Pusdiena

ASV turpinās izmeklēšana par spridzekļu nosūtīšanu politiķiem un CNN

Pusdiena

Pusdiena 26.10.2018

Ministrijai vēl nav redzējuma, kā sakārtot deputātu atalgojuma lietas pašvaldībās

Ministrijai vēl nav redzējuma, kā sakārtot deputātu atalgojumu pašvaldībās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Izrevidējot deputātu atalgojumu 30 pašvaldībās, Valsts kontrole secinājusi, ka domēm nav vienotas pieejas, kā par darbu atlīdzināt domniekiem - daļa pašvaldību deputātu darba laiku neuzskaita vispār, citviet sarēķināts, ka ievēlētā amatpersona strādā 300 stundu mēnesī jeb 15 stundu dienā. Arī deputātu algas ir ļoti atšķirīgas, un revidentiem ir aizdomas par nelikumīgi izmaksātu naudu. Tajā pašā laikā atbildīgā ministrija izmaiņas vēl neplāno.

Visstrādīgākie deputāti ir Jūrmalā, Jelgavā, Ventspilī un Daugavpilī, kā arī Baltinavas, Iecavas, Lubānas, Ogres, Rucavas, Ventspils un Zilupes novadā. Kamēr lielākoties Latvijas iedzīvotājiem ir 160 stundu mēneša darbalaiks, šajās pašvaldībās domnieki nostrādājuši 250 un pat 300 stundu. To atklāja Valsts kontroles revīzija. Deputātiem maksā par stundas darbu, un daudzas vietvaras ir dāsnākas par likumā atļauto.

Valsts kontroles padomes loceklis Edgars Korčagins pastāstīja, ka septiņas pašvaldības ievēro likumā noteikto, bet 19 pašvaldībās deputātiem ir lielākas likmes - no 11 līdz 25 eiro - tā vietā, lai svārstītos ap 6 eiro.

Revīzijā konstatēts, ka piecās pašvaldībās nav uzskaitīts deputātu darba laiks. Tādēļ revidenti neguva pārliecību, vai tēriņi gandrīz 550 000 eiro apmērā atbilst normatīvo aktu prasībām. Neievērojot likumu, daudziem domju deputātiem nepamatoti izmaksāti vairāk nekā 400 tūkstoši eiro. Pārkāpjot Atlīdzības likumu, astoņas pašvaldības ir prēmējušas deputātus ar 5000 eiro.

Valsts kontrole piedāvā turpmāk atteikties no liekas birokrātijas, uzskaitot deputātu nostrādātās stundas, un noteikt algu griestus un grīdu - rāmi, kas būtu piemērojams pašvaldībās atkarībā no to lieluma vai citiem kritērijiem, kas būtu noteikti kopējās diskusijās, skaidroja Korčagins.

Latvijas Pašvaldību savienība līdzīgi kā pēc citām revīzijām Valsts kontrolei nepiekrīt un ķeras pie Eiropas vietējo pašvaldību hartas. Domes grib nevis ieviest vienotu kārtību, bet gan vēl lielāku visatļautību, nosakot, ka pašvaldība pati lemj gan par pašvaldības deputātu, gan darbinieku atlīdzības jautājumiem.

Savukārt par pašvaldību darba uzraudzību atbildīgās Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Eglīts (Nacionālā apvienība) atzīst, ka domnieku algu jautājums līdz šim nav bijis ministrijas darba kārtībā.

Viņš skaidroja, ka pašlaik ministrijā izvērtē Valsts kontroles revīzijā izteiktos iebildumus un pārkāpumus. Pēc Eglīša teiktā, ministrijā bažījas, lai ar izmaiņām būtu pozitīvs efekts, nevis kāds tiktu pataisīts par ķīlnieku.

Ministrijā skaidroja, ka budžeti ir pašvaldību autonoma funkcija, kurā valsts nedrīkstot iejaukties. Savukārt Saeimas Juridiskais birojs paudis, ka "uz deputātu nav iespējams attiecināt pieņēmumu, ka darba stundu skaits mēnesī ir 160 stundas. Deputāts ir tā saucamajās amata attiecībās nodarbināta persona, un attiecībā uz viņa darbību likums nenoteic ne maksimālo, ne minimālo darba stundu skaitu".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti