Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Latvija pievienojas kodolpētījumu organizācijai

Dienas ziņas

Lietuvā nemieri migrantu nometnē

Cīnās pret PSRS laika kodolraķešu bāzes izdemolēšanu

Postītāju dēļ Zeltiņu kodolraķešu bāzes apmeklējums būs par maksu

Padomju laika kodolraķešu bāze Alūksnes novadā ir vērienīgs Aukstā kara laika vēstures mantojums. Šis ir viens no retajiem militārajiem objektiem Eiropā, kas mūsdienās pulcē tūristus, jo nav nojaukts, aizbērts vai demontēts. Tomēr netrūkst neapdomīgu tūristu, kas objektus bojā, tāpēc pašvaldībai nākas rast risinājumus, kā to aizsargāt no pilnīgas nopostīšanas.

Vēl pirms vairāk nekā 30 gadiem šis slepenais militārais objekts 300 hektāru platībā Zeltiņos bija nožogots ar dzeloņdrātīm, tur ikdienā tika uzturētas raķetes un montētas  kodolgalviņas. No tā laika teritorijas apskatei šobrīd palikusi 30 hektāru liela platība.

Zeltiņu Tautas nama vadītāja un gide Gunita Paleja skaidroja: "Objekts ir interesants tad, ja par to kaut ko zina. Ja par to neko nezina, tad ir tādi, kas iebraukuši un zvanījuši:

"Kur lai mēs tagad te braucam, te nekā nav, te ir tikai sabrukušas ēkas, kur tad te ir kādi angāri, kādas bumbu patvertnes?""

Taču kaujas zonā joprojām redzami četri raķešu palaišanas laukumi, no tiem pa betonētajiem ceļiem var nokļūt arī uz bumbu patvertnēm, radistu telpām un raķešu angāriem. Tāpat arī pie iebrauktuves teritorijā slejas dzīvojamās zonas ēkas, kur uzturējās ap 300 darbinieku.

Paleja sacīja: "15 diennaktis strādāja un palika dzīvojamā zonā. Tur bija sava viesnīca, savs veikals, deficītu veikals, kur netrūka ne putna piena. Tiem gadiem tas jau vareni! Viņiem bija ambulance, dakteris izbrauca uz izsaukumiem, pirts. Kas tik viņiem tur nebija! Sava cūku ferma, gotiņas, savs piens."

Dažiem nagi niez uz posta darbiem

Mūsdienās tā laika ikdienu ierodas izzināt gana daudz tūristu. Apmeklētāji to dara gan patstāvīgi, gan izmantojot arī bezmaksas audiogidu. Taču Zeltiņu pagasta pārvaldē ar nožēlu piebilda – dažkārt apmeklētāji ierodas postīt un bojāt.

Izkrāsots Ļeņina piemineklis, salauztas informatīvās plāksnes, dažkārt apmeklētāji rīko pat nesankcionētus rallijus. Reiz esot arī nozagtas angāros uzstādītās divas metāla durvis. Lai problēmu risinātu, drīzumā iebraukšana šajā objektā būs par maksu.

Zeltiņu pagasta pārvaldes vadītāja skaidroja: "Mums būs uzliktas divas kameras – viena fiksēs darbību, otra fiksēs automašīnu numurus, kas brauc iekšā. Diemžēl situācija ir tāda. Ja visi būtu godīgi un tiešām tūristi, kas grib redzēt, skatīties un iepazīt vēsturi, viss būtu kārtībā, bet diemžēl šo negodprātīgo tūristu un vienkārši atpūtnieku dēļ esam spiesti noteikt maksu par iebraukšanu stāvlaukumā."

Līdz šim teritorijas uzturēšanā palīdzējuši militāristi, kuriem šeit dažkārt noris arī apmācības, kā arī vietējie iedzīvotāji rīkotajās talkas dienās. Šovasar jaunieši, kuri vasarā strādā Nodarbinātības valsts aģentūras programmā, atjaunojuši arī informatīvo plāksni. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt