Panorāma

Viltus vēstniecības un vērienīgi rotaļlaukumi

Panorāma

Reformu partijai atņem valsts finansējumu

Domstarpības par pensiju indeksāciju

Pensionāri prasa pensijas indeksēt līdz 250 latiem

Latvijas Pensionāru federācijas (LPF) valde pirmdien nolēma atbalstīt pensiju indeksāciju ar indeksu 1,04 ar nosacījumu, ka tiek indeksētas visas pensijas līdz 250 latiem, nevis 200 latiem, kā tika runāts iepriekš. Labklājības ministrija (LM) gan nesola īstenot šo pensionāru aicinājumu.

Šāds lēmums tika pieņemts, jo federācija ir nobažījusies par to pensionāru labklājību, kuriem pensijas kaut par latu pārsniedz 200 latus. Šis variants no valsts budžeta 2013.gadā prasītu 12,3 miljonus latu, bet 2014.gadā - 37,2 miljonus latu, skaidroja LM pārstāvji.

“Valde šodien lēma par to, ka tomēr ir vērts cīnīties. Jāsaka arī, ka tie zvani, kas ir bijuši no Pensionāru federācijā pagājušās nedēļas nogalē saistībā ar pensiju indeksāciju, ka ir ļoti liels neapmierināto cilvēku skaits, kas tieši pieder pie grupas, kuriem pamatpensija bez piemaksas ir robežās no 200 līdz 250 latiem. Zināmā mērā tas vēl risinās šo jautājumu 5% pensionāru. Šādā gadījumā 95% pensionāru saņems piemaksu,” skaidroja LPF priekšsēdētājs Andris Siliņš.

Šādu lūgumu LPF adresēs Saeimai. Siliņš gan piebilda: "Ja naudas nebūs, atgriezīsimies pie zemākā varianta."

Federācijas valdes pārstāvju vidū gan nebija vienprātības, kā risināt pensiju indeksācijas jautājumu - daļa vēlējās atbalstīt valdības priekšlikumu, daļa  - diferencēt atšķirīgi dažādiem pensiju līmeņiem. Atšķirīgu indeksāciju, kā priekšlikumu, gan noraidīja LM, skaidrojot, ka ar šādu sistēmu, iestājoties eirozonā, netiks galā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra.

Daļa valdes gan uzskatīja, ka Pensionāru federācija pārāk viegli atkāpusies no savām prasībām. Īpaši karsti oponēja Jelgavas pensionāru pārstāvis Jānis Felsbergs.

„Šis priekšlikums - 4,6 lati [vidējais pieaugums pēc indeksācijas] nav tas, ko mums solīja [Saeimas priekšsēdētāja Solvita] Āboltiņa un arī daļēji [premjers Valdis] Dombrovskis. Tā kā, ja jūs piekritīsiet šim variantam, tad jūs piekritīsiet [labklājības ministrei Ilzei] Viņķeles kundzei, nevis Āboltiņas kundzei, jo viņa sanāksmē skaidri solīja, ka šis pielikums nevar būt kapeikas," norādīja Felsbergs.

Pēc LPF aprēķiniem sliekšņa palielināšana indeksējamo pensiju grupā iekļautu jau 95% pensionāru.

Pensiju indeksācijas atsākšanai šā gada septembrī nepieciešamos likuma grozījumus Saeima varētu pieņemt šī mēneša laikā. Kā iepriekš skaidroja labklājības ministre Ilze Viņķele (V), indekss 1,04 atspoguļo patēriņa cenu groza izmaiņas no 2009.gada līdz 2013.gadam. Pensijas vidējais pieaugums varētu būt 4,60 lati. Šādam pensiju indeksācijas modelim 2013.gadā nepieciešami papildu nedaudz vairāk kā 10 miljoni latu, savukārt 2014.gadā 30,5 miljoni lati.

Tikmēr pensionāru federācija sola lūgt pašvaldībām rūpēties par to pensionāru aizsardzību, kuri pēc pensiju indeksācijas vairs neatbilstu pašreizējam maznodrošinātā statusam. Bet lai nākotnē mazās pensijas pieaugtu proporcionāli straujāk, Senioru padome jau drīzumā sāks diskusijas par izmaiņām indeksācijas kārtībā nākamajiem gadiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt