Panorāma

Ģenerālprokurors prasa izbeigt “Jaunās paaudzes” darbību

Panorāma

Panorāma

Vēsturiskajā vietā pie Brīvības pieminekļa atkal plīvo karogi

Pie Brīvības pieminekļa vēsturiskajā vietā atkal plīvo karogi

Lāčplēša dienas gaidās pie Brīvības pieminekļa jau izritināti valsts karogi. Taču pavisam īpaša ir vieta, kur tie plīvo – aiz pieminekļa tieši tajā vietā, kur karogu masti bija izvietoti arī 1935. gadā, kad piemineklis tika atklāts. Kopā ar Brīvības pieminekļa izgaismošanas fondu šo ideju atjaunoja un realizēja atvaļinātais Jūras spēku flotiles admirālis Andrejs Mežmalis.

Pirms 86 gadiem 18. novembrī, kad Brīvības piemineklis tika atklāts, pie tā plīvoja valsts karogi trīs vietās – pieminekļa abās pusēs un aiz tā, paralēli Raiņa bulvārim. Tagad vēsturiskajā vietā atgriezušies četri karogu masti.

"Mēs ļoti ilgi meklējām, vai vispār ir kādi varianti. Ja jūs atceraties, kādreiz bija karogi uzlikti ap pieminekli šeit, laukumā. Un nebija labi, karogi ar pieminekli nesadzīvoja. Šī vieta bija vienkāršāka, grūtāk bija tos pamatus iztaisīt komunikāciju dēļ, bet tie kaut kā loģiski tur iederas," pastāstīja Brīvības pieminekļa izgaismošanas fonda valdes loceklis, eksprezidents Valdis Zatlers.

Atvaļinātais jūras spēku flotiles admirālis Andrejs Mežmalis ideju par karogu izvietošanu to vēsturiskajā vietā loloja četrus gadus. Dzirdīgas ausis viņš beidzot atrada Brīvības pieminekļa izgaismošanas fondā. Viņš arī cer, ka karogi atgriezīsies pieminekļa priekšpusē vai sānos gluži kā 1935. gadā.

"Tas nākošais solis – vai mēs spēsim atrast karogu vietas otrā pusē, kur arī bija atklāšanā karogi. Tas būs lēns process, mēs nedrīkstam kļūdīties. Izrakt bedri ir viegli, bet nedrīkstam kļūdīties, kā tas izskatīsies un kā tas harmonizēsies ar pašu pieminekli," norādīja Zatlers.

"Katram pilsonim ir pienākums aizstāvēt vēsturi, atjaunot to, kas ir nojaukts, lai arī bērni, jaunatne, visi, kas dzīvo Latvijā, lai redz, ka šeit, pie Brīvības pieminekļa, ir karogi, kā tie vienmēr ir bijuši," sacīja Mežmalis.

Mežmalis sponsorēja karogu šūšanu, bet mastus Latvijai dāvājis uzņēmums "Amberlat", kas specializējies to ražošanā. "Amberlat" pārstāvis Aldis Kunšteins sacīja: "Konkrētajā gadījumā šie karoga masti ir 12 metru augsti. Tās domas dalās par to, kādi ir bijuši oriģinālā augstumā masti, bet tuvu, tuvu šim. Šie ir plastikāta karoga masti, no stiklšķiedras, un šādus mastus šobrīd pasaulē izmanto 95% gadījumu."

Zatlers atklāja: "Vēl jau ir idejas. Pirmkārt, visu šo aleju, kas šeit ir, vajadzētu ar gaismekļiem izgaismot, nevis tikai tādām lampiņām, kas ir vairāk tādas Jaungada lampiņas. Tad vēl te otrā pusē ir doma par modeli neredzīgajiem, un līdz ar to neredzīgajiem arī papildu celiņš līdz piemineklim."

Pie šīm iecerēm fonds gan strādāšot tad, kad būs pabeigti jau iesāktie darbi.

Un jau pēc nedēļas, tieši Latvijas dzimšanas dienā, jaunā mirdzumā izgaismosies arī pats Brīvības piemineklis. Noslēgsies pieminekļa izgaismošanas projekts, kurā savu lielāku vai mazāku ziedojumu snieguši tūkstošiem dažādu nacionalitāšu Latvijas cilvēki un mūsu valsts patrioti visā pasaulē. Brīvības tēls būs gaišs un labi redzams arī pret tumšajām rudens debesīm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt