.  

“Ja prezidents saka, ka mums ir jānosauc viens, tad šie signāli, kas tika radīti medijos, cilvēkiem rada sašutumu un apjukumu, gan partijām, gan sabiedrībai.

Tāpēc mēs lūdzām audienci, lai mēs varam aprunāties par to, kāds ir tālākais redzējums,” skaidroja Kaimiņš.

Pēc kuluāru sarunās spriestā, abas partijas, tiekoties ar Valsts prezidentu, grib beidzot saprast, kāda ir Vējoņa attieksme pret abiem kandidātiem.

KONTEKSTS:

Pusotru mēnesi pēc 13. Saeimas vēlēšanām valdības veidošanas sarunas atkal nonāca strupceļā. Pēc vēlēšanām uz premjera amatu nopietni pretendēja trīs politisko spēku pārstāvji –  Jaunās konservatīvās partijas līderis Jānis Bordāns, “KPV LV” pārstāvis Aldis Gobzems un “Attīstībai/Par!” pārstāvis Artis Pabriks. Mēnesi partijas nespēja vienoties par koalīcijas aprisēm, un Valsts prezidents Raimonds Vējonis aicināja Bordānu veidot valdību, taču viņam tas neizdevās.

Pēc Bordāna neveiksmīgā mēģinājuma  Vējonis 20. novembrī nolēma nevirzīt ne  Gobzemu, ne Arti Pabriku premjera amatam, bet aicināja partijas aktīvāk strādāt, lai izveidotu valdību, dodot tām nedēļu laika līdz 26. novembrim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti