Panorāma

Vai atlaišana LDz notiek sociāli atbildīgi?

Panorāma

Politika aizēno LBS prezidenta vēlēšanas

Beigusies NEPLP kandidātu uzklausīšana

Noslēdzas NEPLP kandidātu uzklausīšana

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija uzklausīja vēl neiztaujātos Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) locekļu amata kandidātus. Tas nozīmē, ka tuvākajā laikā Saeima varētu lemt par piemērotāko kandidātu iecelšanu amatā.

Pirmo atbildīgā Saeimas komisija otrdien, 21. janvārī, sāka iztaujāt divu bijušo Valsts prezidentu padomnieku integrācijas jautājumos Oļģertu Tipānu. Katram kandidātam atvēlētas divdesmit minūtes, no kurām dažās jāizstāsta savs redzējums padomes darbā un vēlāk jāatbild uz jautājumiem. Tipāns uzsvēra informatīvās telpas aizsardzību – nepieciešamību aizsargāt gan sabiedriskos, gan komercmedijus, kā arī cīņu pret dezinformāciju un viltus ziņu izplatīšanu.

Viņš arī norādīja uz nopietnu nepieciešamību domāt par sabiedrības medijpratību: “Patīkami atzīmēt, ka LTV pirmais kanāls ir topā, skatītākais kanāls. Rūpējoties par savstarpējo konkurenci, kas ir laba lieta starp medijiem, kas ir jāveicina, ir vienlaikus jādomā par jauniem medijiem, kuri neprasa tik milzīgus kapitālieguldījumus – platformas digitālos medijos. Un tur, manuprāt, ir plašs darba lauks, kas vēl ir neiekopts.”

Otrs kandidāts Andis Plakans, iepazīstinot ar sevi, norādīja uz 15 gadu pieredzi darbā Latvijas Radio, inženiera izglītību, uzņēmējdarbības pieredzi, kā arī tehnisku skatījumu uz nozari. Plakans vairākkārt izcēla savas vadības prasmes, tajā skaitā spēju risināt krīzes situācijas.

“Saistībā ar iepriekšējām problēmām, kas ir bijušas, kas ir publiski izskanējušas, pamatā tās vairāk ir komunikācijas problēmas. Komunikācijas problēmas augstākā līmeņa vadītājiem ar vidējo līmeni, NEPLP ar mediju vadību. Pilnīgi viennozīmīgi es redzu sevi kā šīs komunikācijas uzlabotāju,” sacīja Plakans.

Uz NEPLP locekļa amatu kandidē arī bijušais Saeimas deputāts Kārlis Seržants. Viņš apturējis savu darbību Latvijas Zaļajā partijā, pēdējos divus mēnešus strādā žurnālistikā. Seržants norādīja uz nepieciešamību cīnīties pret naidīgu propagandu, viltus ziņu portāliem. Viņš kritizēja pašreizējo NEPLP komunikāciju ar sabiedrisko mediju vadību, un uzskata, ka sabiedriskie mediji saņemto finansējumu neizmanto pietiekami efektīvi.

Seržants vaicāja deputātiem, vai vakantās mediju uzraugu vietas jau nav aizrunātas politiķiem pietuvinātajiem: “Apmēram pirms diviem mēnešiem es dzirdēju, ka šīs konkrētās divas vietas jau ir rezervētas konkrētām divām partijām.”

“Es dzirdēju arī šādas baumas. Un, godīgi sakot, ņemot vērā iepriekšējo pieredzi, izklausās ticami,” piebilda Saeimas deputāts Boriss Cilēvičs (“Saskaņa”).

Šādas baumas esot dzirdējis arī bijušais premjers Māris Kučinskis (Zaļo un Zemnieku savienība). Savukārt pārējie komisijas deputāti noliedz ieinteresētību iecelt konkrētus padomes locekļus.

Pēdējā tika iztaujāta Latvijas Radio ilggadējai darbiniece, muzikoloģe Daiga Mazvērsīte. Viņa pauda neizpratni, kāpēc pašlaik sabiedriskos medijus uzrauga cilvēki, kas neizprotot, kā darbojas un funkcionē sabiedriskais medijs. Mazvērsīte vairāk runāja par radio – kritizēja Latvijas Radio valdes darbības stilu, valdei pietuvinātu cilvēku pieņemšanu darbā.

Mazvērsīte uzskata, ka radio nav jāuztur tik daudzi kanāli. “Finansējuma sadale ir tas, uz ko es raudzītos visvērīgāk, un, protams, sabiedriskais pasūtījums – tā sadale starp komercmedijiem un sabiedriskajiem medijiem – kā tas tiek īstenots, kādas ir atskaites, cik tās ir patiesas, cik sakrīt cipari, ko iesniedz radio, ar realitāti,” sacīja kandidāte.

Ar šo sēdi kandidātu uzklausīšana ir noslēgusies. Atbildīgās komisijas deputāti plāno ceturtdien, 23. janvārī, dzirdēto apspriest savā starpā.

Iecerēts izraudzītie divus kandidātus, kurus virzīt tālāk balsojumam Saeimā.

“Ir izkristalizējies tas, ka ir tādi, kas varbūt pārpratuma pēc ir nonākuši uz šo atlasi. Katrā ziņā deputātiem bija interesanti to dzirdēt un varbūt jautrāka sēde dažubrīd,” sacīja Saeimas Cilvēktiesību komisijas priekšsēdētājs Artuss Kaimiņš (“KPV LV”).

Nav izslēgts, ka dažus deputātu ieskatā piemērotākos kandidātus deputāti varētu aicināt atkārtotai iztaujāšanai.

KONTEKSTS:

Konkurss uz divām vakancēm NEPLP izsludināts, ņemot vērā to, ka Saeima 2019. gada 2. maija sēdē atbalstīja Guntas Līdakas atbrīvošanu no NEPLP locekļa amata. Savukārt oktobra sākumā Saeima atbalstīja NEPLP priekšsēdētājas Daces Ķezberes atbrīvošanu no amata pēc pašas vēlēšanās.

Kopumā uz divām mediju regulatora vakancēm bija pieteikušies 17 pretendenti, bet vēlāk četri atteikušies no kandidēšanas. Tikmēr NEPLP Sabiedriski konsultatīvā padome par labākajiem kandidātiem atzina Ilmāru Šlāpinu, Robertu Putni, Ievu Kalderausku un Jāni Eglīti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti