Panorāma

Attālināti apgūst grafisko dizainu

Panorāma

A. Lukašenko inaugurācija izraisa protestu vilni

Pārapbedī Latvijas pirmo iekšlietu ministru Miķeli Valteru

Pārapbedī Latvijas pirmo iekšlietu ministru Miķeli Valteru

Pēc vairāk nekā astoņiem gadu desmitiem Latvijā beidzot simboliski atgriezies viens no ievērojamākajiem latviešu politiķiem, kurš pirmais iekustināja ideju par Latvijas valsts nepieciešamību. Trešdien, 23. septembrī, pārapbedīja Latvijas pirmo iekšlietu ministru un diplomātu Miķeli Valteru.

Piemiņas ceremonijā Rīgas pilī piedalījās Miķela Valtera radinieki, valsts augstākās amatpersonas, deputāti, trimdas pārstāvji. Kā uzsvēra prezidents Egils Levits, Valteram bija nozīmīga loma Latvijas neatkarības idejas formulēšanā un valsts dibināšanā.

1903. gadā, vēl pirms 1905. gada revolūcijas, Miķelis Valters publiski pieprasīja latviešu nācijas atraisīšanos no Krievija impērijas.

"(..) Tolaik augstākais mērķis daudziem latviešiem bija autonomija," atzina Levits.

Jau nākamajā dienā pēc Latvijas Republikas pasludināšanas, 1918. gada 19. novembrī, viņš kļuva par pirmo iekšlietu ministru, bet pēc gada – par diplomātu. Bija Latvijas sūtnis Romā, Madridē, Parīzē, Budapeštā, Varšavā un Briselē. Darbojies arī kā žurnālists un literāts.

Pēc Latvijas okupācijas 1940. gada Valters dzīvoja Šveicē un Francijā, nodarbojās ar jurisprudenci un publicistiku, turpināja kalpot Latvijai kā diplomāts trimdā.

1968. gadā Valteru apglabāja Francijā, Nicā. Dzīves laikā viņš bija izteicis vēlmi tikt apglabātam dzimtenē. 2018. gadā beidzās līgums par kapavietas apmaksu Nicā. Tuviniekiem nebija līdzekļu, lai turpinātu uzturēt atdusas vietu Francijā. Valdība piešķīra 18 000 eiro pīšļu nogādāšanai un pārapbedīšanai Latvijā.

"Kamēr viņš elpoja un bija dzīvs, viņš katru dienu runāja par Latviju ar savu kundzi, un viņš cieši ticēja, ka Latvija būs brīva,"

sacīja Miķela Valtera vedekla Valda Jēkabsone-Valtere.

Šo pēcpusdien Miķelis Valters tika guldīts Rīgas Meža kapos. "Sapnis ir piepildīts, un vectēvs ir atkal mājās," piebilda Miķela Valtera mazdēls Ilmārs Jānis Miķelis Jēkabsons.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti