Nodarbinātības līmenis Latvijā nav būtiski mainījies

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Salīdzinot ar pagājušo gadu, šī gada pirmajā ceturksnī nodarbinātības līmenis Latvijā nav būtiski mainījies, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.

Šī gada pirmajos trīs mēnešos bija nodarbināti vairāk nekā 884 000 jeb 59,7% iedzīvotāji. Tas ir par 0,4 procentpunktiem vairāk nekā pagājušā gada otrajā, trešajā un ceturtajā ceturksnī – 59,3%.

Savukārt ar 2014.gada pirmo ceturksni, nodarbinātības līmenis palielinājās par 1,1 procentpunktu. Vīriešu nodarbinātības līmenis ir pieaudzis par 2,4 procentpunktiem, bet nodarbinātības līmenis samazinājies par 0,1 procentpunktu.

(Nodarbinātības līmenis Baltijas valstīs un Eiropas Savienībā, %. Avots: CSP)

Savukārt darba meklētāju īpatsvars šī gada pirmajā ceturksnī bija 10,2% ekonomiski aktīvo iedzīvotāju vidū. Salīdzinot ar iepriekšējo ceturksni, darba meklētāju īpatsvars nav mainījies. Savukārt gada laikā darba meklētāju īpatsvars ir samazinājies par 1,7 procentpunktiem.

Tomēr Latvijā bezdarba līmenis lēnām sarūk, un nodarbinātības līmenis Latvijā pārsniedz vidējo Eiropas Savienības dalībvalstu rādītāju.  Pieaug arī darba ņēmēju atalgojums. Ekonomisko un sociālo procesu vērotājs, DnB bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš uzskata, ka bezdarba līmenis turpinās samazināties. Pēc Strautiņa domām, tuvāko desmit gadu laikā, bezdarbnieku skaits valstī būs uz pusi mazāks, nekā pašlaik.

DNB bankas eksperts Pēteris Strautiņš: Par situāciju darba trgū
00:00 / 01:04
Lejuplādēt

“Darba tirgū situāciju var vērtēt tā, ka darba tirgus turpina pamazām silt. Tātad bezdarba līmenis sarūk, nodarbināto skaits nedaudz pieaug. Samazinās to cilvēku skaits, kuri ir zaudējuši cerības atrast darbu. Algas pieaug. Tas vienkārši atspoguļo pamazām notiekošo ekonomikas attīstību,” norādīja Strautiņš.  

“Protams, tie rezultāti mēdz svārstīties. Šī gada sākumā darba meklētāju īpatsvars bija precīzi desmit procenti. Ļoti iespējams, visdrīzāk otrajā, trešajā ceturksnī, šajā brīdī, kamēr mēs runājam, tas rādītājs jau būs nokrities zem desmit procentiem, viencipara skaitļos un turpinās pamazām slīdēt uz leju, jo ir vairāki faktori, kas Latvijā samazina dabisko bezdarba līmeni. Cilvēki pārvietojas valsts ietvaros. No vietām, kur darbavietu nav un visdrīzāk nekad arī vairs nebūs, cilvēki brauc projām. Tāpat mēs redzam, ka pamazām uzlabojas izglītības līmenis,” pauda bankas eksperts. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti