Īpašās pārraides

Zīmju valodā. Latvijas Republikas proklamēšanas 104.gadadiena. Saeimas svinīgā sēde

Īpašās pārraides

Zīmju valodā. Latvijas Republikas proklamēšanas 104. gadadiena. Nacionālo bruņoto spēku parāde 11. novembra krastmalā

Latvijas Republikas proklamēšanas 104. gadadiena. Nacionālo bruņoto spēku parāde 11. novembra krastmalā

Prezidents militārajā parādē: Latvijas bruņotie spēki ir gatavi aizsargāt mūsu visu mājas

Latvijas Nacionālie bruņotie spēki (NBS) ir gatavi aizsargāt mūsu pilsoņus un valsts teritoriju - mūsu visu mājas, svinīgajā uzrunā valsts svētku militārajā parādē sacīja Valsts prezidents Egils Levits.

Latvijas karavīri un zemessargi ir labi mācīti, apbruņoti un uzticīgi savai valstij, pauda prezidents.

"Mēs turpināsim stiprināt Latvijas aizsardzības un noturības spējas," atzīmēja Levits, sakot, ka tuvākajos gados valsts bruņoto spēku resursi ievērojami palielināsies.

Tiks ieviests Valsts aizsardzības dienests un visās skolās tiks mācīta valsts aizsardzības mācība. Mūsu sabiedrība būs zinošāka un noturīgāka pret jebkādiem apdraudējumiem, uzskata valsts amatpersona.

Levits norādīja, ka ir jāstiprina arī valsts iekšējā drošība - tikpat konsekventi, kā attīstot Nacionālos bruņotos spēkus. Pēc politiķa teiktā, robežsargi, policisti, ugunsdzēsēji un glābēji ik dienu ir nomodā, lai valsts dzīve būtu mierpilna.

Prezidents pauda prieku par parādē redzētajiem apņēmīgajiem jaunsargiem un topošajiem kadetiem no Oskara Kalpaka skolas. "Jūs sirdī nesat mīlestību pret Latviju," sacīja Levits.

Prezidents uzsvēra, ka armijas un tautas vienotībai ir izšķiroša nozīme, "jo par Latviju mēs stāvam kopā". Tāpat kopā ar Latviju stāv mūsu rietumu sabiedrotie, kā toreiz - Neatkarības karā, atzīmēja Levits. "Esam pateicīgi par drošā pleca sajūtu. Zinām, ka varam paļauties uz jums. Augsti novērtējam jūsu solidaritāti un iesaisti mūsu valsts aizsardzībā!" sacīja valsts amatpersona.

Kā norādīja Levits, kopā ar sabiedrotajiem Latvija sargā Eiropas Savienības austrumu robežu. Politiķis pauda, ka tā ir arī brīvības, nāciju pašnoteikšanās, tiesiskuma un demokrātijas robeža - tās drošība ir svarīga visai Rietumu pasaulei.

Tāpat Valsts prezidents atzīmēja, ka Latvija atbalsta Ukrainu un tās drosmīgo armiju un tautu. Ukraina aizstāv sevi un vienlaikus arī mūs - visu Rietumu pasauli.

Salīdzinot ar Latvijas iespējām, mēs sniedzam vislielāko palīdzību Ukrainai, un būsim kopā ar to tik ilgi, cik vien būs nepieciešams, apgalvoja Levits, pateicoties ikvienam, kurš darbojas Ukrainas labā.

"Latviešu valstsgriba ir negrozāma un mūžīga. Stāvēsim par Latviju vienmēr!" aicināja prezidents, sveicot visus parādes dalībniekus un skatītājus Latvijas valsts 104.dibināšanas gadadienā un novēlot saules mūžu Latvijai.

Militārajā parādē piedalījās karavīri, zemessargi, policisti, robežsargi, sabiedrotie spēki un vēl citi. Krastmalā parādes gājienā kopumā devās aptuveni 1500 cilvēku.

Parādes sākumā vislielāko uzmanību sev pievērsta parādes gājiena noslēdzēji –  NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupas Latvijā, Itālijas karavīri, kuru tērps un spēka prezentācijas veids stipri atšķīrās no pārējiem. Parādes otrajā pusē parādīta tika tehnika. Lidojumus  veica Gaisa spēku lidmašīnas "An-2".

Valsts robežsardes helikopteri un, iespējams, interesantākais – "AirBaltic" lidmašīna "Airbuss", kuru pavadīja divi Ungārijas un divi Vācijas iznīcinātāji, kuri veic patrulēšanu NATO gaisa telpā virs Baltijas.

NBS tehniku parādīja Sauszemes spēku Mehanizētā kājnieku brigāde. Kaujas izlūkošanas kāpurķēžu bruņutehnikas saime ar kaujas bruņumašīnām, transportieriem. Parādē brauca nesen iegūtās "Patria" bruņumašīnas, kas īpaši piemērotas Latvijas apstākļiem un veikli spēj pārvarēt arī Latvijas purvus.

Plašu tehnikas klāstu parādīja NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupa. Kanādiešu bruņotā kājnieku kaujas mašīnas, itāļu "CENTAURO" bruņutransportieri, kas tiek dēvēts par tanku iznīcinātāju un ir aprīkots ar 105 milimetru lielgabalu.

Pēc parādes noslēguma bruņoto spēku komandieris atzina, ka šī bija lielāka parāde nekā iepriekšējos gados.

"Es joprojām esmu emocijām pilns. Tāpēc, ka man ir milzīgs prieks, ka mēs mazu daļiņu varējām parādīt mūsu Latvijas sabiedrībai, cik lielā mērā mēs esam gatavi nosargāt drošību, kas absolūti nepieciešama mūsu tautai," sacīja NBS komandieris Leonīds Kalniņš.

"Paskatījāties nevis uz tehniku, bet karavīriem. Cik liela degsme viņiem acīs ir un šoreiz sabiedrotie paši uzprasījās, lai piedalītos ar pilnu jaudu, nevis paliktu Adažu bāzē."

Komandieris norādīja, ka parāde nebūtu bijusi pilnīga, ja tajā nebūtu piedalījušies arī Ukrainas karavīri.

"Tas ir pilnīgi loģiski. Ukraiņi ir daļa no mums un mēs esam daļa no tās karadarbības, kas notiek Ukrainā. Tāpēc mūsu lēmums bija, ka vajadzētu, lai Ukrainas karogs būtu mūsu ierindā ar ukraiņu karavīriem. Protams, ka viņi tagad dosies atpakaļ uz Ukrainu. Viņi atnāca tikai iepriecēt mūs un pateikt paldies," teica Kalniņš.

Neskatoties uz vēso laiku parādi vēroja arī liels skaits cilvēku, tajā skaitā ģimenes ar bērniem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti