Dienas ziņas

Talsu novada vadība samazina sev atalgojumu

Dienas ziņas

Surdo tulkojums. Dienas ziņas

Mežotnes pils nākotne joprojām neskaidra

Mežotnes pils nākotne joprojām neskaidra

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Mežotnes pils Bauskas novadā jau gandrīz divus gadus stāv tukša, un tās nākotne joprojām ir neskaidra. Pašvaldība finansiālu apsvērumu dēļ to lēmusi nepārņemt savā īpašumā, tomēr, baidoties, ka pili var piemeklēt Kaucmindes liktenis, esot  gatavi piedalīties ar līdzfinansējumu, ja tajā tiks izveidots muzejs.

18. gadsimtā būvētā Mežotnes pils rekonstrukciju un restaurāciju piedzīvojusi 21. gadsimta sākumā, un tās vizuālais stāvoklis joprojām ir salīdzinoši labs. Tomēr kopš pagājušā gada pavasara, kad pils pārvaldītāji – valsts AS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ), lauza līgumu ar tās iznomātāju, pils nākotne joprojām ir neskaidra. Vietējie iedzīvotāji, kuri kameras priekšā gan runāt nevēlējās, norādīja, ka, būtu labi, ja to pārņemtu pašvaldība. Šādu iespēju novadam piedāvāja arī pils pārvaldītājs, tomēr deputāti to noraidījuši.

Mežotnes pils ziemā
Mežotnes pils ziemā

"Vieniem pašiem mums tas nav pa spēkam. Mums jau ir Bauskas muzejs ar fililiāli Plūdoņa muzejā, Bauskas pils muzejs," skaidroja Bauskas novada domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis (Nacionālā apvienība).

Kā norādīja domes priekšsēdētājs, kuram jau ir pieredze ar Kaucmindes izsolēm, pieļaut izsoli gan nedrīkstot, tāpēc pašvaldība esot gatava iesaistīties ar līdzfinansējumu, ja pils kļūtu par Rundāles pils filiāli. "Tāpat mēs varētu runāt par pils iegūšanu īpašumā, ja līdzi būtu finansējums darbības uzturēšanai utt."

Rundāles pils muzeja direktore Laura Lūse stāstīja, ka Mežotnes pilij ir bagāta vēsture, kas saistīta ar firstiem Līveniem, tāpēc būtu vērts ierīkot muzeju. Viņa saredz arī perspektīvu tūrisma attīstībā, vien tad būtu jāuzbūvē arī tilts par Lielupi, kas pašreiz šķir Mežotni no Rundāles.

"Un tad veidotos šis te skaistais loks – Bauskas pils, Mežotnes pils, Mežotnes pilskalns, Mežotnes baznīca un Rundāles pils. Tas būtu skaistais Zemgales piļu loks, kas bezmaz līdzinātos Francijas Luāras ielejai," sprieda Lūse.

Tiesa gan, arī Rundāles pils būtu gatava savā paspārnē uzņemt netālu esošo Mežotnes pili vien tad, ja tai līdzi nāktu arī finansējums. Turklāt ne tikai ēkas uzturēšanai gadā nepieciešamie 150 000 eiro, bet arī iekārtošanai un darbiniekiem. Kultūras ministrija (KM) rakstiskā komentārā skaidroja, ka, viņuprāt, Mežotnes pilij būtu jāpaliek pilnā valsts aprūpē.

"KM budžetā šāda finansējuma nav, tomēr, pēc KM rīcībā esošās informācijas, VAS "Valsts nekustamie īpašumi" un Finanšu ministrija gatavo informatīvo ziņojumu, kura mērķis ir rast sistēmisku risinājumu īpaši nozīmīgu, valsts īpašumā esošu valsts nozīmes kultūras pieminekļu, kuri netiek izmantoti valsts pārvaldes funkciju veikšanai, uzturēšanai un attīstībai. Līdz ar to KM ieskatā konsultācijas par pils tālāko attīstības modeli turpināmas pēc šī ziņojuma apstiprināšanas Ministru kabinetā," norādīja KM valsts sekretāres vietnieks Uldis Zariņš.

VNĪ pārstāve Anita Feldmane atzina: "Ziņojums tuvāko mēnešu laikā tiks virzīts izskatīšanai Ministru kabinetā, bet, tā kā ir iesaistītas daudzas iestādes, tas nevirzās ļoti ātri, bet šis ziņojums virzīs attīstību kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanai."

Jaunos kritērijus gaida 171 kultūrvēsturiskā ēka, bet izšķiršanās, kam piemērot izstrādātos kritērijus, gan būšot politisks lēmums. Līdz  tam gan Mežotnes pilij sola nerīkot izsoli.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti