Par iespējamu naudas atmazgāšanu «ABLV Bank» kopā sākti 50 kriminālprocesi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 2 mēnešiem.

Par iespējamu naudas atmazgāšanu "ABLV Bank" Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldē (ENAP) sākti kopumā 50 kriminālprocesi, Latvijas Televīziju informēja policijā. 

Policijā norādīja, ka no iepriekš minētajiem kriminālprocesiem daudzi ir tādi, kur ir konstatēta atsevišķu klientu pretlikumīga rīcība, un daži, kur banka bija iesaistījusies tās atklāšanā.

Aptuveni desmit kriminālprocesos ir pazīmes, ka viens vai otrs bankas darbinieks, atsevišķi vai strādājot grupā ar citiem, tajā skaitā atbildīgām amatpersonām, sniedza atbalstu naudas atmazgāšanā.

Vienu no tādiem kriminālprocesiem savā lietvedībā pārņēma Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētā prokuratūra, un izmeklēšanu turpina uzraugošais prokurors kā procesa virzītājs.

ENAP norādīja, ka tā lietvedībā ir arī apjomīgs tā saucamais pamatprocess, kas tika sākts pēc "FinCEN" ziņojuma. Tajā tiek vērtēta "ABLV Bank" kā kredītiestādes un tās vadības rīcība, iespējams, pieļaujot ilgstošu un sistemātisku bankas infrastruktūras izmantošanu dažādā veidā un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanā lielā apmērā ne tikai no Ukrainas, Azerbaidžānas un Krievijas. Šeit tiek vērtēts, vai netika organizēta noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšana.

Policijā norādīja, ka tajos kriminālprocesos, kuros tiek vērtēta tikai klientu rīcība un iespējama naudas atmazgāšana, kā ierasts, pēc visu iespējamo procesuālo darbību izpildes tie tiek pārsūtīti kriminālvajāšanas uzsākšanai uz to valsti, kur atrodas aizdomās turētais. Nereti pirms tam tiek pieņemts lēmums par noziedzīgi iegūto līdzekļu atgriešanu likumīgiem valdītājiem vai konfiskāciju valsts labā.

Savukārt tajos kriminālprocesos, kuros parādās bankas darbinieki kā legalizēšanas līdzdalībnieki, krimināltiesisko attiecību taisnīgais noregulējums tiks sasniegts Latvijā.

Policijā norādīja, ka izmeklēšana nav viegla, jo normas par naudas atmazgāšanas un terorisma finansēšanas novēršanu ir salīdzinoši jaunas. Tāpat arī notiek starptautiskā sadarbība, kā arī izmeklēšanai traucē iesaistīto personu attieksme.

Tiek analizēti vairāku tūkstošu kontu pārskati, pratināti vairāki desmiti liecinieki, nosūtīti kopā 57 tiesiskās palīdzības lūgumi.

KONTEKSTS:

 "ABLV Bank" akcionāri ārkārtas sapulcē 2018. gada 26. februārī pieņēma lēmumu par pašlikvidāciju pēc reputācijas problēmām, ko komercbanka piedzīvoja pēc tam, kad ASV paziņoja par "ABLV Bank" iespējamu iesaisti naudas legalizēšanas shēmās

"ABLV Bank" 2018. gada marta sākumā Finanšu un kapitāla tirgus komisijai (FKTK) iesniedza pašlikvidācijas plānu. Iesnieguma projektu sagatavoja bankas akcionāru sapulces ievēlētie likvidatori. Plānu FKTK akceptēja 2018. gada 12. jūnijā.

Latvijas tiesībsargājošās iestādes izmeklē lietu par 50 miljonu eiro atmazgāšanu, saistībā ar to 28. janvārī likvidējamajā “ABLV Bank” notika izmeklēšanas darbības. Lietā kratīšanas veiktas arī Baltkrievijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti