Panorāma

Jauns plāns cīņai pret narkotikām

Panorāma

Baložu pavēlniece

Narkotiku lavīna pastā

«Narkotiku lavīna» pasta sūtījumos satrauc likumsargus un politiķus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Pēdējos gados Latvijā dramatiski pieaudzis policijas atklāto pasta sūtījumu skaits, kas satur narkotikas. Aizliegtās vielas interneta veikalos pasūta galvenokārt jaunieši, kuri cer, ka šāda attālināta narkotiku iegāde un kontrabanda ir anonīma un pasargās viņus no soda. Nodokļu un muitas policija brīdina, ka šīs ilūzijas ir nepamatotas.    

Pirms pieciem gadiem Latvijā izdevās ierobežot jauno psihoaktīvo vielu jeb tā sauktā “spaisa” tirdzniecību. Bijušās narkotiku tirdzniecības vietas tagad stāv slēgtas vai tajās iekārtojušies legāli uzņēmumi.

Taču uzreiz pēc šīs sērgas apkarošanas jauniešu vidū lavīnveidīgi izplatās jauna – narkotiku pasūtīšana internetā ar piegādi caur pastu.

Nodokļu un muitas policija ceļ trauksmi – pērn pastā atklāti 965 narkotiku sūtījumi, kas ir deviņas reizes vairāk nekā 2017. gadā, kad atklāti 105 šādi sūtījumi. Aizliegto vielu apjomi tajos atšķiras – no viena grama līdz pat vairākiem kilogramiem.

Lielākoties pasta sūtījumos atrod amfetamīna tabletes, bet ir arī marihuāna, hašišs un LSD, gadījies pat kokaīns. Visbiežāk sūtījumi nāk no Nīderlandes, seko Vācija un Apvienotā Karaliste.

“Skarbāk šai problēmai pievērsāmies pagājuša gada sākumā, kad konstatējam, ka narkotikas pastā tiek sūtītas regulāri. Tā jau izveidojusies par tendenci. Mēs sapratām, ka pārsvarā tie ir jauni cilvēki, kas pasūta šīs narkotikas,” stāstīja Valsts ieņēmumu dienests Nodokļu un muitas policijas pārvaldes direktors Kaspars Podiņš.

Narkotiku tirdzniecība notiek interneta pelēkajā zonā jeb tā sauktajā “deep net”. Pircēji norēķinās anonīmi – izmantojot virtuālo naudu.

Par piegādes adresi norāda nevis savu dzīvesvietu, bet, piemēram, kaimiņa pastkastīti. Pēc tam īstajā dienā sagaida pastnieku un “izmakšķerē” no pastkastītes sūtījumu.

Policija brīdina, ka labi zina šīs viltības un spēj gan atpazīt nelegālos sūtījumus pastā, gan uziet pasūtītājus. “Nevajadzētu uz to cerēt, ka jūs nesodīs. Agrāk vai vēlāk pienāks tas mirklis,” brīdināja Podiņš.

“Mums ir bijuši gadījumi, kad jaunietis tiek noķerts - ar piekto vai desmito reizi, bet viņš tiek noķerts. Pēc tam ir gaužas asaras un vēlme kaut ko mainīt, bet tad jau ir par vēlu,” piebilda Podiņš.

Par šādu pārkāpumu Krimināllikums paredz cietumsodu no pieciem gadiem, ja narkotikas ievestas mazos apmēros personīgai lietošanai, līdz pat 12 gadiem, ja to darījusi organizēta grupa lielos apmēros.

Nelegālo sūtījumu problēma pievērsusi ne vien muitnieku, bet arī likumdevēja un Valsts policijas uzmanību.

“Visupirms mums būtu nepieciešams šo problēmu apzināt un izvērtēt izcelšanās riskus. Domāju, ka mēs kā Saeimas komisija noteikti varētu rosināt apspriešanu ar iesaistītajām personām. Jo tur es redzu ne tikai Finanšu ministriju, kuras pakļautība ir VID un muita, bet arī Satiksmes ministriju, kas kontrolē pastu. Visus šos ministriju resursus apkopot, lai veicinātu diskusiju, kā ar šo problēmu tikt galā, jo signāli ir diezgan satraucoši,” sacīja Iekšlietu ministrijas parlamentārais sekretārs Aldis Blumbergs (“KPV LV”).

Savukārt Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis  atzina, ka “šis ir viens no fenomeniem, kas pagājušajā gadā ir nonācis mūsu ikdienā, tas neskar tikai Muitas policiju, bet arī Valsts policiju, jo šādā veidā būtiski pieaudzis viltotas naudas apgrozījums, arī izmantojot pasta sūtījumus”.

Iesaistītie dienesti ir vienisprātis – tas, vai izdosies apkarot nelegālos sūtījumus, būs atkarīgs no tā, cik veiksmīga būs sadarbība ar ārvalstu, galvenokārt Nīderlandes, tiesībaizsardzības iestādēm.

IeM tapis jauns plāns cīņai ar narkotikām

Iekšlietu ministrija (IeM) sagatavojusi jaunu Narkotiku lietošanas un izplatīšanas ierobežošanas plānu 2019.–2020. gadam, kas paredz pievērst uzmanību arī narkotiku sūtīšanai pa pastu.  

Dažādi eksperti jau gadiem ilgi norāda – sabiedrības veselības interesēs būtu ne tikai apkarot narkotiku piedāvājumu, bet arī mazināt pieprasījumu.

Tādēļ šajā plānā vairāk akcentēti preventīvie pasākumi, profilakse un rehabilitācija.

“Galvenais, ko vēlamies panākt ar šo plānu, ir veidot līdzsvarotāku politiku. Tas vienkāršos vārdos nozīmē, ka papildus tiesībsargājošo iestāžu darbam, likumiskam regulējumam narkotisko vielu apritē, mēs vēlamies veicināt pieprasījuma samazinājumu. Tas nozīmē profilakses programmas, tas nozīmē pieejamāku ārstniecību un tādas visādas lietas,” skaidroja IeM nacionālā koordinatore narkotiku jautājumos Agnese Zīle-Veinberga. 

Plāns paredz īstenot profilakses programmu mācību iestādēs, atbrīvot narkoloģijas pacientus no līdzmaksājumiem, nodrošināt valsts apmaksātas ambulatorās atbalsta grupas nepilngadīgiem narkomāniem, uzlabot ārstniecības un rehabilitācijas kvalitāti cietumos.

Lai cīnītos ar aizliegto vielu iesūtīšanu pa pastu, plānā paredzēts uzlabot Muitas policijas laboratorijas aprīkojumu un algot papildu darbiniekus. Pēc indikatīviem aprēķiniem, visu plānā iekļauto ieceru īstenošanai nepieciešams papildus finansējums – gandrīz 680 000 eiro. Taču, visticamāk, šī summa pieaugs un vajadzības varētu pārsniegt miljonu eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti