Dienas ziņas

Jelgavas biznesa inkubatorā liels pieteikumu skaits

Dienas ziņas

Grozījumi aizsargjoslu likumā raisa asas diskusijas

Latgalē darbu sāk lauku labumu brīvbodes

Preiļu un Līvānu pusē maijā darbosies lauku labumu brīvbodes

Preiļu un Līvānu pusē maijā darbosies brīvbode, kurā būs iespējams mainīties ar sēklām, stādiem jeb dažādām lauksaimniecības precēm un produktiem. Šo ideju īsteno Viduslatgales pārnovadu fonds sadarbībā ar piecām biedrībām, kuras nodrošinās bezatlīdzības nodošanas un apmaiņas procesu.  

Brīvbode – tā būs iespēja dalīties un mainīties ar lauku labumiem, sadarbībā ar vietējām biedrībām šādas vietas būs Preiļos, Smelteros, Aizkalnē, Galēnos un Līvānos.  

Viduslatgales pārnovadu fonda valdes locekle, projekta vadītāja Evija Gurgāne uzvēra, ka brīvbodes ideja nav vien mainīšanā vien.

Preiļu un Līvānu pusē maijā darbosies lauku labumu brīvbodes
00:00 / 04:33
Lejuplādēt

“Mēs esam Viduslatgales pārnovadu fonds – kopienu filantropijas fonds. Ko tas nozīmē? Mūsu galvenais mērķis ir stiprināt kopienu, vietējo sabiedrību un padarīt to vietējo sabiedrību iecietīgāku, līdzdalīgāku, solidārāku. Un tā brīvbode ir viens no veidiem, kā mēs uzrunājam iedzīvotājus, šajā gadījumā tieši dalīties ar lauku labumiem jeb to, kas cilvēkiem šajā pavasarī ir palicis pāri vai ir ļoti daudz, piemēram, stādi, sēklas, varbūt stādāmais materiāls, varbūt, revidējot pagrabus, ir konservējumi, ievārījumi, kas palicis pāri, lai tas netiek mests ārā un nesapūdē pagrabos, bet lai dod citiem. Un tas ir veids, kā mēs viens par otru varam izrādīt rūpes,” stāstīja Gurgāne.

Bezatlīdzības apmaiņas vietas nav nekāds jaunums, arī pie mums Latvijā arvien vairāk tādas veidojas, domājot gan par bezatkritumu dzīvesveidu, gan esot sociāli atbildīgiem, uzsvēra Evija Gurgāne.

“Pagājušo gadā mums bija ziedojums, ka vienkārši cilvēki izaudzējuši daudz tomātu stādus un vairs nezin, kur likt. Un tad liekas, ka jāmet ārā, bet nav jāmet ārā, mums ir jādalās. Jo tā dalīšanās ir brīnišķīga lieta, kā mēs viens par otru cilvēki varam rūpēties un viens par otru pastāvēt. Un es domāju, ka eksperimentālā kārtā jāizmēģina, kā šeit, Latgalē, tas varētu notikt. Un tad jau redzēs, ja tā ideja kādam šķitis interesanta, var to īstenot vairāk un savādāk. Jo es zinu, ka citās vietās, piemēram, Rīgā, Pierīgā, Siguldā arī pastāvīgi darbojas tādas brīvbodes atsevišķi kā veikaliņi, kas darbojas katru dienu kā īsts veikals, kur var iet mainīties ar lietām,” stāstīja Gurgāne.

Viena no vietām, kur Preiļu pusē jau ir iespējams mainīties ar lauku labumiem, ir Aizkalne.

Lai gan oficiāli brīvbode darboties sāks 5. maijā, Aizkalnē jau notiek apmaiņas process, apliecināja Aizkalnes sabiedriskā centra valdes locekle Janīna Beča.

“Jau stādus cilvēki nes, kas ir palikuši pāri vēl neizpiķēti, tagad tie laika apstākļi bremzē, bet es domāju, ka līdz maija beigām tas viss aizies ļoti labi. Šodien viena zemnieku saimniecība piedāvāja sīpolus, kas ir labi saglabājušies, burkānus, arī dažādi stādi , pupiņas sēšanai, ķiplociņi, un, tikko mēs uzlikām afišas, tā īstenībā sākās jau atsaucība. Un galvenais, ka tas nav tikai trūcīgajiem, bet katram parastam iedzīvotājam kā apmaiņas process,” stāstīja Beča.

Mainīties cilvēkiem esot ar ko.

„Tie paši tomātu stādi vai kāpostu, paprikas, tagad mums bija paprikas sanestas un čili pipari, un tie jau aiziet uzreiz. Mēs jau zinām, kam mēs viņus atdosim; tad, piemēram, dzeltenās avenes ir atnestas, būs vēl upeņu krūmi,” turpināja uzskaitīt Janīna Beča.

Mainīšanās notiek Aizkalnes sabiedriskā centra telpās, kas ir kādreizējā skolas ēka.

„Mums ir izvietotas afišas un mēs regulāri papildināsim sarakstu, kas pie mums ir pieejams, ko mēs varam piedāvāt,” sacīja Beča.

Šobrīd ir paredzēts, ka brīvbodes projekts ilgs trīs gadu garumā, ar lauku labumiem daloties divas reizes gadā – vienu mēnesi pavasarī un vienu rudenī, tā vietējos cilvēkus pieradinot gan dot citiem, gan nekautrēties pretī ko saņemt.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti