Pie valdības ēkas un Liepājā protestē pret «obligātu vakcināciju»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Trešdienas vakarā vairāki simti cilvēku sapulcējās pie Ministru kabineta ēkas Rīgā, paužot neapmierinātību par Saeimā konceptuāli atbalstīto ieceri atlaist darbiniekus bez Covid-19 sertifikātiem. Vairāki cilvēki pulcējās arī Liepājā.

Aicinājumu pulcēties trešdien sākotnēji bija izplatījis opozīcijas deputāts Aldis Gobzems (“Likums un kārtība”). Jau likumprojekta izskatīšanas laikā deputāts sāka pulcināt savus atbalstītājus pie Saeimas nama. Cilvēki sākumā ieradās pie Saeimas ēkas, tad gājienā, piestājot pie Brīvības pieminekļa, devās līdz valdības ēkai. Pats Gobzems arī bija protestā, viņš notiekošo tiešraidē iemūžināja sociālajā vietnē “Facebook”. 

Latvijas Televīzija novēroja, ka pie valdības ēkas sanākušie bloķēja braucamo daļu uz Brīvības bulvāra, kā rezultātā veidojās sastrēgums virzienā uz Juglu. 

Starp klātesošajiem ir dažādu vecumu cilvēki, pārsvarā tie ir darbspējīga vecuma iedzīvotāji. Dažiem cilvēkiem ir Latvijas valsts karogi, dažiem – plakāti, kuros pausta neapmierinātība ar vakcinācijas procesu un bērnu vakcinēšanu. Cilvēki izkliedz dažādus saukļus.

Atsevišķas garāmbraucošas automašīnas un motocikli, sveicinot klātesošos, trokšņo, taču klātesošie kārtības sargi uz to nereaģē. Teritorijā ir vairākas policijas ekipāžas, un policisti izkārtojušies gan uz braucamās daļas, gan uz Ministru kabineta ēkas kāpnēm.

Valsts policija (VP) mikroblogošanas vietnē “Twitter” informēja, ka Rīgas centrā nesankcionēti sapulcējušies vairāki simti cilvēku. Policija koncentrējusi savus spēkus notikuma vietās un atrodas klātienē, lai nodrošinātu sabiedrisko kārtību un drošību, VP norādīja “Twitter”. Tāpat policija atzīmēja, ka nesankcionētā pasākuma organizatora atbildība tiks izvērtēta.

Liepājā protests pārtop koncertā 

Aptuveni 60 cilvēku Liepājas centrā, Rožu laukumā, pulcējās, lai paustu negatīvu nostāju pret “obligātu vakcināciju”. Laukumā pulcējās ne vien skolotāji, bet arī citu profesiju pārstāvji. Cilvēki galvenokārt neiestājās pret vakcināciju, bet pauda sašutumu par “piespiedu” potēšanos.

Deputāta Gobzema aicinājumam atsaucās arī Liepājā, kur ļaudis sāka pulcēties ap pulksten 19.30. Daži ieradās ar plakātiem, daži tos gatavoja uz vietas, uzraksts “Nē obligātai vakcinācijai” bija lasāms uz vairākiem.

Visi Rus.lsm.lv uzrunātie protesta dalībnieki norādīja, ka ieradās paši pēc savas gribas, un nezināja, ka pasākumā pulcēsies arī citi. 

Arī Rožu laukumā Liepājā dežurēja vairāki policijas darbinieki. Uz vietas vienlaikus atradās gan vairākas VP, gan vairākas pašvaldības policijas ekipāžas. 

Ap astoņiem vakarā arī pazīstamais dziesminieks Ainars Pūpols, kurš arī ir skolotājs, ieradās laukumā un pusstundas garumā, apkārtējiem ļaudīm dziedot līdzi, izpildīja dziesmas. 

Liepājnieki Rožu laukumā trešdienas vakarā ieradās dažādu iemeslu dēļ.

“Es iestājos par savām un vēl jo vairāk par savu bērnu tiesībām. Es vēlos, lai maniem bērniem būtu izvēle. Ja mēs tagad neko nedarīsim, viņiem vispār nebūs tiesību. Es pats nevēlos vakcinēties, jo mēs pastāvīgi melojam,” sacīja Rožu laukuma apmeklētājs Viesturs.

Savukārt liepājniece Ketija sacīja: “Es neesmu pret vakcināciju. Esmu pret piespiešanu. Tam vajadzētu būt brīvai izvēlei. Ja cilvēks domā, ka viņu vajag vakcinēt – uz priekšu. Un, ja viņš nevēlas, tad arī tām jābūt viņa tiesībām. Galu galā visi ministri teica, ka vakcinācija būs tikai brīvprātīga. Un tagad?”

“Es ļoti ceru, ka šī darbība kaut ko mainīs. Latvieši pārāk ilgi guļ uz dīvāniem, beidzot ir nepieciešams izteikt savu viedokli ne tikai virtuvē. Es ceru, ka kaut kādu kompromisu var panākt, ja ne uzvarēt. Es esmu skolotāja un visu gadu strādāju pilnu slodzi, neviens bērns, neviens skolotājs nav saslimis. Ja es esmu spiesta vakcinēties… Es ļoti vēlos palikt savā darbā, tāpēc man būs grūta izvēle,” savu viedokli pauda Liepājas iemītniece Evija. 

Līdzīgu viedokli izteica arī citu profesiju pārstāvji, kuri sapulcējās Liepājā, lai paustu atbalstu izglītības nozares pārstāvjiem. 

“Es esmu pret piespiešanu, mēs dzīvojam demokrātiskā valstī. Es ceru, ka kaut kas mainīsies, jo mēs izsakām savu viedokli. Nē, es neesmu skolotājs, un manā jomā vēl nav runas par "obligāto vakcināciju". Bet es esmu par brīvu izvēli un nevēlos, lai kāds tiktu piespiests,” sacīja Baiba.

Tikmēr akcijas dalībniece Marija atzīmēja: “Cilvēki vēl nav izjutuši, pie kā tas viss var novest – darba zaudēšanas. Es esmu pašnodarbinātā un saprotu, ka, ja nevakcinēšos, tad es zaudēšu darbu.”

Koncertam izskanot, cilvēki vēl brīdi uzkavējās Rožu laukumā. Daži savā starpā diskutēja un sūdzējās par “obligātu vakcināciju”, citi – vēroja tiešraidi ar notiekošo Rīgā. Ap deviņiem vakarā liepājnieki sāka izklīst. 

KONTEKSTS:

Saeima 4. augustā pirmajā lasījumā atbalstīja ieceri no 1. oktobra dot darba devējiem tiesības atlaist darbiniekus, kuri nebūs ieguvuši Covid-19 sertifikātu, kā arī noteikt dažas profesijas, kurās Covid-19 sertifikāts ir obligāts.

Par likumprojektu balsoja 45 deputāti, bet pret bija 20 parlamentāriešu. Kā priekšlikumu iesniegšanas termiņš uz otro, galīgo, lasījumu noteikts 18. augusts. Ja vēlāk augustā vai septembrī likums tiks pieņemts arī galīgajā lasījumā, tad opozīcijas pārstāvji plāno vākt 34 deputātu parakstus, lai uz laiku apturētu likuma izsludināšanu un mēģinātu panākt tā nodošanu izlemšanai referendumā.

Likumprojekts paredz obligātu Covid-19 sertifikāta prasību veselības aprūpes, ilgstošās sociālās aprūpes un izglītības jomās strādājošajiem. Saskaņā ar ieceri valsts institūcijās klātienē sniegt un saņemt pakalpojumus varēs personas, kurām ir derīgs Covid-19 sertifikāts, kas apliecina vakcinācijas vai pārslimošanas faktu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti