Pēc ilgām diskusijām Saeimā konceptuāli atbalsta skolas gaitas no sešiem gadiem

Saeimas deputāti pēc ilgām diskusijām ceturtdien, 26.aprīlī, konceptuāli atbalstīja Izglītības likuma un Vispārējās izglītības likuma grozījumus, kas tostarp paredz skolas gaitu sākšanu jau no sešu gadu vecuma.

Debatēs par un pret likumu grozījumiem izteicās visu frakciju deputāti. Skanēja iebildumi, kas saistīti ar bērnu spēju uztvert informāciju. Tāpat tika kritizēta Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) un ministrs Kārlis Šadurskis ("Vienotība"), jo tiekot īstenots pārāk daudz reformu un tās notiekot pārāk strauji. 

Likumu grozījumi paredz, ka obligātā sagatavošana pamatizglītībai sāktos no pieciem gadiem un ilgtu vienu gadu līdzšinējo divu vietā. Šo laiku var arī pagarināt, tomēr tad vajadzīgs ārsta vai psihologa atzinums. Šadurskis paredzētās izmaiņas iepriekš raksturojis kā "nosaukuma maiņu". Viņš uzsver, ka sešgadīgie bērni saņems vienu un to pašu izglītības saturu, mācību formas un metodes.

Grozījumus likumos iepriekš kritizējusi Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA), norādot, ka reforma ir sasteigta un izglītības darbiniekiem nav pārliecības, ka 1.klasēs apgūstamais mācību saturs būs atbilstošs bērnu vecumam. Tiek paredzēts, ka bērnam no 5-6 gadiem būs jāmāk lasīt un rakstīt, kas LIZDA pārstāvjiem raisa bažas.

Saeimā informē, ka konceptuāli atbalstītie grozījumi paredz arī citas izmaiņas, kas saistītas ar pāreju uz kompetenču pieejā balstītu mācību saturu, tostarp jautājumā par mācību organizācijas formu, mācību stundas ilgumu.

Tāpat plānotie grozījumi regulē jautājumu par speciālo izglītību. Speciālās izglītības iestādes varēs īstenot tikai tādas izglītības programmas, ko objektīvu apsvērumu dēļ nav iespējams īstenot vispārējā izglītības iestādē.

Lai grozījumi Vispārējās izglītības likumā un izmaiņas Izglītības likumā stātos spēkā, tie Saeimai jāatbalsta vēl otrajā un trešajā lasījumā.

KONTEKSTS:

IZM aicināja veikt grozījumus Vispārējās izglītības likumā, tajos paredzot obligātās pamatizglītības apguves uzsākšanu no sešu gadu vecuma, vienlaikus saglabājot tiesiski legālu iespēju pamatotas nepieciešamības gadījumā to sākt arī gadu vēlāk. Sākotnēji bija domāts pārmaiņas sākt 2018./2019.mācību gadā, taču, redzot, cik ilgs ir saskaņošanas periods, ministrija secināja, ka jādod vēl viens sagatavošanās gads un pārmaiņas jāsāk no 2019./2020.mācību gada.

Sabiedrībā skolas gaitu sākšanu no sešu gadu vecuma neatbalstīja lielā vienprātībā, viedokļi ir dažādi. Izskatīšanai Saeimas Prezidijā nonākusi iedzīvotāju iniciatīva saglabāt esošo regulējumu, kas paredz skolas gaitu sākšanu no septiņu gadu vecuma, kuras atbalstam portālā "Manabalss.lv" savākti vairāk nekā 10 000 parakstu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti