Sadaļas Sadaļas

Patvēruma meklētāji «Muceniekos» ar lielu interesi sāk mācīties latviešu valodu

Latviešu valodas aģentūras vadībā patvērumu meklētāju centrā “Mucenieki’ Ropažu novadā aizvadītas pirmās latviešu valodas apguves nodarbības. Tajās piedalījušies 40 pieaugušie un 13 bērnu no vairākām valstīm, un latviešu valodu viņi mācās bez tulka palīdzības. Latviešu valodas aģentūrā saka – bēgļi ir ļoti ieinteresēti apgūt valodu, lai gan daļa no viņiem ir analfabēti un skolā nekad nav gājuši.

“Cilvēki ir jauki un ar ļoti lielu interesi mācās latviešu valodu, patiešām ar lielu interesi. Pēc nodarbības beigām negāja projām un nesa klāt, rādīja latviešu alfabētu, lūdza, lai vēl burtus viņiem nosauc,”  tā pirmos iespaidus raksturo Latviešu valodas aģentūras metodiķe zinātņu doktore Ērika Pičukāne.

Pirmās mācību dienas vērojumi liecina, ka bēgļi ir ļoti ieinteresēti apgūt mūsu valodu, bet reizē tas ir arī laika dažādošanas veids, jo viņiem visa diena jāpavada “Muceniekos”.

Pirmajās latviešu valodas nodarbībās bijuši cilvēki no Šrilankas, Afganistānas, Irākas, Irānas, Kongo un citām zemēm.

Lai rezultāts būtu tūlītējs, pasniedzēji valodu māca teikumiem, nevis sāk ar alfabētu. “Latviešu valodas aģentūrai ir spēcīgi metodiķi, mums ir spēcīgi skolotāji, un mēs, protams, strādājam ar cilvēkiem, neizmantojot starpnieku valodu. Bez tulka. Mēs jau tā sen strādājam. Grūti, bet interesanti. Mēs cenšamies iemācīt vispirms to, kas cilvēkam ir nepieciešams. Daudz cilvēku ir bez izglītības pieredzes, daudzi cilvēki ir analfabēti. Iemācīt valodu trīs mēnešu laikā nav reāli, bet justies droši, prast pastāstīt par sevi, aplūgt palīdzību, pajautāt, kur un kas atrodas, pateikt, kas tev sāp – tas ir iespējams. Un dot pagaršot valodu, lai cilvēkam ir interesanti tālāk mācīties,” skaidro Pičukāne.

Latviešu valodas aģentūra ar pieaicinātajiem skolotājiem no visas Latvijas apņēmusies latviešu valodas pamatus iemācīt visiem vairāk nekā 770 uzņemamajiem patvēruma meklētājiem. Pašlaik sākts trīs mēnešu pilotprojekts. Aģentūrā saka – pieredze speciālistiem jau ir, jo bez starpniekiem pēdējos gados intensīvi mācīti ķīnieši.

Tas ir profesionāls izaicinājums, uzsver aģentūras direktora vietniece Dace Dalbiņa: “Tā vietā, lai uztrauktos un celtu paniku, mēs gribam profesionāli strādāt un mēs to arī darām. Domāju, ka būs rezultāti. Un Latvijai tas nav pirmais izaicinājums. Tad, kad 90.gadu vidū bija divas izglītības sistēmas un bija jārada viena, tad arī Latvija to radīja. Mēs, protams, nevaram cerēt, ka triju mēnešu laikā cilvēki būs patstāvīgi valodas lietotāji, bet mēs dosim pamatu tam, lai viņi tālāk varētu turpināt apgūt valodu, ko nodrošinās Labklājības ministrija Nodarbinātības valsts aģentūras kursos.”

Latviešu valodas aģentūra aplēsusi, ka valodas mācīšana “Muceniekos” radīs 26 tūkstošu eiro izmaksas. Ar nākamo gadu visus izdevums segs Eiropas Sociālais fonds.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt