Dienas ziņas

Sākta pastiprināta Šengenas ārējo robežu kontrole

Dienas ziņas

Trenējas kaujām apdzīvotā vietā

NĪN atlaides – pašvaldību vietējā politika

Ozolniekos īpašuma nodokļa atlaides jaundeklarētajiem iedzīvotājiem izbrīna vietējos

Nekustamā īpašuma nodoklis kļuvis par apgrūtinājumu Ozolnieku novada senioriem, kuri nav vientuļi, bet dzīvo vieni. Tikmēr iedzīvotāji pastkastītēs saņēmuši ziņojumus, ka 90% atlaides uz diviem gadiem tiek piešķirtas novadā no jauna deklarētajiem. 

Par situāciju nodokļu atšķirībās informēja arī iedzīvotāji “Tautas panorāmas” tikšanās laikā.

Pašvaldībā skaidro, ka informācijas izsūtīšana uz visām adresēm notikusi kļūdas pēc, bet lēmums pieņemts, jo tā ir iespēja iekasēt naudu. Pašvaldība nav no mazāk turīgām, un iedzīvotāju skaits aug.

Ozolnieku novada ģeogrāfiskā atrašanās vieta ir pamats tam, ka aizvien biežāk novadā tiek būvētas jaunas dzīvojamās mājās. Bet katrs nekustamā īpašuma darījums atstāj ietekmi uz kadastrālo vērtību, no kuras tiek aprēķināts nekustamā īpašuma nodoklis, un daudziem  iedzīvotājiem to samaksāt kļūst aizvien grūtāk.

Ānes ciemata iedzīvotāja Nadežda Mirojevska stāstīja, ka samaksā visu īpašuma nodokli un parādu viņai nav, bet naudas “protams, nepietiek, bet ir dārziņš, kur var kaut ko izaudzēt, bet tā grūti, zālītes arī vajag”.

Likums nosaka, ka pašvaldība var piešķirt nodokļa atlaidi līdz 90% , tomēr daudzas pašvaldības nesteidz to izmantot, jo tas ir vienīgais nodoklis,  kas pilnībā paliek pašvaldībā.

Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdētājs Andris Jaunsleinis skaidro, ka likumā ir noteikts kādām grupām un kādā apmērā atlaides piedāvā  valsts, un tālāk tā ir pašvaldību vietējā politika.

Ozolnieku novadā īpašuma nodoklis ienes aptuveni 790 000 eiro jeb 6% no pašvaldības budžeta. Atbalstīti šeit tiek komersanti, ģimenes ar diviem  nepilngadīgiem bērniem, kā arī vientuļie pensionāri un  invalīdi, bet senioriem, kam kaut kur mīt arī bērni un mazbērni, atlaides nepienākas.

“Ja mūsu valdībai būtu lielāks prāts, tad izdarītu tā - kam ir lielas pensijas 700 - 800 eiro, lai maksā. Bet ja cilvēkam ir pensija 230? Elektrība, gāze, nu kas tur paliek pāri...” nosaka Ozolnieku novada iedzīvotājs Broņislavs.

Vēl lielāks šogad bija iedzīvotāju pārsteigums par saņemtajām lapiņām ar informāciju, ka uz diviem gadiem īpašuma nodokļa atlaides 90% apmērā pienākas jaundeklarētajiem neatkarīgi no sociālā statusa. Pašvaldībā skaidro, ka šāds lēmums Ozolniekos, kas ir dotāciju saņēmēji no pašvaldību izlīdzināšanas fonda, pirms diviem gadiem pieņemts naudas pelnīšanas nolūkā.

Ozolnieku novada domes priekšsēdētājs Pēteris Veļeckis  (Latvijas Zemnieku savienība)  saka, ka pēc izlīdzināšanas fonda datiem katrs deklarēts cilvēks novadam ienes aptuveni 700 eiro, “un tādā veidā mēs gribam stimulēt, lai tas cilvēks pie mums deklarējas un viņa nodokļi ienāk mūsu budžetā, un līdz ar to arī pārējie iedzīvotāji, kas te dzīvo, ir ieguvēji”.

 2017. gadā Ozolnieku novadā deklarēti 10 575 iedzīvotāji, kas ir par 123 mazāk nekā 2016. gadā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt