Rīta Panorāma

Islandē ierodas klonētais prezidenta suns

Rīta Panorāma

Intervija ar Ingu Račinsku un Voldemāru Spuņģi

Intervija ar labklājības ministri Ramonu Petraviču

Ministre: Sociālā atbalsta palielināšana valsts budžetā prasīs 35 miljonus eiro

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Lai palielinātu garantētā minimālā ienākuma (GMI) līmeni, sociālā nodrošinājuma pabalstu, minimālo pensiju un trūcīgas personas ienākuma līmeni, valsts budžetā būs nepieciešami aptuveni 35 miljoni eiro, bet pašvaldību budžetos būs jāatvēl papildus 10 miljoni eiro, intervijā LTV “Rīta panorāmai” pastāstīja labklājības ministre Ramona Petraviča (“KPV LV”).

Satversmes tiesa (ST) 25. jūnijā atzinusi, ka pašreizējais valstī noteiktais garantētā minimālā ienākuma līmenis, kas ir 64 eiro mēnesī, neatbilst Satversmei.

Ministre atzina, ka ST spriedums valdībai jāpilda, un nevar būt diskusiju, vai tam ir nauda vai nav, tāpēc viņa plāno atsākt sarunas ar pašvaldībām, kas nodrošina GMI pabalsta izmaksu, par iespēju nākamgad celt GMI līdz 109 eiro.

Pašlaik precīzu aprēķinu vēl nav, bet GMI celšanai pašvaldībām varētu būt papildus nepieciešami aptuveni 10 miljoni eiro, sacīja ministre.

Viņa norādīja, ka pašlaik izskan variants, ka valsts līdzfinansējums šim mērķim varētu būt nepieciešams, ja pašvaldību ieņēmumi strauji samazinātos vai arī strauji pieaugtu GMI pabalstu saņēmēju skaits.

Ministre arī atzina, ka 109 eiro mēnesī nav pietiekami cilvēka vajadzību nodrošināšanai, bet tas ir “pats minimums, ko cilvēkam var piedāvāt”.   

Petraviča arī prognozēja, ka ST spriedumi par trūcīgas personas ienākuma līmeni un sociālā nodrošinājuma pabalstu varētu būt līdzīgi un būs jāpārskata sociālā atbalsta sistēma kopumā. Arī sociāla nodrošinājuma pabalsts bija politiskās vienošanās rezultāts, turklāt tagad, ceļot GMI, nevar būt situācija, kad GMI ir lielāks par sociālā nodrošinājuma pabalstu vai minimālo pensiju.

Ministre sacīja, ka pabalstu sistēmas pilnveides plāns jau gatavs, jo to jau piedāvāja valdībai pērn, taču toreiz neatrada tam līdzekļus. Tagad būs  “jānomaina cipari” atbilstoši jaunākajai situācijai valstī, un tur papildu izmaksas valsts budžetā varētu būt aptuveni 35 miljoni eiro.

KONTEKSTS:

Satversmes tiesa  25. jūnijā atzinusi, ka pašreizējais valstī noteiktais garantētā minimālā ienākuma līmenis, kas ir 64 eiro mēnesī, neatbilst Satversmei.

Lietas pieteikumu tiesā iesniedzis tiesībsargs Juris Jansons. Viņš uzskata, ka pabalsts ir pārāk mazs, lai nodrošinātu pārtiku, mājokli un citas pamatvajadzības.

GMI ir pabalsts trūcīgām personām. Personas ienākumiem kopā ar pabalstu ir jāsasniedz šis minimālais ienākumu līmenis. 

GMI līmenis vienai personai iepriekš bija 53 eiro mēnesī, bet no šī gada janvāra valdība to palielināja līdz 64 eiro. Tiesībsargs norādīja, ka, lai gan pabalsts palielināts, tas tomēr nenodrošina personām cilvēka cienīgu dzīvi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti