Pusdiena

Krievijā atkal vēršas pret bijušo "Jukos" vadītāju Hodorkovski

Pusdiena

Pusdiena 11.12.2015

Pacienti satraucas: Gads vēl nav sācies, bet vietas uz konsultācijām jau aizņemtas

Pacienti satraucas: Gads vēl nav sācies, bet vietas uz konsultācijām jau aizņemtas

Jaunais gads pat vēl nav pienācis, taču universitātes slimnīcās pie daudziem speciālistiem un vairākiem izmeklējumiem pierakstīties līdz marta vai aprīļa beigām nevar, jo visas vietas jau aizņemtas. Rīgas Austrumu un Stradiņa slimnīca, kuras pagaidām pierakstu atvērušas uz gada pirmajiem mēnešiem, ar iedzīvotāju satraukumu un neizpratni jau saskārušās.

To, cik tieši garas ir rindas, piemēram, uz tā dēvētajiem dārgajiem izmeklējumiem, piemēram, magnētisko rezonansi, Latvijas Radio skaidroja nelielā eksperimentā, piezvanot uz Rīgas Austrumu slimnīcu.

Uz ambulatorajiem pakalpojumiem kopumā Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca pacientus pieraksta pagaidām uz nākamā gada pirmajiem trim mēnešiem.

Uz pieprasītākajiem  valsts apmaksātajiem pakalpojumiem vietas jau ir aizpildītas, saka slimnīcas pārstāve Ingūna Potetinova.

"Runa ir par magnētisko rezonansi, sonogrāfijas, sirds funkcionālajiem izmeklējumiem, ļoti strauji aizpildās pieraksts pie speciālistiem Latvijas Onkoloģijas centrā, ļoti liels pieprasījums ir pie onkourologiem, onkoginekologiem, hematologiem. Pašlaik jūtama liela interese par skrīninga programmu. Ir atsevišķas pozīcijas, kur jau pirmajos nākamā gada mēnešos vietas aizpildās uz maksas pakalpojumiem," stāsta Potetinova.

Uz martu pierakstās pie kardiologiem, ginekologiem un endokrinologiem. Uz aprīli pieraksts vēl nav atvērts, jo līgumu ar Nacionālo veselības dienestu (NVD) slimnīcas slēgs tikai janvārī vai februāra sākumā, un pagaidām nav zināms, kāds tieši būs valsts pasūtījums.

Piesardzīga ir arī Stradiņa slimnīca, kas pierakstu atvērusi uz nākamā gada pirmajiem četriem mēnešiem. Taču jau tagad pie vairākiem speciālistiem pierakstīties nevar.

"Tas biežākais jautājums ir – kā tas ir, ka gada sākumā jums atkal nav iespējams. Cilvēki pauž savu sašutumu un neizpratni…" Stradiņa slimnīcas pārstāve Lāsma Sīle stāsta, ka rindas satrauc daudzus pacientus, cilvēki aktīvi pierakstās. Ikdienā slimnīca vidēji saņem ap 50, 70 e-pastu, taču novembrī – pat ap 200.

"Pieprasītākās specialitātes ir reimatologi, oftalmologi, kardiologi un arī radioloģiskie izmeklējumi. Šie speciālisti, ko es nosaucu, šobrīd ir jau līdz aprīļa beigām pierakstīti," atzina Sīle.

Tāpēc Stradiņa slimnīca pacientus, kuriem vizīte ļoti nepieciešama, ieraksta gaidīšanas rindā. Ja atbrīvojas kāda vieta, proti, kāds pacients nevar ierasties, Zvanu centrs tad zvana. Tāpēc par neierašanos noteikti jāpaziņo, stāsta Sīle.

"Lai noteikti to paziņo slimnīcai, un tad mēs varam veikt korekcijas un piedāvāt tiem cilvēkiem, kas ir šajā gaidīšanas rindā," teica slimnīcas pārstāve.

Šis gads izceļas ar to, ka gada nogalē netika piešķirta papildu nauda rindu mazināšanai. Kad iepriekšējos gados piešķīra papildu miljonus eiro ārstniecības iestādēm, pierakstīties uz ambulatoriem pakalpojumiem gada beigās bija vieglāk.

Kopš 2012.gada finansējums ambulatorajiem pakalpojumiem ir audzis, taču tas, kāds tas būs finansējums nākamajam gadam, pagaidām nav zināms - to Nacionālais veselības dienests (NVD) vēl rēķina.

Taču, lai nebūtu drūzmēšanās garās rindās universitātes līmeņa slimnīcās, NVD pārstāve Evija Štālberga arī aicina iedzīvotājus interesēties par pierakstu citās, mazākās ārstniecības iestādēs, kuras arī sniedz tos pašus valsts apmaksātos pakalpojumus.

"Vienus un tos pašus pakalpojumus - speciālistu konsultācijas, izmeklējumus sniedz vairākas iestādes, un daudzviet, sazinoties ar šīm iestādēm, mēs paši konstatējām, ka šis pieraksts daudzviet ir īsāks vai pat pieraksta nav un pakalpojumu piedāvā saņemt tuvāko stundu vai dienu laikā," atzina Štālberga.

Ieskatu par rindu garumu var gūt rindapiearsta.lv.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti