Pašvaldība: Mošejas būvniecība Papē neatbilstu piekrastes kultūrvēsturiskajām vērtībām

Rucavas novada dome, sniedzot atbildi uz saņemto iesniegumu par iespējām būvēt musulmaņu kultūras un reliģijas centru jūras piekrastē Papē, norādījusi, ka mošejas būvniecība neatbilstu Papesdabas parka definētajiem mērķiem un piekrastes kultūrvēsturiskajām vērtībām, informēja Rucavas novada domes priekšsēdētāja Irēna Šusta ("Mūsmājas").

Pēc Šustas teiktā, pašvaldības atbildē iesnieguma autoram norādīts, ka saskaņā ar Būvniecības likumu un Rucavas novada teritorijas plānojumu šajā vietā ir atļauta arī sabiedrisku ēku būvniecība. Vienlaikus pašvaldība norādījusi uz dokumentiem, pēc kuriem mošejas būvniecība neatbilstu Papes dabas parka mērķiem un Rucavas novada piekrastes kultūrvēsturiskajām vērtībām.

Pašvaldība norāda, ka Papes dabas parkam kā Eiropas Savienības nozīmes aizsargājamai dabas teritorijai "Natura 2000" ir definēti mērķi - dabas daudzveidības un kultūrvēsturiskā mantojuma aizsardzība.

Saskaņā ar dabas parka "Pape" dabas aizsardzības plānu Papes dabas parks ir īpaši aizsargājama dabas teritorija, kas pārstāv noteikta apvidus dabas un kultūrvēsturiskās vērtības,

un pašvaldība skaidro, ka mošejas būvniecība neatbilstu Rucavas novada jūras piekrastes kultūrvēsturiskajām vērtībām.

Šāda būvniecība neatbilstu arī Rucavas novada Ilgtspējīgas attīstības stratēģijā 2013.-2038.gadam skaidri definētajiem piekrastes attīstības mērķiem, norādīja Šusta. Stratēģijā norādīts, ka piekrastes attīstības komplicētību nosaka dabas aizsardzības, kultūras mantojuma saglabāšanas un ekonomisko interešu mijiedarbība, tāpēc mērķa sasniegšanā noteicošā būs sadarbība starp valsts, pašvaldības un privāto sektoru, sabalansējot intereses un nodrošinot kompleksu piekrastes teritorijas pārvaldi. Tā balstīta uz kopīgu sapratni par tās attīstības mērķiem - piekrastes vēsturisko zvejniekciemu kā vienotas funkcionālās telpas atjaunošanu jaunā kvalitātē, sekmējot kvalitatīva tūrisma un rekreācijas piedāvājuma attīstību, teritorijas pastāvīgo apdzīvotību, respektējot dabas parka "Pape" dabas vērtības un kultūrvēsturisko mantojumu.

Pašvaldība iesnieguma autori arī informējusi, ka teritorija, par ko ir izrādīta interese saistībā ar iespējamo mošejas būvniecību, iekļaujas kultūras pieminekļa - ēkas "Dzintarvēji" jeb Papes vecās "fišerejas", kādreizējās zivju pārstrādes vietas - aizsardzības zonā.

Tāpat pašvaldība iesnieguma autoram norādījusi, ka tai jāuzklausa iedzīvotāju viedoklis. Pašvaldības mājaslapā publicētajā aptaujā līdz pagājušajai ceturtdienai, kad pašvaldība sagatavoja atbildi iesnieguma autoram, bija piedalījušies 207 respondenti, no kuriem 11 pauduši atbalstu mošejas būvniecībai, bet 196 bijuši pret šādu ieceri.

Iebildumi pret iespējamo mošejas būvniecību izskanējuši arī piektdien, 11.martā, notikušajā Rucavas pagasta iedzīvotāju sapulcē.

Pamatojot savu noraidošo viedokli, iedzīvotāji norādījuši uz vietējām luterāņu tradīcijām un pauduši neizpratni, kāpēc mošeju vēlas būvēt vietā, kur nav islāma reliģijas piekritēju, kā arī minējuši bailes no terorisma draudiem.

"Sapulcē iedzīvotāji kategoriski iebilda pret šādu ieceri un pieprasīja, lai pašvaldība aizsargā viņu intereses. Manuprāt, iedzīvotāju interešu aizsardzība jau ir nostiprināta minētajos dokumentos," norādīja Šusta. Viņa uzsvēra, ka iesniegums nebija par būvatļaujas izsniegšanu, bet tikai īpašuma valdītāja lūgums informēt par šādas būvniecības iespējamību.

Iesnieguma autors ir jurists Varis Pēča - par to viņš pats informējis klātesošos piektdien Rucavā notikušajā iedzīvotāju sapulcē. Ar iesnieguma autoru aģentūrai LETA pagaidām nav izdevies sazināties.

Kā ziņots, Rucavas novada domē bija saņemts iesniegums no kādas personas, kas interesējas par iespējām būvēt musulmaņu kultūras un reliģijas centru jeb mošeju jūras piekrastē Papē, informēja domes priekšsēdētājas vietnieks Romārs Timbra (ZZS).

Iesnieguma autora vārdu pašvaldībā iepriekš neatklāja, vien norādīja, ka tā ir Latvijā, bet ne Rucavas novadā dzīvojoša fiziska persona, kuras valdījumā ir īpašums Papē. Timbra pieļauj iespēju, ka īpašumam varētu būt uzradies potenciāls pircējs un, iespējams, tāpēc tā valdītājs vērsies pašvaldībā, lai noskaidrotu, vai šāda būvniecība Papē būtu iespējama.

Īpašums, kas nolūkots iespējamai mošejas būvniecībai, atrodas jūras piekrastē, Papes centrā, netālu no bākas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt