Par ko ģimenes ārstam maksā valsts?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Ģimenes ārsti atalgojumā saņem nodokļu maksātāju naudu, kas kopumā pērn bija vairāk nekā 70 miljoni eiro. Ģimenes ārsta prakses var organizēt dažādās formās: pašnodarbinātas personas, uzņēmumi, var strādāt viens pats vai kopā ar citu ģimenes ārstu. Valsts ģimenes ārstiem pārskaita konkrētu summu par prakses uzturēšanu, pacientu skaitu un citām lietām. Ģimenes ārsti var sniegt arī papildu pakalpojumus par maksu, un viņi saņem arī pacientu iemaksas.

Dokumenti

Gimenes arstu fiksetais maksajums menesi.docx

Lejuplādēt

18.37 KB

Tas, cik no kopējās saņemtās summas atlicināt savai algai, ir pašu ārstu ziņā. Te gan jāņem vērā arī ārstu prakses izdevumi, iekārtu dārdzība, ārstu palīgu vai māsu atalgojums.

Valsts kapitācijas nauda

Tā ir atkarīga no pacientu skaita: jo vairāk pacientu, jo lielāka kapitācijas nauda. Atkarībā no pacientu vecuma piemēro atšķirīgus koeficientus: vismazākais par pacientiem vecumā no 18 līdz 45 gadiem, lielāks ir par senioriem, bet par bērniem koeficients ir pat astoņas reizes lielāks salīdzinājumā ar zemāko grupu.

Vidēji par vienu pacientu valsts mēnesī maksā 1,23 eiro. Tātad, ja pacientu skaits ir 1500, vidēji kapitācijas naudā ārsts saņem 1845 eiro mēnesī. Valsts paredzējusi, ka no šīs naudas daļu ārsts novirzīs savai algai, kā arī pacientu reģistratoram. Kopumā tie ir apmēram 1500 eiro mēnesī.

Bet pārējo paredzēts tērēt ikdienišķām vajadzībām: datora iegādei, programmatūras apkalpošanai, telefona rēķinu apmaksai, internetam, kā arī medicīnas aparatūras iegādei, kas nepieciešama izmeklēšanai, un medicīnas instrumentiem.

Kapitācijas nauda arī ir tā, kas ģimenes ārstiem no nākamā gada būs par 28% lielāka. Līdz ar to arī izdevumi ārsta un reģistratora atalgojumam nākamgad paredzēti 1920 eiro apmērā.

Valsts maksājums prakses uzturēšanai

Valsts maksājums prakses uzturēšanai, kas paredzēts iekārtošanai, komunālajiem maksājumiem, apsardzei, grāmatvedībai, visiem ģimenes ārstiem ir vienāds – 480 eiro mēnesī. No tiem 157 eiro paredzēti telpām, rēķinot uz 35 kvadrātmetriem, komunālajiem maksājumiem mēnesī – 94 eiro, apsardzei – 25 eiro mēnesī, telpu uzkopšanai – 40 eiro mēnesī. Valsts maksā arī, piemēram, par galdu, mapēm, drēbju pakaramiem, sienas pulksteni, apmeklētāju krēsliem, spoguli.

Ar šo naudu ārsts var rīkoties pēc sava prāta – ja telpas lētākas, var ietaupīt, bet, ja dārgākas, jāpiemaksā pašam.

Valsts maksājums par ārsta palīgu vai māsu

Nelielai ģimenes ārsta praksei valsts sedz viena palīga izmaksas, bet ārstam ar vairāk nekā 1200 pacientiem apmaksā divus palīgus. Paredzētā summa par vienu palīgu – apmēram 650 eiro pirms nodokļu nomaksas.    

Valsts piemaksa par ģimenes ārsta praksi laukos

Ārstiem novados tā ir papildu nauda, rēķina pēc teritorijas blīvuma. Mazāk apdzīvotās šī piemaksa var būt pat 600 eiro mēnesī.

Piemaksas par hroniskajiem pacientiem

Valsts ģimenes ārstiem vēl maksā piemaksas par hronisko pacientu aprūpi, par manipulācijām, kas veiktas ārstu praksēs, kā arī, piemēram, par vienreizēju vizīti par pacientiem no cita ārsta prakses.

Pacientu iemaksas (valsts maksājums un privāti)

Daļēji šo naudu, kas ir 1,42 eiro par vizīti, atnes paši pacienti, norēķinoties uz vietas. Savukārt par bērniem, grūtniecēm un cilvēkiem ar invaliditāti ārstam samaksā valsts.

Kopumā pērn pacientu iemaksas ģimenes ārsti saņēmuši 6,4 miljonus reižu, tātad kopumā tikuši pie apmēram deviņiem miljoniem eiro. Statistiski vidēji Latvijā vienu ģimenes ārstu dienā apmeklē 18 cilvēku, tātad mēnesī tātad ārsts vēl saņem 600 eiro.

Valsts maksa par kritēriju izpildi

Vēl valsts ārstam piemaksā arī par valsts uzstādīto kritēriju izpildi, kas ir orientēti uz profilaksi. Piemaksa, ko ārsts var saņemt par visu kritēriju izpildi, ir apmēram 2000 eiro gadā jeb 150 eiro mēnesī.

Privāti maksas pakalpojumi

Turklāt ģimenes ārstiem savā praksē ļauts sniegt maksas pakalpojumus.

Tās, piemēram, ir medicīniskās izziņas autovadītājiem, maksas vakcīnas, arī sanitārās grāmatiņas. Cenas nosaka paši ārsti, un arī šī nauda paliek viņiem.

Ja vēl ārsts var pagūt, tad viņš vēl drīkst strādāt arī citā darbavietā un gūt ienākumus tur.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti