Panorāma

Aizdomas par pārmērīgu medikamentu lietošanu

Panorāma

Uzrāda apsūdzību A. Ploriņam

Retina maksātnespējas administratoru rindas

Pērn vairāk retinātas maksātnespējas administratoru rindas

Skaļas aizturēšanas pērn satricināja maksātnespējas administratorus, un statistika liecina, ka 2017. gadā šīs jomas pārstāvju rindas retinātas vairāk nekā parasti. Tas noticis pēc tam, kad pastiprinātu uzmanību daudzu administratoru negodprātīgam darbam pievērsuši žurnālisti un arī uzņēmēji cēluši trauksmi par problēmām maksātnespējas procesos. Par daudzām maksātnespējas lietām, kas raisījušas plašu rezonansi, padziļinātu lietu iztiesāšanas analīzi apņēmusies veikt Tieslietu padome.

Pērn seši administratori atstādināti no amata, astoņiem apturēta sertifikāta darbība, bet 51 maksātnespējas administratoram sertifikāta darbība izbeigta. Tas ir par 35% vairāk nekā 2016. gadā.

Kā skaidroja Maksātnespējas administrācijā, daļa nav spējusi nokārtot kvalifikācijas eksāmenu vai paši atteikušies turpināt administratora darbu. Vairākiem administratoriem sertifikāts izbeigts saistībā ar pilnvaru ļaunprātīgu izmantošanu vai atkārtotiem normatīvo aktu pārkāpumiem. Administratori pārbaudīti ne vien eksāmenos, bet uzraugot arī aktuālos procesus un veicot pārbaudes prakses vietās. Līdzīgi Maksātnespējas administrācija rīkošoties arī turpmāk.

"Šogad, 2018. gadā, [maksātnespējas procesu] uzraudzība būs stingrāka un pārbaužu būs vairāk," solīja Maksātnespējas administrācijas vadītāja Inese Šteina.

Kā pozitīvu signālu šīs aktivitātes, kā arī jomas likumdošanas sakārtošanu uztvērušas uzņēmēju organizācijas, īpaši Ārvalstu investoru padome Latvijā. Tā gadiem cēla trauksmi par notiekošo maksātnespējas lietās, kur notika gan uzņēmēju, gan kreditoru apkrāpšana. Tagad situācija beidzot mainoties, īpaši administratoru uzraudzības jomā.

"Priecē arī tas, ka ir vairāki skaļi kriminālprocesi, kur figurē sabiedrībā un uzņēmēju vidē pazīstami administratori, kuru vārdi bija izskanējuši maksātnespējas shēmu sakarā, bet ilgstoši nebija nekādas reakcijas. Nu beidzot šie procesi ir. Kā viņi beigsies, mēs vēl redzēsim, bet vismaz sākums ir cerīgs," atzina Ārvalstu investoru padomes pārstāvis Helmuts Jauja.

Uzņēmēji gan joprojām gaidot atbildi par tiesnešu iesaisti shēmās. 

Tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs (Nacionālā apvienība) atgādināja, ka šaubīgo lietu analīze tiks veikta un rezultātus varēs ņemt vērā arī tienešu kvalifikācijas komisija. Tomēr nevarot pārsteigties ar konkrētu tiesnešu vainošanu.

"Mums jau nav neviena kriminālprocesa. Mums nav neviena kriminālprocesa, kas ir bijis tiesās. Tātad viss tiek runāts, kas ir bijis uz aizdomu pamata. Mēs zinām, kādas tiesības ir mūsu operatīvās izmeklēšanas iestādēs kontrolēt to, kas notiek tiesās, un acīmredzot, ka nekas tāds, par ko būtu kriminālatbildība, nav noticis," sprieda ministrs.

Ministrs norādīja, ka gan prokuratūrai, gan tiesu varai ir visi instrumenti, lai tiesnešus kontrolētu.

Žurnāla "Ir" žurnāliste Indra Sprance, kura jau vairākus gadus pēta maksātnespējas procesu problēmjautājumus, gan uzsvēra, ka tieši tas, kā iespējas kontrolēt un uzraudzīt šos procesus tiek izmantotas, arī parāda patieso situāciju.

Viņa atzīst – tas, kas notiek, ir apsveicami, bet jārīkojas ne vien Maksātnespējas administrācijai, bet arī visiem pārējiem uzraudzībā iesaistītajiem.

''Tas ir komplekss risinājums, kur visiem šiem kontroles posmiem ir jāstrādā. Ja ir tikai viens vai kāda daļa no tā, tad tas kopumā neaiziet, un tas pēdējais, ko mēs redzam arī tiesās -  tas ir ļoti būtiski," sacīja žurnāliste.

Sprance atzīst, ka nevajag arī ļauties teiktajam, ka situācija ir labāka kaut vai tāpēc, ka pēdējā laikā vairs tik skaļu lietu nav. Tas vien neliecina par lielāku godprātību, bet gan to, ka gluži vienkārši vairs nav tik daudz uzņēmumu, kas nonāk finanšu grūtībās, kā tas bija pēc krīzes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti