Panorāma

Naktī slēgti gandrīz visi «spaisa» veikali

Panorāma

Taksisti pieved pie «spaisa» tirgotavām

Atklāj eiro ieviešanas operācijas detaļas

Policija atklāj eiro ieviešanas operācijas detaļas

Lai veiksmīgi varētu sākt darboties jaunā valūta, sākot no pērnā septembra Latvijā īsā laikā ieveda trīs miljardus eiro skaidrā naudā. Monētas 73  lielos konteineros atgādāja ar kuģiem, banknotes – ar trim kravas lidmašīnām. Naudai sasniedzot Latviju, tā bija droši jāizvadā pa valsti. Šajā procesā piedalījās ne vien simtos skaitāmi policijas darbinieki, bet arī Latvijas Banka, privātie pārvadātāji un komercbankas. 

Visiem iesaistītajiem bija cieši jāsaskaņo savas darbības - tā kā pārvadājumu operācijas bija ārkārtīgi slepenas, saziņa norisinājās kodētā valodā.

Latvijas Bankas Kases un naudas apgrozības pārvaldes vadītājs Jānis Blūms stāstīja, ka pārvadāti “mamuti”, “ziloņi” un “brieži”, -  katrs, kurš bija iesaistīts darbā, saprata, ka tās ir noteiktas summas ar noteiktām drošības prasībām.

Piemēram, vienā “mamutā” bija ne mazāk kā pieci miljoni eiro. Eskortēšanas laikā policijas klātesamība uz ceļiem bija tik jūtama, ka konkrētajās vietās strauji samazinājās ceļu satiksmes negadījumu skaits. Vērienīgajās operācijās neiztika bez pārpratumiem. Piemēram, kad lielā slepenībā no lidmašīnas tika izkrauta nauda, gaisā izšāvās signālraķete. Policija to uztvēra kā signālu laupīšanas uzbrukumam un nekavējoties ieņēma aizsardzības pozīcijas.

„Bet uzbrukuma nebija. Kā vēlāk noskaidrojās – signālraķeti izšāva [lidostas] drošības dienests, lai baidītu lidojošos putnus, kas traucē lidmašīnām nosēsties,” pastāstīja Valsts policijas šefs Ints Ķuzis.

Kādā lauku reģionā aizturēts vīrietis, kurš bieži sēdējis mašīnā pie valūtas maiņas punkta un radījis tā darbiniekos bažas, ka tiek veikta novērošana vēlākam uzbrukumam. Izrādījās, cilvēks tur „parkojies”, lai tiktu pie bezmaksas interneta no tuvumā esošās bibliotēkas.

Visā pārejas periodā, kas policijai noslēdzās 1.aprīlī, nav konstatēts neviens ar eiro ieviešanu saistīts laupīšanas gadījums vai būtiski sabiedriskās kārtības traucējumi. Eiro ieviešana bija valsts policijas pastāvēšanas vēsturē lielākā operācija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti