Par pārāk karstiem radiatoriem jāsūdzas apsaimniekotājam; siltuma rēķini šoziem kopumā zemāki

Šogad ziema mūs lutina ar siltu un patīkamu laiku. Neskatoties uz to, sociālajos tīklos iedzīvotāji nereti pauž neizpratni, kādēļ tik siltā ziemā radiatori mājokļos ir tikpat karsti kā lielā spelgonī. Sabiedrisko pakalpojumu regulatori un arī siltuma ražotāji norāda namu apsaimniekotāju virzienā - tieši apsaimniekotājs ir tas, no kura atkarīgs, cik lielu siltuma daudzumu katra ēka patērē. Kas sastāda siltuma rēķinu un kā rīkoties, lai izmaksas mazinātu?

ĪSUMĀ:

  • Ziema ir silta, bet nereti iedzīvotāji sūdzas par  pārāk karstiem radiatoriem.
  • Regulators skaidro – par to jāinformē apsaimniekotājs.
  • Ja ar ēkas apsaimniekotājiem nevar atrisināt problēmu, var vērsties arī SPRK.
  • Regulators: kopumā daudzās pilsētās šogad siltuma tarifi zemāki. 
  • “Rīgas siltums”: pērn tarifi pieauga, tāpēc rēķini par decembrī nav mazāki.
  • “Rīgas siltums” paredz: janvārī iedzīvotājiem būs zemāki rēķini nekā pērn.  
  • Arī Jelgavā janvārī prognozē zemākus rēķinus.

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) uzrauga tos uzņēmumus, kuri patērētājiem nodod virs 5000 megavatstundām enerģijas. Komisijas Enerģētikas departamenta direktore Līga Kurevska norādīja, ka par siltuma rēķiniem katrā ēkā lielā mērā atbildīgs apsaimniekotājs, proti, ja iedzīvotājam siltā ziemā šķiet, ka telpas tiek pārkurinātas, jāvēršas pie apsaimniekotāja, nevis pie siltuma ražotājiem.

Par pārāk karstiem radiatoriem jāsūdzas apsaimniekotājam; siltuma rēķini šoziem kopumā zemāki
00:00 / 03:22
Lejuplādēt

“Kopumā izmaksas lietotājiem par siltumu samazinās. Siltumenerģijas tarifus pēdējā laikā pozitīvi ietekmē kurināmā cenu samazināšanās, un tā rezultātā daudzās Latvijas pilsētās, piemēram, Daugavpilī, Jūrmalā, Valmierā un Krāslavā tarifs samazinājies pat par 16%,” stāstīja Kurevska.

“Regulators pārrauga siltumapgādi līdz tās pievadam ēkā. Un tālāk par siltumapgādi ir atbildīgs mājas pārvaldnieks,” skaidroja Kurevska.

“Biežākie faktori, kas ietekmē patēriņu mājās, ir izvēlētais apkures režīms un mājas [siltuma] zudums. Ja iedzīvotājs konstatē, ka rēķini salīdzinājumā ar pagājušo gadu ir pieauguši, mēs aicinātu sazināties ar mājas apsaimniekotāju un lūgt precizējošu informāciju. Gadījumā, ja ar mājas apsaimniekotāju galā nevar tikt, vienmēr var vērsties pie regulatora un mēs centīsimies palīdzēt,” sacīja regulatora pārstāve.

“Rīgas siltums” piegādā enerģiju galvaspilsētā. Uzņēmuma pārstāve Linda Rence skaidroja – 2019. gada decembrī vidējā gaisa temperatūra, salīdzinot ar 2018. gada decembri, bijusi tikai nedaudz augstāka, tādēļ rēķini par apkuri bijuši attiecīgi  nedaudz zemāki, tomēr ņemot vērā, ka pērnā gada 1. augustā Rīgā spēkā stājās jaunie, paaugstinātie tarifi, šīs izmaiņas tikušas izlīdzinātas, tādēļ iedzīvotāji šo atvieglojumu savos maciņos nav jutuši.

Daudz lielāka temperatūru atšķirība ir, salīdzinot šo ar pagājušā gada janvāri, tādēļ to pozitīvi vajadzētu izjust arī rēķinu saņēmējiem, stāstīja Rence.

“2020. gada janvārī vidējā āra gaisa temperatūra bija +3,7 grādi, par 6,9 grādiem augstāka nekā 2019. gada janvārī, kad tā bija -3,2 grādi. Tā rezultātā siltumenerģijas patēriņš saruka par 27%. Tā rezultātā janvārī rēķini sagaidāmi par vidēji 14,5% mazāki nekā 2019. gada janvārī,” prognozēja Rence.

Aplūkojot siltuma rēķinus Jelgavā, uzņēmuma “Fortum Jelgava” valdes priekšsēdētājs Gundars Pētersons norāda – siltuma rēķini šī gada janvārī, salīdzinot ar pērno janvāri, vidēji gaidāmi par 30% zemāki.

“Šī gada janvārī vidējā āra gaisa temperatūra bija +3,3 grādi vidēji un pagājušā gada janvārī tā bija -4,29 grādi. Veicot aprēķinus temperatūras korekcijas koeficientam, mēs redzam, ka tā ir 30% starpība, kas arī atbilst 30% maksas samazinājumam uz vienu kvadrātmetru Jelgavā.

 Šī āra gaisa temperatūras starpība arī tiek atspoguļota iedzīvotāju rēķinos,” sacīja Pētersons.

Viņš stāstīja, ka līdz šim uzņēmums nav saņēmis sūdzības par pārlieku karstiem radiatoriem, tikmēr Rīgā sūdzības ik pa laikam tiekot saņemtas.

“Rīgas siltuma” pārstāve Linda Rence atgādināja - paaugstinātie tarifi Rīgā, kad uzņēmums nosegs iepriekš gūtos zaudējumus, nākotnē tiks samazināti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt