Dienas ziņas

No septembra sāksies braukšanas tarifu izlīdzināšana

Dienas ziņas

Augstākajai izglītībai Rēzeknē - 90

Olainē beidzot sāk domāt par ēku renovāciju

Olainē beidzot sāk domāt par ēku renovāciju

Lai gan Eiropas fondi ēku siltināšanai jaunajam plānošanas periodam vēl nav atvērti, olainieši jau gatavojas piedalīties konkursā. Līdz šim, baidoties no kredītsaistībām un nekvalitatīva būvnieku darba, Olainē pilnībā nav nosiltināta neviena dzīvojamā ēka, bet bargākā ziemā maksa par apkuri sasniedz pat trīs eiro par kvadrātmetru.

Daudzdzīvokļu māju vecumu iedzīvotāji visvairāk izjūt ziemā, kad nebalansētās apkures sistēmas dēļ gaisa temperatūra dzīvokļos atšķiras pat par desmit grādiem. Tomēr, neraugoties uz to, ka renovēt ēkas ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansējumu iespējams jau kopš 2009. gada,  Olaines pilsētā no 149 daudzdzīvokļu mājām pilnībā nav renovēta neviena. Vien 14 ēkām veikta gala sienu siltināšana, bet piecām nosiltināta visa fasāde, tomēr vēlamais efekts neesot sasniegts.

"Lai energoefektivitāte būtu pilnā apmērā, ir jāatjauno arī apkure. Un, ja ir šī apkure, ko mēs saucam par horizontālo apkuri, tad arī efektivitāte gan uz papīra, gan dzīvē sanāks diezgan būtiska," stāsta Olaines novada attīstības nodaļas vadītājs Māris Grasis.

Beidzot gan daudzi, īpaši gados jaunākie, sapratuši, ka tā ir pēdējā iespēja sakārtot īpašumu, saņemot finansiālu atbalstu. Turklāt šogad arī novada dome paredzējusi vairāk nekā 160 000 eiro energoaudita veikšanai, tehniskā projekta izstrādei un  projekta pieteikuma sagatavošanai.

"Viņiem tas nav jādara, tāpēc mums ir jābūt pirmajiem, lai noķertu šo kumosu. Nākamām mājām mēs nezinām, vai būs tāda iespēja, un, arī runājot par Eiropas Savienības atbalstu, mēs nezinām cik ilgi tas būs," atzīmē kādas Olaines mājas vecākais Mariss Zommers.

Panākt vienošanos gan neesot viegli, jo daudzi joprojām baidās no kredītiem un nav pārliecināti par būvnieku darba kvalitāti. Būvinženieris Felikss Ciunels, kurš ir arī vecākais vienā no Olaines mājām, ir gatavs runāt ar katru īpašnieku, lai māja tiktu nosiltināta, tomēr atzīst, ka ar paļaušanos  uz celtnieku godaprātu nepietiks.

"Tas ir ļoti jāskatās mājas vecākajam, un īstenībā, es laikam teiktu, ka mājas vecākajam ir jābūt ar inženiera zināšanām," sprieda Ciunels.

2014.-2020. gada plānošanas periodā daudzdzīvokļu māju renovācijai plānoti apmēram 250 miljoni eiro. Līdz šim visaktīvāk mājas siltinātas Kurzemē un Vidzemē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt