Panorāma

Pašvaldību savienība pieprasa Jura Pūces demisiju

Panorāma

Zinātnieki meklē slimības izraisītāju

Ģenerālprokuroru vērtēs vēl divas nedēļas

Pagarina pārbaudi par ģenerālprokurora Kalnmeiera atbilstību amatam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Augstākās tiesas priekšsēdētājs Ivars Bičkovičs līdz 1. oktobrim pagarinājis termiņu pārbaudei par ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera atlaišanas pamatu izvērtēšanu, liecina Augstākās tiesas informācija.

Tiesa norādīja, ka, ņemot vērā veicamās pārbaudes apjomu, kā arī nepieciešamību pārbaudīt papildus saņemtos materiālus, vajadzīgs ilgāks laiks, nekā iepriekš noteiktais. Papildu materiāli saņemti no Tieslietu ministrijas, Saeimas deputātiem, Valsts kontroles un Ģenerālprokuratūras.

Pēc tam, kad tieslietu ministrs Jānis Bordāns (Jaunā konservatīvā partija) Kalnmeieram izteica neuzticību, ar to  vēl nepietika, lai rosinātu viņa darbības izvērtējumu, bet JKP arī izdevās savākt nepieciešamos Saeimas deputātu parakstus.

Kalnmeieram tiek pārmestas gan ielaistās problēmas Latvijas finanšu sektorā, gan pārāk maigi sodi likumpārkāpējiem. Tāpat deputāti izcēluši Valsts kontroles Ģenerālprokuratūrai veltīto kritiku.

Par izvērtējumu atbildīgā tiesnese Marika Senkāne pārbaudes gaitā pieprasījusi dažādus precizējumus un papildu informāciju no deputātiem un Valsts kontroles, toskait – tulkotus “Moneyval” un OECD ziņojumus. Apjomīgākais darbs – šo dokumentu vērtēšana – esot padarīts.

Senkāne žurnālistiem skaidroja, ka viņai pamatsecinājumi skaidri, bet ir bijis apjomīgs dokumentu daudzums, tāpēc vajadzīgs papildu laiks, lai visu pārbaudītu un precīzi formulētu secinājumus. Viņa arī atklāja, ka

uz sarunu nav aicinājusi ne Kalnmeieru, ne kādu citu.

Lai būtu objektīvi, pieticis ar dokumentiem.

Pārbaudes gaitā informācija prasīta arī prokuratūrai, tiesa – vien rakstiskā formā.

Laura Majevska informēja, ka klātienē nekādas intervijas vai lūgšanas komentēt šo informāciju nebija. “Arī mēs gaidām rezultātu, un ģenerālprokuroram nav nekādas informācijas par to, kāds varētu būt iespējamais rezultāts,” piebilda Majevska.

Arī tiesnese apstiprināja, ka  pārbaudes laikā nav iztaujājusi ne Kalnmeieru, ne viņa atstādināšanas iniciatorus, un savu lēmumu balstīs vienīgi plašajā dokumentu klāstā.

“Man bija doma, es apsvēru tādu iespēju, aicināt arī  pašu ģenerālprokuroru, bet tad es izvēlējos neaicināt nevienu, lai nebūtu tā, ka es aicinu vienu pusi un otru neaicinu, un galvenais – no dokumentiem es redzēju, ka praktiski es to kopainu redzu,” skaidroja tiesnese.

Kāda tā ir, tiesnese pagaidām neatklāj, un pagaidīt līdz oktobrim ir gatava arī Jaunā konservatīvā partija, kas iniciēja Kalnmeiera darba izvērtēšanu.

“Šķiet, ka tas ir tikai un vienīgi saprotami un normāli un pat, es teiktu, atbildīgi – šādi lēmumi ir jāizstrādā rūpīgi un jāvelta maksimāli likumiski iespējamais laika daudzums,” atzina JKP Saeimas frakcijas priekšsēdētāja Juta Strīķe.

KONTEKSTS:

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) maija vidū vēlējās izteikt neuzticību ģenerālprokuroram Ērikam Kalnmeieram. Mēnesi pēc tam Augstākās tiesas priekšsēdētājs ierosināja pārbaudi par ģenerālprokurora atlaišanas pamatu izvērtēšanu, pamatojoties uz 39 deputātu pieprasījumu, nozīmējot pārbaudes veikšanai Augstākās tiesas tiesnesi Mariku Senkāni.    

Pārbaudes veikšanai noteiktais termiņš sākotnēji bija noteikts 2019. gada 16. septembris.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti