Dienas ziņas

Uzlabo skolēnu zināšanas matemātikā

Dienas ziņas

Aizsargājamā dabas piemineklī izcirsti koki

"Nepareiza" izglītība apdraud darbu skolā

Pieredzējis skolotājs gandrīz zaudē darbu padomju laikā iegūtas izglītības dēļ

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Rit mācību gada pēdējā nedēļa, tāpēc skolu gaiteņos un klasēs lielākoties jau iestājies miers, jo bērni piedalās ekskursijās, sporta dienās vai gatavojas eksāmeniem.

Tikmēr Limbažu novada ģimnāzijas skolotājam ar 30 gadu pieredzi šis laiks izrādījies vētrains. Pirms mēneša viņš saņēma darba uzteikumu, jo izrādījies, ka padomju laikā iegūtā izglītība šodien vairs netiek atzīta. Otrdien skolotājs informēts, ka tomēr drīkst strādāt.

Uldis Umulis Limbažu novada ģimnāzijā māca vēsturi, politiku, filosofiju un ekonomiku. Skolēnu vidū viņš ir iecienīts, un arī valsts viņu novērtējusi kā izcilu pedagogu. Taču šopavasar Akadēmiskās izglītības centrs atteicies atzīt skolotāja diplomu. To viņš 1978. gadā ieguva Maskavā, Augstākajā komjaunatnes skolā, kas 2001. gadā ar likumu iekļauta iestāžu sarakstā, kuru izglītību Latvijas valsts neatzīst.

"Man tas dokuments atnāca kaut kad pirms diviem gadiem, bet toreiz es to uztvēru kā informatīvu. Tur nebija nekas teikts, ka es skolā nevaru strādāt," saka skolotājs.

Šoreiz – bažījoties, ka Umuļa izglītības neatzīšana kavēs visas skolas akreditāciju – ģimnāzijas vadība uzrakstīja skolotājam darba uzteikumu. Tam bija jāstājas spēkā ceturtdien. Izvērtējot situāciju, Izglītības kvalitātes dienests konstatēja, ka skolas rīcība bijusi mazliet pārsteidzīga.

"Skolotājam Umulim ir augstākā izglītība, kura ir iegūta padomju laikā. Šī augstākā izglītība Latvijā netiek atzīta. Bet te jānodala blakus izglītība arī vārds "kvalifikācija". Saskaņā ar likumu par reglementētajām profesijām, viņam ir tiesības turpināt strādāt savā kvalifikācijā," vērtē dienesta jurists Jānis Mihailovs.

Proti - ja cilvēkam bija tiesības strādāt līdz 2001. gadam, kad stājās spēkā “nepareizo skolu” regulējošais likums, tad darba tiesības tiek saglabātas arī pēc tam. Otrdien tas izrunāts ar ģimnāzijas vadību, un skolotājam atlaišana vairs nedraud. Kamēr pārpratums vēl nebija noskaidrojies un vienīgais veids palikt darbā būtu vēlreiz studēt, skolotājs apsvēris darbu pamest pats. "Cik es vairs strādāšu - dažus gadus! Un iet tagad pārmācīties - tas ir mazliet pazemojoši," atzina Umulis. Šobrīd, kad kļuvis skaidrs, ka viņam ir tiesības strādāt, Umulis atzīst, "ja jau es varu strādāt un deru, tad vēl mēģināšu".

Dienestā skolotāja Umuļa gadījumu sauc par specifisku, taču atzīst, ka vēl daži pedagogi Latvijā varētu būt līdzīgā situācijā. Trūkumi likumos netiek saskatīti.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti