Rīta Panorāma

Intervija ar Latvijas Zaļā punkta direktoru Kasparu Zakuli

Rīta Panorāma

Vēstures detektīva “Tas notika šeit” jaunā sezona

Šodien Starptautiskā muitas diena

Muita pērn 3000 gadījumos apturējusi sankcijām pakļauto preču pārvešanu robežai

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas pārvalde 2022. gadā konstatēja 3000 gadījumus, kuros konstatēta sankcijām pakļauto preču pārvešana pāri robežai, intervijā LTV raidījumā "Rīta Panorāma" pastāstīja VID ģenerāldirektores vietnieks, Muitas pārvaldes direktors Raimonds Zukuls.

Aizvadītais gads muitas darbā bija aktuāls ar sankcijām pakļauto un akcizēto preču, kā arī viltoto  preču kontroli.

"Vairāk pagājušajā gadā tomēr bija sankcijām pakļauto preču kontrole. Pēc Krievijas agresijas Ukrainā nu jau devītā sankciju pakete ir pieņemta, un muita ir viens no tiem dienestiem, kas aktīvi iesaistās un kontrolē, nepieļaujot preču nonākšanu Krievijā un Baltkrievijā, tieši tāpat kā Krievijas un Baltkrievijas preču nonākšanu Eiropas Savienībā," sacīja Zukuls.

Attiecībā uz sankcijām pakļauto preču pārvešanu 2022. gadā kopumā uzieti aptuveni 3000 pārkāpumu. Pamatā tas skar preču – lielākoties koka un metāla izstrādājumu, arī dažādu ierīču ievešanu Eiropas Savienībā.

Uz jautājumu par to, vai šādu preču vešana ir apzināta, Zukuls pauda – brīžos, kad stājas spēkā kārtējā sankciju pakete, tā varētu būt uzņēmēju neziņa. "Bet, ja mēs redzam, ka viens un tas pats mēģina jau otro reizi samainīt preču kodu, vai, piemēram atrodam divus dokumentu komplektus automašīnā, no kuriem viens ir ne uz Krieviju, bet otrs tomēr uz Krieviju, tad mēs varam runāt par apzinātu rīcību," viņš skaidroja. 

Turklāt ir preču klāsts, kas arī privātpersonām ir aizliegts pārvadāšanai pāri robežai.

Ar akcīzes nodokli apliekamo preču kontrolē uziets aptuveni 17 miljoni kontrabandas cigarešu, kas gan ir mazāk nekā gadu iepriekš. Tomēr pārvešanas gadījumu skaits ir bijis lielāks, kas nozīmē, ka biežāk mēģina pārvest mazākus apjomus.

Slēpjot kontrabandas cigaretes, akmeņogles nomainījis čuguns. Savukārt, pārbaudot dēļu kravu, pērn atklāja cigarešu lielāko slēptuvi.

"Mēs daudz lielāku uzmanību pievērsām kontrolei pagājušajā gadā tieši sankcijām pakļauto preču dēļ. Pieļauju – tāpēc pamainījusies situācija [attiecībā uz akcizētām precēm]," skaidroja Zukuls.

Savukārt viltoto preču kontrolē konstatēti 27 000 šādu preču, no kurām 20 000 bija viltotas rotaļlietas.

Tāpat, veicot muitas kontroli uz robežas, pērn izņemti ap 3000 litru degvielas, teju 900 litri alkoholisko dzērienu, kā arī konstatēti 1,5 miljoni eiro nedeklarētas vai nepatiesi deklarētas skaidras naudas. 

Kopumā pagājušajā gadā par vairāk nekā divām reizēm pieaudzis Latvijas muitas kontroles novērsto pārkāpumu skaits. 2021. gadā novērsti vairāk nekā 4600 pārkāpumi, bet 2022. gadā – jau vairāk nekā 10 tūkstoši. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti