No 15. augusta dažām diagnozēm valsts kompensēs zāles 100% apmērā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

No trešdienas, 15.augusta, vairākām diagnozēm, tostarp retu slimību, valsts kompensējamo medikamentu kompensācijas apmērs tiek palielināts līdz 100%.

Kompensācijas apmēru citstarp palielināja motorā neirona slimībai, Hantingtona horejai un vara vielmaiņas traucējumiem.

Pozitīvi šīs izmaiņas vērtē Latvijas Reto slimību alianses valdes priekšsēdētāja Baiba Ziemele. Tomēr viņa piebilst, ka ir arī daudzas citas diagnozes, kur zāles ir dārgas, bet Finanšu ministrija, visticamāk, neatsauksies Veselības ministrijas lūgumam kompensēt arī tās.

Baiba Ziemele: Par 100% zāļu kompensācijām reto slimību diagnozēm
00:00 / 00:20
Lejuplādēt

„No mūsu pacientu viedokļa tas ir labs solis skaistākai nākotnei. Jo daudzām un īpaši retām slimībām medikamenti ir dārgi. Pacienti paši nevar tos iegādāties, bet bez šiem medikamentiem būtiski pasliktinās dzīves kvalitāte un dzīvības funkcija dažos gadījumos,” norādīja Ziemele.

“Tas, ka valsts ir apņēmusies apmaksāt medikamentus 100% apmērā vēl nenozīmē, ka būs pieejami visi medikamenti, kas šim pacientam nepieciešami, jo valsts rīcībā ir vairāki mehānismi, kā viņi, arī apsolot 100% kompensāciju, iegādājas pašas lētākās zāles vai arī tikai vienu no dažādiem medikamentiem, kas ir nepieciešami pacientam,” piebilda Ziemele.

KONTEKSTS:

Valdība grozīja valsts kompensējamo medikamentu apmaksas kārtību, paredzot, ka vairākas diagnozes, kuru gadījumā pacientiem zāles līdz šim apmaksātas individuālā kārtībā, tiek iekļautas kompensācijas sistēmā: 

  • uzreiz pēc noteikumu stāšanās spēkā – primārā plaušu hipertensija, Osteogenesis imperfecta; D vitamīnrezistents rahīts; 
  • no 2019.gada 1.janvāra - imūndeficīts; aknu ehinokoze, cisticerkoze, citi nātrenes veidi (hroniska nātrene; periodiski recidivējoša nātrene).

Līdz ar to zāļu nozīmēšanai vairs nebūs vajadzīgs katru gadu sasaukt ārstu konsiliju, pēc kā slēdziena pacientam nākas doties ar iesniegumu uz Nacionālo veselības dienestu, kas pieņem lēmumu par zāļu kompensāciju.

Vairākām diagnozēm, tostarp retām slimībām, no 15.augusta tiek paaugstināts kompensācijas apmērs uz 100%.

Tas skars zāles hipersensivitātes pneimonītam, citām intersticiālām plaušu slimībām, sarkoidozei, motorā neirona slimībai, Hantingtona horejai un vara vielmaiņas traucējumiem. Tādējādi tiek novērsti gadījumi, kad pacients neiegādājas zāles augsta līdzmaksājuma dēļ.  Kompensācijas apjoma palielinājums notiks esošā veselības nozares finansējuma ietvaros.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti