Podkāstu dienu Latvijas Radio atzīmēs ar diskusiju «Kā nocopēt klausītāju?»

Ceturtdien, 30. septembrī, ir Starptautiskā podkāstu diena. Pasaulē ir vairāk nekā 2 miljoni podkāstu jeb raidierakstu, desmitiem miljonu epizožu. Daži simti podkāstu top arī latviešu valodā. Latvijas Radio Podkāstu dienu atzīmēs ar diskusiju "Kā nocopēt klausītāju?". Diskusijas dalībnieki mēģinās noskaidrot, kādā punktā spēka un ietekmes skalā šobrīd ir Latvijas raidieraksti. Arī to, kā iedrošināt klausīties raidierakstus tos, kuriem šī pasaule vēl ir sveša.

Podkāstu dienu Latvijas Radio atzīmēs ar diskusiju «Kā nocopēt klausītāju?»Dace Krejere

Kāpēc klausīties podkāstus? Radio ir vienkāršāk, – to bieži var dzirdēt no tiem, kuri nav iepazinuši raidierakstu pasauli. Uldis Ziediņš, ilggadējs Latvijas Radio 5 – Pieci.lv rīta programmas "Pieci rīti" producents un vadītājs, arī aktīvs podkāstu klausītājs, ir atradis savu definīciju, ar ko viņam podkāstu klausīšanās atšķiras no radio klausīšanās.

"Tā milzīgā atšķirība ir tā, ka radio pieslēdzies nejauši. Podkāsts ir kaut kas, kam pieslēdzies apzināti. Tātad radio uz pasūtījuma.

Podkāsts ir kaut kas tāds, ko klausies tāpēc, ka esi nolēmis, pats esi apzināti izvēlējies, abonējis, apzināti nospiedis “play” un parasti klausies no sākuma. Tā arī ir liela atšķirība, jo radio visu laiku jāatkārto, kur mēs esam, kas mēs esam. Podkāstā tas nav jādara, jo to sāk klausīties no sākuma," sacīja Ziediņš.

Plaši izplatīts ir uzskats, ka podkāsts ir formāts, kur var brīvāk runāt, kur nav jādomā par valodas normām un joku piedienīgumu. Podkāstu definīcija gan vēsta, ka raidieraksts ir audio fails, kas tiek pārraidīts ar podkāstu izplatīšanas tehnoloģiju. Līdz ar to tas ir jebkurš audio darbs, vienalga, cik oficiāls vai neoficiāls, montēts vai nemontēts. Vēl vairāk izpratni par to, kas ir podkāsts sarežģī tas, ka daudzi podkāstus klausās "Youtube" platformā. 

"Pētījumā, ko Latvijas Radio veica pavasarī, termini par videokāstu un podkāstu ir saplūduši, cilvēki to saprot kā kaut ko vienotu.

75% no aptaujas dalībniekiem kā savu pirmo platformu, kur klausās podkāstus, ir nosaukuši "Youtube". Tālāk jau seko "Spotify", "Google" un "Apple" podkāsti," stāstīja Latvijas Radio podkāstu redaktors Andrejs Siliņš.

Viens no Latvijā klausītākajiem podkāstiem ir "Bize vaļā". Tajā trīs draugi satiekas un jautrā gaisotnē apspriež savas un citu cilvēku aktualitātes. Šo raidierakstu, tāpat kā daudzu citus, var ne tikai klausīties, bet arī skatīties. Kāpēc tā?

"Podkāstā pirmās 40 epizodes ierakstījām tikai audio formātā. Pēc tam sākām likt arī video, un kopš tā brīža auditorija trīskāršojās.

Un, kad jautāju, kā cilvēki ir uzzinājuši par mūsu podkāstu, viņi saka, ka redzējuši "Youtube", tur paskatījušies un tad sākuši klausīties "Spotify". Lai gan es esmu liels audio fans un man liekas, ka audio saturs ir vērtīgāks nekā podkāsta skatīšanās, diemžēl ļoti daudziem video ir svarīgs," atzina raidieraksta veidotājs un viens no vadītājiem Dāvis Freibergs.

“Delfi” bija pionieris Latvijas platformas veidošanā, mēģinot apkopot daudzus podkāstus latviešu valodā zem viena domēna "podkasti.lv". Filipam Lastovskim, "Delfi" galvenā redaktora pienākumu izpildītājam un “Delfi Plus” redaktoram, Latvijas Radio jautāja, cik būtiski privātajam mediju biznesam kā “Delfi” ir statistikas dati, publicējot raidierakstus, domājot, vai podkāstus ir vērts turpināt publicēt pie sevis

"Attiecībā uz podkāstiem statistikai nav nozīme. Tā ir mūsu vēlme paskatīties, kas ar tiem notiks un kā tie attīstīsies.

Mēs vēl taustāmies, ko ar to var iesākt, kāda ir cilvēku atsaucība, bet tas šobrīd nav statistikas jautājums.

Mūsuprāt, sevis cienošam lielam medijam ir jābūt satura dažādībai, formātu dažādībai, un podkāstiem tur ir jābūt," teica Lastovskis.

Plašāku ieskatu diskusijā par podkāstiem Latvijā un par to, kā nocopēt to veidotājiem jaunus klausītājus, šodien video formātā varēs skatīties plkst. 19 Latvijas Radio "Facebook un "Youtube" kanālos, kā arī klausīties Latvijas Radio podkāstā par podkāstiem "Raidnīca".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt