Dienas ziņas

Upītes ciema svētki ar dančiem, teātri un jaunu albumu

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Vienkopus pulcējas Latvijas valsts vienaudži

Možs gars arī 100 gadu vecumā. Latvijas valsts vienaudži pulcējas salidojumā

Sestdien, 24.augustā, Rīgā, VEF kultūras pilī, norisinājās Latvijas valsts vienaudžu salidojums. Šis ir jau trešais simtgadnieku salidojums. Tā ir pilsoniska iniciatīva, kopā būšanas iespēja valsts vienaudžiem un iespēja iziet sabiedrībā no savas pilsētas vai novada, satikt valsts augstākās amatpersonas, noklausīties koncertu, kā arī sajust gādību un cieņu. Šoreiz kopā salidoja 19 cilvēki, kas pārkāpuši simts gadu slieksni, un daudzi, kas ir ļoti tuvu tam.

Latvijas valsts vienaudži pulcējas salidojumāAnnija Petrova

  Latvijas vienaudžus sestdien neilgi pirms pusdienlaika VEF kultūras pilī sagaida salidojuma organizatori. Cilvēki atbraukuši no dažādām Latvijas vietām. Patstāvīgi iet grūti, tāpēc jaunieši pavada seniorus.

  Tur pulcējas simtgadnieki un vecāki cilvēki, kā arī tie, kam tuvojas 100 gadu. “Vienaudži ar Latvijas valsti. Mēs priecājamies, esam gandarīti, ka šie cilvēki vēl var Latvijas sabiedrībā būt godināti, cienīti un uzņemti,” saka Rīgas aktīvo senioru alianses vadītāja Terēzija Mackare:

  Trešo gadu šajā salidojumā piedalās Lidija Sīmane. Atbraukusi no Mālpils, un viņai ir 105 gadi. Cilvēki par viņas vecumu brīnoties: „Dažādi bijis. Ir viss kas piedzīvots, viss kas redzēts. Pārciests, pārdzīvots. Priecājies, bēdājies kādreiz. Visādi kā dzīvē.”

  Valērija Ivanovska ir no Jūrmalas: „Oktobrī būs 101 gads. 101 jau. Man pašai neērti paliek, ka es tik veca jau. Zini, tikai kauns man tā kā es tāda nevarīga un palieku tāda… krītu ārā no cilvēku vidus jau. Bet tā man viss kārtībā. Es visu saprotu, runāju, varu līdzi dzīvot. Tā ļoti labi jūtos vēl, paldies Dievam!”

  Viņa stāsta, ka interesējas par aktieriem, dziedātājiem:

  „Man interesē ļoti dzīve vēl. Tā ka nāve laikam nenāks ātri.”

  Valērija Ivanovska simtgadnieku salidojumā Rīgā, VEF kultūras pilī, 2019.gada 24.augustā.

  Alfrēds Veckaktiņš atbrauca uz salidojumu no Saulkrastiem. Viņam ir 104 gadi. Un viņš smejas, ka savā cienījamā vecumā jūtas “cauraudzis”. Ceļš līdz salidojumam neesot bijis grūts: „Līdz Anglijai ar tieku! Rudenī atkal braukšu.”

  Lai gan pats nepiedalījās, spilgti atceras arī Baltijas ceļa laiku. Stāsta, ka no atmiņas neizzūd arī par kara gaitām.

  Alfrēds Veckaktiņš simtgadnieku salidojumā Rīgā, VEF kultūras pilī, 2019.gada 24.augustā.

  Tikmēr Latvijas vienaudzis Ēriks Tomsons atbraucis no Valmieras. Ir arī apbalvots. Dzimis 1918.gadā. „Es beidzu Krišjāņa Valdemāra jūrskolu Rīgā 1943.gadā Otrā pasaules kara laikā. Bija man tā sagadīšanās, ka es varēju palīdzēt latviešu bēgļiem pārkļūt uz Gotlandi. Es pārvedu septiņos braucienos kādus pāri par 700 bēgļus Latvijas uz Gotlandi,” stāsta Tomsons.

  Viņš arī piedalījies Baltijas ceļā: „Man tāds liels krustojums pie mājas. Es savācu savu ģimenīti un uz krustojuma, vakarā bija visa tā stāvēšana. Un nostāvējām visi sajūsmā par Latviju.”

  Ēriks Tomsons simtgadnieku salidojumā Rīgā, VEF kultūras pilī, 2019.gada 24.augustā.

  Daudzi Latvijas vienaudži uz pasākumu paņēmuši arī uz lapām pierakstītas savas atmiņas par Baltijas ceļu. Organizatori tās plāno saglabāt īpašā piemiņas grāmatā.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Saistītie raksti
  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti