LJA gadā absolvē ap 80 absolventu, un, līdzīgi kā citās augstākās izglītības iestādēs, arī šajā akadēmijā studējošo skaits krītas, bet pieprasījums pēc profesijām, ko tā sagatavo – aug. Patlaban lielākais satraukums ir par topošo studentu uzņemšanu – vai no pārmaiņām studējošie nenobīsies?
"Ziniet kā – latvietim vienmēr labāk dzīvot savā viensētā, ja? Mēs esam snieguši savu viedokli un iebildumus Izglītības un zinātnes ministrijai par rīkojuma projektu, kurš šobrīd ir atrodams tiesību aktu portālā. Mēs esam saskaņošanai tos snieguši jau trīs reizes. Tas ir tāds riņķa dancis, ja tā var teikt," teica LJA rektore Kristīne Carjova.
Iet pret savu dibinātāju, kas ir galvenais akadēmijas finansētājs, arī nevarot. LJA galvenās ir jūrnieku praktiskās apmācības, bet ministrija tagad pieprasa arī augsta līmeņa zinātnisko darbu.
"Tas, ka Augstskolu likums mums kā atsevišķai iestādei šobrīd uzdod pienākumu ļoti augstā līmenī nodrošināt zinātnes pētījumus – tas ir mums ļoti grūti izpildāms," atzina Carjova.
Un augstskolu reformai ir dots starts. Neraugoties uz to, ka saskaņošana ar visām iesaistītajām pusēm vēl nav noslēgusies, ministrijā ir pārliecība, ka drīzumā lēmumu pieņems arī valdība un reforma varēs noslēgties līdz šī gada beigām.
"Šis jautājums nav tāds, kurā mēs esam guvuši vienotu un visu iesaistīto institūciju atbalstu. Lai nav jāpieņem lēmums par augstskolas likvidāciju, mēs pieņēmām studentiem labvēlīgāku lēmumu, ka šī augstskola turpina pastāvēt. Bet turpina pastāvēt RTU zinātnes sistēmā," skaidroja IZM Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktors Dmitrijs Stepanovs.
RTU pārmaiņas atbalsta. Tikmēr nozare gan nav mierā. Tā piekrita, ka vajadzētu LJA apvienot ar Liepājas Jūrniecības koledžu, bet bez to pievienošanas Tehniskajai universitātei.
"Viņi nesaprot vispār, kas ir jūrniecība. Godīgi sakot, Izglītības ministrija īpaši nekad nav iesaistījusies jūrniecības izglītības vadībā.
Tāpēc, ka to dara Jūrnieku reģistrs. Pēc speciālā likuma," teica Latvijas Kuģu kapteiņu asociācijas prezidents Jāzeps Spridzāns.
Neatkarīgu atzinumu sniedza Augstākās izglītības padome. Tās priekšsēdis Andris Teikmanis atzina – sākotnēji bijušas bažas, vai LJA nepiemeklēs tāds pats liktenis kā Policijas akadēmiju vai Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmiju, kuru likvidācija vērtēta pretrunīgi. Šeit esot cits stāsts – akadēmija turpinās pastāvēt, tikai kā RTU struktūrvienība. Nozari gan vajag pārliecināt.
"Protams, mēs atbalstījām ar nosacījumiem. Mēs atbalstījām ar nosacījumu, ka, pirmkārt, ir jābūt ļoti reālistiskiem termiņiem, tas nevar būt sasteigts process. Otrkārt, tas ir jāatbalsta nozarei, jo, protams, ka darba devēja viedoklis ir ārkārtīgi būtisks. Un nozares viedoklis jūrniecības jautājumā ir absolūti nozīmīgs," uzskata Teikmanis.