Aktuāli

NVA pārstāve Lelde Ķikute par atvērto durvju dienu personām ar invaliditāti uzņēmumos

Aktuāli

Intervija ar Danielu Pavļutu: Pašvaldību skaits ir jāsamazina radikāli

Partiju vizītkartes: Attīstībai/Par!

Partiju vizītkartes: 10. saraksts - «Attīstībai/Par!»

Partiju apvienība «Attīstībai/Par!» oficiāli tika reģistrēta piecarpus mēnešus pirms Saeimas vēlēšanām šā gada aprīlī. Apvienību veido partijas «Kustība «Par!»», «Latvijas attīstībai» un «Izaugsme».

Labāk zināmas ir pirmās divas, un kopumā secināms, ka politiskais spēks nav nekāds jaunpienācējs. Taču dibināšanas sapulcē pirms gada «Kustība «Par!»» sevi pieteica kā jaunu, demokrātisku un eiropeisku partiju. Tā sevi sauca par opozīciju varas partijām. Īpaši «Vienotībai», kam pārmeta ilgo rotaļāšanos ar Solvitu Āboltiņu un ciešo sadraudzību ar oligarhu Zaļo un Zemnieku savienību.

Liela pieredze ir arī pirms pieciem gadiem dibinātajai «Latvijas attīstībai». Tās «tēvs» ir bijušais «Jaunā laika» premjers Einars Repše. Partiju kopš izveides vada bijušais Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Juris Pūce. Viņa laiks ierēdniecībā ir arī viens no galvenajiem šā brīža pārmetumiem saistībā ar nebūšanām obligātā iepirkuma komponentes jeb OIK un lielo elektrības rēķinu sāgā.

Daudzos bažas par nākotnes lēmumiem saista arī vairāku ietekmīgu miljonāru stāvēšana pie «Latvijas attīstībai» šūpuļa. Partijas lielākie panākumi līdz šim bijuši Rīgas domē, kur partiju «Latvijas attīstībai» pārstāv astoņi no 60 deputātiem.

Kandidāti

«Attīstībai/Par!» sevi pozicionē kā jaunu un liberālu spēku Latvijai. Tomēr tās pirmrindnieki, ko izceļ arī partiju apvienības mājaslapā, ir nu jau seni politiķi. Premjera kandidāts un Vidzemes vēlēšanu apgabala līderis – Artis Pabriks. Viņš ir Eiropas Parlamenta deputāts, kas nule pameta «Vienotību», bet politikā ienāca pirms 20 gadiem ar Tautas partiju.

Zemgalē līdere būs cita «Vienotības» aizgājēja – Ilze Viņķele, kas bija aktīvākā Solvitas Āboltiņas pretiniece, bet kas no Saeimas pērnruden pārcēlās studēt uz ASV. Latgalē pirmais numurs būs Rīgas domnieks Mārtiņš Bondars. Viņš publiski pelts par biežo partiju maiņu, bet visvairāk – par iespējamo līdzatbildību Latvijas Krājbankas pazudināšanā viņa vadīšanas laikā. Savukārt Kurzemes seja būs Rīgas domnieks Juris Pūce, bet Rīgas saraksta seja būs Daniels Pavļuts. Plašāk viņš kļuva zināms kā ekonomikas ministrs Valda Dombrovska valdībā.

Programma

Taisnīga un moderna Latvija, kā arī vienota Eiropa. Ar tādiem uzsvariem «Attīstībai/Par!» sevi piesaka vēlēšanu programmā. Politiskais spēks sola divreiz mazākus pacientu līdzmaksājumus, bet mediķu algas tādas, lai tie nepamestu valsti.

Arī skolotāji būšot pienācīgi novērtēti, tāpēc bērnus mācīs labākie. Turklāt jāapgūst būs vismaz trīs valodas un īpaši jāmācās IT lietas, lai Latvija audzētu eksporta muskuļus. Lai gan politiskā spēka dibināšanā klāt bijuši vairāki ietekmīgi uzņēmēji, «Attīstībai/Par!» šajā ziņā ir krietni vispārīgi - nodokļu sistēma būšot progresīvāka un caurspīdīgāka, īpaši atbalstīs jaunuzņēmumus.

Konkrētākie solījumi veltīti vidējam vēlētājam: pensijas dubultos, minimālo algu audzēs līdz 500 eiro, pieņems Kopdzīves likumu, divkāršos māsu algas un likvidēs bērnunamus. Pašvaldību skaitu samazinās vismaz trīs reizes, valsts pārvalde kļūs slaida, tiesas – ātras, bet mediji - uzticami.

Finanses

Pēdējā mēneša laikā «Attīstībai/Par!» ziedojumi bijuši salīdzinoši nelieli – atbalstītāji politiskajam spēkam pārskaitījuši pa pārdesmit eiro. Partiju apvienība kopš izveides maijā iekasējusi ap 35 tūkstošiem eiro. Lielākais ziedotājs ar 20 tūkstošiem eiro ir kafijas biznesmenis un televīzijas reliģijas raidījuma vadītājs Mārtiņš Staķis.

Desmit tūkstošus pārskaitījis iepriekš dāsnais «Vienotības» pabalstītājs Eiropas Parlamenta darbinieks Pēteris Viņķelis. Savukārt piecus tūkstošus apvienībai veltījis ceļu būvnieks Māris Paiders, kas senāk balstīja «Jauno laiku».

Daudz turīgākas ir politiskās apvienības katra partija atsevišķi. «Kustība «Par!»» pastāvēšanas gada laikā ziedoti 63 tūkstoši eiro. Dāsnāko vidū ar sešarpus tūkstošiem eiro ir domnīcas «Providus» dibinātāja un kulinārijas bloga autore Krista Baumane. 20 tūkstošus eiro atvēlējuši apdrošināšanas biznesā turību guvušie brāļi Marts un Pauls Dandzbergi. Viņu simpātijas gan nav viennozīmīgas, jo krietni atbalstījuši arī Jauno konservatīvo partiju.

Savukārt partija «Latvijas attīstībai» uz citu fona izceļas, jo nepilnos piecos darbības gados tikusi pie gandrīz miljona eiro, turklāt ziedotāji naudu skaita ar vērienu – pa vairākiem tūkstošiem katrā piegājienā. Interesanti, ka partijas vadītājs Juris Pūce nav ziedojis ne centa, bet viņa māte Dace – 28 tūkstošus eiro. Lielākie «Latvijas attīstībai» stutētāji nāk no biznesa vidus. Piemēram, pazīstamais Ventspils tranzītbiznesmenis miljonārs Olafs Berķis ar dēliem Nauri un Jāni ziedojuši 170 tūkstošus eiro. Tieši saistība ar turīgiem uzņēmējiem «Latvijas attīstībai» sagādā arī lielāko kritiku, radot augsni aizdomām par oligarhu ietekmi politikā.   

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti