Pilsoņiem tikai ar eID karti Saeimas vēlēšanās vajadzēs vēlētāja apliecību

Arī nākamgad gaidāmajās Saeimas vēlēšanās tiem balsstiesīgajiem, kuriem ir tikai personas apliecība jeb identifikācijas karte (eID), bet nav derīgas pilsoņa pases, ieviesīs personalizētas vēlētāja apliecības. To paredz grozījumi Saeimas vēlēšanu likumā un Personu apliecinošu dokumentu likumā, ko Saeima ceturtdien, 13.jūlijā, pieņēma galīgajā lasījumā.

Paredzēts, ka tāpat kā iepriekšējās parlamenta vēlēšanās vēlētāja apliecība būs derīga kopā ar eID karti. Vēlētāja apliecību varēs saņemt tikai tie vēlētāji, kuriem nav pilsoņa pases, informē Saeimas Preses dienestā.

Apliecības izgatavos Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP), ņemot vērā Iedzīvotāju reģistra informāciju par Latvijas pilsoņiem, kuri pirms vēlēšanām būs sasnieguši 18 gadu vecumu un kuriem ir izsniegta tikai personas apliecība. 

Plānots, ka vēlētāja apliecību balsstiesīgie varēs saņemt PMLP nodaļās. Ierodoties vēlēšanu iecirknī, lai saņemtu vēlēšanu zīmes un aploksni, balsotājam vēlētāja apliecība būs jāuzrāda kopā ar identifikācijas karti.

Grozījumi arī paredz, ka personai, kura saņēmusi vēlētāja apliecību, līdz vēlēšanām saņemot arī pilsoņa pasi, tajā tiks veikta atzīme, ka izsniegta vēlētāja apliecība. Šāda pase vēlēšanu iecirknī būs jāuzrāda kopā ar vēlētāja apliecību. 

PMLP informācija liecina, ka uz nākamā gada Saeimas vēlēšanām Latvijā būs ap 60 000 vēlētāju, kuriem ir tikai identifikācijas karte.

Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas deputāts Juris Šulcs (“Vienotība”) Latvijas Radio raidījumā “Pēcpusdiena” atzina, ka šādas vēlētāju apliecības pilsoņiem tikai ar eID karti nepieciešamas vien Saeimas vēlēšanās.

Pēc deputāta teiktā, pašlaik nav citu iespēju, kā tiem 60 000 pilsoņu, kam ir tikai eID kartes, piedalīties Saeimas vēlēšanās – Latvijā vēl nav vēlētāju reģistra un arī jautājums par e-balsošanu saistībā ar drošības riskiem ir nolikts malā.

Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) vadītājs Arnis Cimdars Latvijas Radio raidījumā “Pēcpusdiena” klāstīja, ka atšķirībā no pases eID kartē nav iespējams iespiest zīmogu, lai tādā veidā atzīmētu pilsoņa dalību Saeimas vēlēšanās. Tā esot vienīgā būtiskā atšķirība.

Iepriekšējās Saeimas vēlēšanās sagatavotas 27 000 vēlētāju apliecības. No tām izņemtas aptuveni 5000 apliecības, bet reāli izmantoti 4000 apliecību, teica CVK vadītājs.

Cimdars atzīmēja, ka no Saeimas vēlēšanu organizēšanas viedokļa svarīgi ir tas, ka jau tagad ir pieņemts lēmums par to, ka pilsoņiem tikai ar eID karti Saeimas vēlēšanās vajadzēs vēlētāja apliecību.

CVK vadītājs vienlaikus atzina, ka šā gada rudenī sāks meklēt risinājumu tam, lai 2022. gada Saeimas vēlēšanās balsošanai varētu autorizēties ar pasi vai eID karti. Šajā ziņā arī tiks vērtēta citu valstu pieredze.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti