Panorāma

Latvijas politiskā dzīve uz JRT skatuves

Panorāma

Haoss ap minimālo sociālo iemaksu kārtību

Partiju popularitāte novembrī

Partiju reitingi: «Vienotībai» neliels pieaugums, bet nedaudz atbalsts sarūk NA

Pēdējo trīs mēnešu laikā nedaudz augusi partijas “Vienotība” popularitāte, savukārt lejupslīdošs ir atbalsts Nacionālajai apvienībai (NA), liecina pētījumu centra SKDS apkopotie partiju reitingi.

Reitingos maz kustības

Partiju popularitātes rangā kopš pagājušā mēneša vietu izkārtojums nav mainījies. Pirmajā vietā ir mūžīgie opozicionāri “Saskaņa”. Uzreiz aiz tās valdošā, premjera Māra Kučinska pārstāvētā Zaļo un zemnieku savienība. Tad pārējās divas varas koalīcijā esošās: Nacionālā apvienība un “Vienotība”.

Tad cieši seko nesen tapusī “KPV LV”, un ievērojami atpaliek Latvijas Reģionu apvienība un “Vienoti Latvijai”.

“Mēs redzam ļoti maz kustības, un es teiktu, ka šo situāciju var apzīmēt ar vārdu bezvējš. Tas, es domāju, atspoguļo kopumā tos procesus, kas notiek Latvijas politikā un – cik lielā mērā tie ietekmē vidusmēra vēlētāja attieksmi pret politiskajām partijām,” komentē politologs, Latvijas Universitātes profesors Jānis Ikstens.

Neliels kāpums un neliels kritums

Visstraujākais kāpums – 1,8% – ir “Saskaņai”, tomēr par būtisku izmaiņu to nevar uzskatīt. Apskatot reitingus ilgstošākā periodā, redzams, ka “Saskaņa” turpina svārstīties ap sev ierastajiem 18-19%. Turklāt nav apstiprinājušās aizdomas, ka iepriekšējā mēneša kritumā atspoguļojās, piemēram, rīdzinieku neapmierinātība ar Barona ielas remontdarbiem.

Vienīgie, kam reitings kopš augusta nu jau trešo mēnesi pēc kārtas slīd lejup, ir Nacionālā apvienība. Bet tas pagaidām apvienībai briesmas nesagādājot. “Ja skatāmies uz Nacionālo apvienību, tad rodas sajūta, ka varbūt viņi mazlietiņ zaudē. Bet atkal – to tā pilnīgi droši, ar 100% garantiju apgalvot nevar,” komentē sociologs, pētījumu centra SKDS direktors Arnis Kaktiņš.

 

Neliela, bet izaugsme

Toties kaut nelielu, tomēr kāpjošu tendenci rāda “Vienotības” reitingi, kas pēdējo trīs mēnešu laikā ir augoši, lai gan ļoti nedaudz. Taču tas noteikti nav tas, uz ko bija cerēts, kad pie “Vienotības” stūres sēdās Andris Piebalgs, nomainot Solvitu Āboltiņu.

“Varam teikt, ka varbūt viņi tomēr mazlietiņ, mazlietiņ atgūst savu popularitāti. Katrā gadījumā, skatoties uz tiem reitingiem, mēs šobrīd nevarētu apgalvot, ka viņi popularitāti turpina zaudēt,” saka Kaktiņš.

“Bet tikpat labi tas var būt arī tīri nejauši. Un – lielais jautājums, protams, ir par to, ko šajā situācijā taisās darīt Andris Piebalgs, kurš ir teicis, ka līdz 2016.gada beigām partijai jāsasniedz 10% atbalsts. Un ko taisās darīt “Vienotība” kopumā? Tā kā šis apsolījums ir bijis ļoti skaidrs, tad tagad jau ir interesanti vērot, kā Piebalga kungs pēdējās nedēļās jau taustās pēc kaut kādiem aplinkus ceļiem un pēc kaut kādām izejas stratēģijām,” norāda Ikstens.

5% barjeru pārvarētu ne visas Saeimas partijas

Ja Saeimas vēlēšanas notiktu rīt, visticamāk, 5% barjeru pārvarētu un parlamentā iekļūtu pirmās piecas partijas, bet aiz svītras varētu palikt Latvijas Reģionu apvienība un “No sirds Latvijai”.

Protams, būtiskas izmaiņas var notikt, ja savu izvēli izdarītu neizlēmušie vēlētāji. Jo arvien vēl vairāk nekā trešdaļa saka, ka nezina, par ko balsot, vai arī vēlēšanās nepiedalīsies. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti