Labrīt

Daniels Pavļuts: Februārī Latvija varētu saņemt ap 73 tūkstoš "AstraZeneca" vakcīnu

Labrīt

Pirmo reizi raidīs tiešraides koncertu no Liepājas ar robotizētām kamerām

VVD vadītāja: Būtiņģē noplūdusī nafta Latvijas videi nodarījusi kaitējumu ap 58 000 eiro

Naftas noplūde no Būtiņģes: Latvijas videi zaudējumi – aptuveni 58 000 eiro

Pēc sākotnējiem aprēķiniem pagājušā gada nogalē notikusī naftas noplūde no Lietuvas Būtiņģes naftas termināla Latvijas videi nodarījusi kaitējumu aptuveni 58 000 eiro apmērā, paziņojumā medijiem informēja Valsts vides dienests (VVD).

Papildus Latvijas valstij radīti zaudējumi naftas noplūdes piesārņojuma dēļ gandrīz 2000 eiro apmērā, kas saistīti ar operatīvo dienestu darbu, reaģējot uz noplūdi.

Videi nodarītā kaitējuma un Latvijas valstij radīto zaudējumu apmēru vēl varētu precizēt, jo šobrīd Baltijas jūrā turpinās no Būtiņģes naftas termināla pazudušā cauruļvada posma meklēšana.

Iepriekš Jūras spēki ziņojuši, ka cauruļvads ir atrasts, tomēr tagad Jūras spēku sniegtā informācija liecina – izrādījās, ka atrastais caurules posms nepieder Būtiņģes naftas terminālim, ziņoja LETA. Tagad turpinās pazudušā cauruļvada meklēšana. 

VVD 4. janvārī oficiāli pieprasīja informāciju Lietuvas Vides ministrijai par noplūdušās naftas daudzumu un citiem ar negadījumu saistītiem apstākļiem. Atbilde no Lietuvas vēl nav saņemta.

Pēc VVD aprēķiniem, kas balstīti uz Latvijas Jūras spēku Krasta apsardzes patruļkuģu ievāktajiem datiem par naftas plankuma laukumu un krāsu, un no gaisa uzņemtajiem attēliem, 2020. gada 28. decembrī no Būtiņģes naftas termināla noplūdusi 0,51 tonna naftas. Videi nodarīto zaudējumu apmērs aptuveni 58 tūkstoši eiro aprēķināts par Latvijas ūdeņos konstatēto noplūdušās naftas apjomu.

Savukārt Latvijas valstij radīto zaudējumu apmērs aprēķināts, balstoties uz izmaksām, kas Latvijas valstij radās, reaģējot uz šo naftas noplūdi, un iekļauj piesārņojuma konstatēšanas un monitoringa izmaksas (t.sk. paraugu ņemšanas un laboratorijas analīžu veikšanas izmaksas), kā arī izmaksas, kas radušās operatīvajiem dienestiem, piedaloties Būtiņģes naftas termināļa cauruļvada meklēšanā Latvijas teritoriālajos ūdeņos.

KONTEKSTS:

28. decembrī Lietuvā no uzņēmuma "Orlen Lietuva" piederošā Būtiņģes termināļa Baltijas jūrā noplūda viena līdz divas tonnas jēlnaftas. Tas noticis, atvienojoties termināļa cauruļvadam, pa kuru tikusi sūknēta nafta. Noplūdušās naftas plankums jūrā bija aptuveni 3,7 kilometrus garš un 100 metrus plats, un tas vēja un straumju ietekmē no Lietuvas nokļuva Latvijas ūdeņos.

Nafta viļņos pazudusi, bet atbildīgie dienesti turpināja meklēt noplīsušo cauruļvadu, kurā vēl varētu būt palikusi nafta un kas varētu nokļūt citu kuģu ceļā.

Būtiņģes naftas termināļa peldošā platforma atrodas 1,3 kilometrus no Lietuvas-Latvijas robežas un 7,3 kilometrus no krasta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt