Rīta Panorāma

Nīderlandes valdība ierobežo aktivitātes vakaros

Rīta Panorāma

Covid-19 vīruss un topošās māmiņas

Covid-19 jaunā Dienvidāfrikas jeb omikrona paveida izplatiba

Pētnieks: Pēc Covid-19 jaunā paveida atklāšanas cilvēkiem vēl vairāk jādomā par vakcinēšanos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 6 mēnešiem.

Pēc Covid-19 jaunā paveida – omikrona – parādīšanās cilvēkiem vēl vairāk vajadzētu domāt par vakcinēšanos pret koronavīrusu, šādu viedokli Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta Panorāma" pauda Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra Zinātniskās padomes priekšsēdētājs Jānis Kloviņš.

Pēc viņa teiktā,  nesen iznākusi publikācija labi rāda – lai arī dažādie vīrusa varianti spēj izvairīties no vakcinācijas vai pārslimošanas radītās imūnās atbildes, tomēr aizsardzība kopumā ir ļoti laba, it īpaši, ja runā par smagu saslimšanu. 

"Es domāju, ka tieši otrādi – šāda jaunā varianta atklāšanai cilvēkiem vēl vairāk vajadzētu likt domāt par savu veselību un skriet vakcinēties, lai aizsargātu sevi. Kā tas ir redzams ar to pašu delta variantu – tas strādā," skaidroja Kloviņš.

Viņš norādīja – ja omikrona paveids izrādīsies lipīgāks par pašlaik dominējošo delta variantu, tad šis Covid-19 vīrusa paveids, visticamāk, nonāks arī Latvijā. 

Kloviņš atzina, ka divas nopietnākās lietas, kas likušas satraukties par omikronu, ir straujā Covid-19 paveida izplatība Āfrikas dienvidos.

"Līdzīga vīrusa izplatība ir bijusi novērota arī citiem vīrusa variantiem, kas pēc tam nav izrādījušies tik bīstami. Bet šeit vēl papildus nāk tas fakts, ka vīrusā ir atklāts neticami liels skaits ar mutācijām," klāstīja Kloviņš.

Patlaban dažādās pasaules laboratorijās tiek veikti pētījumi, lai noskaidrotu, vai tie cilvēki, kas iepriekš slimojuši ar Covid-19 vai vakcinējušies, spēj neitralizēt jauno vīrusa paveidu. Pirmie dati par to varētu būt jau šajā nedēļā, sacīja pētnieks.  

Viņš sacīja, ka Latvijā turpinās darbs pie vīrusa izplatības uzraudzības, kā arī citiem aspektiem, kas saistīti ar Covid-19.  

KONTEKSTS

Dienvidāfrikas Republikas zinātnieki pagājušajā ceturtdienā pavēstīja, ka konstatējuši jaunu Covid-19 variantu ar lielu skaitu mutāciju, kas vainojams straujā infekcijas gadījumu skaita pieaugumā.

Dienvidāfrikā, kas ir Covid-19 vissmagāk skartā Āfrikas valsts, vienā dienā reģistrēto jauno infekcijas gadījumu skaits kopš mēneša sākuma ir desmitkāršojies, pieaugot no 106 līdz apmēram 1200.

Reaģējot uz šo ziņu, daudzas valstis, tostarp arī Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis, ir apturējušas lidojumus no Āfrikas dienvidvalstīm. Latvijas valdība noteikusi ceļošanas ierobežojumus uz astoņām Āfrikas valstīm.

Zinātnieki uzskata, ka jaunais variants var būt lipīgāks par Covid-19 delta jeb Indijas variantu, kā arī rezistentāks pret pašreizējām Covid-19 vakcīnām. Jaunā vīrusa paveida apzīmēšanai piešķirts grieķu alfabēta 15. burts – omikrons.

Jaunais Covid-19 variants jau konstatēts AustrālijāIzraēlāBeļģijāItālijā, Lielbritānijā, Vācijā un Dānijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti