Panorāma

J. Reirs gatavs piekāpties skaidras naudas ierobežošanā

Panorāma

Britu mūziķis: «Brexit» dzīvi padarīs grūtāku

Onkoloģijas centrā salūzis mamogrāfs

Onkoloģijas centrā mēnesi nestrādā mamogrāfs; izmeklējumu ar īpašu metodi nav 4 gadus

"Mēs gribam un varam strādāt, bet mums neļauj!" tādā izmisumā ir Latvijas Onkoloģijas centra (LOC) radiologi. Vietā, kam būtu jābūt gudrāko prātu un labākās aparatūras izcilības centram, mēnesi nestrādā iekārta, kas krūts vēzi ļauj ieraudzīt sākuma stadijā. Savukārt citus specifiskus izmeklējumus nevar veikt jau pēdējos četrus gadus.

Mamogrāfs LOC nestrādā kopš 12. februāra. Tā ir iekārta, kas krūts vēzi ļauj ieraudzīt jau sākuma stadijā. Otra problēma – citur veikto mamogrāfiju izmeklējumus te nevar apskatīt.

"Bieži vien mēs šos diskus uz savas aparatūras pat nevaram atvērt! Jo tā ir programmu nesakritība," stāstīja radioloģe Ingrīda Šlosberga.

Tāpat jau četrus gadus nav iespēju apstiprināt agrīnā vēža stadijas ar īpašu metodi.

"(..) 2015. gadā šī iekārta Latvijas Onkoloģijas centrā tehnisku iemeslu dēļ pārtrauca darbu, vairs nestrādāja. Kopš šī laika mēs esam lūguši, lai slimnīca nodrošina šo pakalpojumu, bet tas nav iespējams," atzina radioloģe Ilze Eņģele.

Slimnīcā taisnojas –  saplīsušā mamogrāfa remonts ieildzis uz mēnesi. Taču par pārējo aparatūru iepirkumu skaidrības nav.

"Tas ir tas, ko mēs ceram, ka drīzumā Austrumu slimnīca varēs iepirkt jaunu aparātu un pārveidot, galvenais, pārveidot, lai ir gan sonogrāfja, gan stereotakse un tomosintēze. Lai būtu vienoti," stāstīja Diagnostiskās radioloģijas centra vadītāja Māra Epermane.

Latvijas Krūts slimību asociācijas vadītājs Andrejs Srebnijs uzskata, ka 

visa izmeklēšana un diagnostika balstās uz entuziasmu, nevis sistēmas nodrošinājumu.

"Principā normālās valstīs ir sistēma, kur var redzēt jebkuru bildi, kas ir iztaisīta valstī. Jābūt datu bāzei, kur ārsts var ieiet un salīdzināt mamogrammas. Mums tas pat sapnī nerādās. Skumji, cieš sievietes," teica Srebnijs.

Aizvien biežāk publiski izskan ziņas, ka tieši neprasmīgi veiktu izmeklējumu dēļ sievietēm krūts vēzi atklāj pārāk vēlu, un speciālisti neredz to, kas jau ir redzams.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti