Pārtrauc vērienīgo Rīgas pils otrās kārtas restaurācijas iepirkumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Arhitektu un vēsturnieku iebildumu dēļ pārtraukts 20 miljonus eiro vērtais Rīgas pils vecās daļas rekonstrukcijas iepirkums, informē valsts akciju sabiedrības "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ).

Šāds lēmums pieņemts, ņemot vērā arhitektu un vēsturnieku viedokli, ka pirms Rīgas pils 2. kārtas restaurācijas un rekonstrukcijas ir nepieciešama padziļināta arheoloģiskā un vēsturiskā izpēte.

Uzņēmumā skaidro, ka VNĪ pērn 18.septembrī izsludināja slēgtu konkursu, lai izraudzītu būvdarbu veicēju Rīgas pils restaurācijas un rekonstrukcijas 2.kārtai. Rekonstrukcijas projektā, ko izstrādājusi uzņēmumu "MARK arhitekti", "Sudraba arhitektūra" un "H2E" veidota pilnsabiedrība plānota 16.gadsimta vidū būvētās Rīgas pils daļas renovācija un pārbūve, kas ietver projektā īpaši akcentējamās Kapelas un Remtera telpas, kuras paredzēts atjaunot sākotnējā viduslaiku veidolā, demontējot starpsienas un starpstāvu pārsegumus.

Iepirkuma komisija, izvērtējot pretendentu iesniegto dokumentāciju, konstatēja nepilnības un būtiskas atšķirības piedāvājumos.

Tādēļ bija nepieciešams uzdot lielu apjomu precizējošu jautājumu pretendentiem un piedāvājumu izvērtēšanā bija jāpieaicina papildu neatkarīgi eksperti. Iesniegtos tehniskos piedāvājumus padziļināti vērtēja arī projekta autors, lai salīdzinātu tajos iekļauto materiālu un risinājumu atbilstību projekta augstajām prasībām.

Tik specifiska objekta kā Rīgas pils atjaunošana nav iespējama bez pilnas arheoloģiskās un vēsturiskās izpētes. Restaurācijas un rekonstrukcijas darbu mērķis ir saglabāt seno būvi nākamajām paaudzēm ar maksimāli oriģinālo arhitektūras elementu un konstrukciju apjomu, skaidro VNĪ.

VNĪ respektēja arhitektu un vēsturnieku viedokli un secināja, ka šo darbu veikšanai nepieciešamais laiks ir nepietiekams.

Tāpēc pieņemts lēmums pārtraukt iepirkuma procedūru un atvēlēt laiku padziļinātai arheoloģiskajai izpētei pirms jauna Rīgas pils 2.kārtas restaurācijas un rekonstrukcijas būvniecības darbu iepirkuma izsludināšanas.

„Tik lieli atjaunošanas darbi, kādi tur pašlaik ir plānoti, Rīgas pils vecākajā daļā nav bijuši visus iepriekšējos 500 gadus.

Tāpēc mēs tam pieejam ar ļoti lielu pietāti. Tas ir sarežģīts objekts, kura izpētei iepirkuma komisijai vajadzēja ārkārtīgi lielu laiku. Restaurācijas un rekonstrukcijas mērķis ir saglabāt seno būvi nākamajām paaudzēm ar maksimālu oriģinālo arhitektūras elementu un konstrukciju apjomu. (..)

Tas tomēr nav kā būvējot kādu mūsdienīgāku objektu, kur var izmantot modernos materiālus. Tur tomēr ir jāveic arī sienu bakterioloģiskā analīze, ir jāizmanto tie materiāli, kas restaurācijā ir nepieciešama.

Un šis laiks, kurā to izpētīja un apskatīja, izrādījās nepietiekams. (..) Vēl šis papildu laiks nav apstiprināts. Faktiski tiek veidots jauns iepirkums, un mēs rēķināmies, ka tas varētu aizņemt līdz 12 mēnešiem," saka VNĪ runasvīrs Arnis Blodons.

VNĪ runasvīrs Arnis Blodons
00:00 / 01:13
Lejuplādēt

Rīgas pils Kastelas daļas rekonstrukcijas un restaurācijas būvprojektu izstrādāja pilnsabiedrība „Rīgas Pils Kastelas projekts”. 

Jau ziņots, ka Rīgas pils restaurācija un rekonstrukcija tiek veikta divās kārtās: 1.kārta - Rīgas pils priekšpils un austrumu piebūves rekonstrukcija un restaurācija, kas sākta 2009.gadā un pabeigta 2015.gada 1.novembrī, 2.kārta - Rīgas pils kastelas daļas restaurācija un pārbūve, ko bija plānots sākt 2016.gadā un pabeigt 2018.gadā.

Otrās kārtas gaitā plānots atjaunot un restaurēt Rīgas pils kastelas daļu 10 150 kvadrātmetru platībā, kas ietver pagrabstāvu, 1., 2., 3., 4., 5.stāvu, bēniņus. Tāpat projektā paredzēta Hurna bastiona kā kastelai piegulošās teritorijas rekonstrukcija, kā arī kastelas pagalma labiekārtošana. Paredzēts veikt arī pagalma arheoloģisko izpēti.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti