Mediķu arodbiedrība jūlija izskaņā rīkos veselības nozares brīdinājuma streiku 

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) padome pieņēmusi lēmumu rīkot veselības nozares brīdinājuma streiku un protesta akciju pie Veselības ministrijas (VM) šā gada 27. jūlijā, informēja arodbiedrībā.

Arodbiedrībā norādīja, ka, meklējot kompromisu, LVSADA kopš 2021. gada rudens izlīgšanas sarunās ar VM atkārtoti mīkstināja sākotnējās streika prasības. Taču tagad palikusi viena – arodbiedrība atzīmēja, ka saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem ārstiem un funkcionālajiem speciālistiem būtu jāsaņem vismaz 1862 eiro, ārstniecības un pacientu aprūpes personām un funkcionālo speciālistu asistentiem vismaz 1117 eiro, bet ārstniecības un pacientu aprūpes atbalsta personām – vismaz 745 eiro. Tāpat LVSADA norādīja, ka algas pieaugumam no 1. jūlija vajadzētu būt ne mazāk kā 10% visām ārstniecības personām.

Aprīlī Nacionālā trīspusējā sadarbības padome (NTSP) uzdeva ministrijai sasaukt NTSP Veselības aprūpes nozares apakšpadomes sēdi un izskatīt arodbiedrības streika prasību, taču veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstībai/Par!”) atteicās piekrist kārtējam LVSADA kompromisa priekšlikumam, norādīja arodbiedrībā.

LVSADA Streika komitejas priekšsēdētāja Līga Bāriņa un LVSADA priekšsēdētājs Valdis Keris vienprātīgi neslēpj sašutumu, norādot: “Izskatās, ka mūsu politiķi plānos par valsts drošību un labklājību neredz vietu pieejamai veselības aprūpei.”

Paredzēts, ka streiks tiks rīkots 27. jūlijā, taču gadījumā, ja arī brīdinājuma streiks no valdības puses tiks ignorēts, LVSADA padome nolēmusi rīkot pilna formāta nozares streiku šā gada 27. un 28. septembrī, informēja arodbiedrībā. 

KONTEKSTS:

LVSADA pērn 23. augustā VM iesniedza divas streika prasības, prasot palielināt darba samaksu veselības jomā strādājošajiem. Šāds solis sperts, jo arodbiedrībā uzskatīja, ka nav izdevies novērst ministrijas diskriminējošu attieksmi pret mazāk atalgotajiem veselības aprūpes nozares darbiniekiem. Tādēļ tā prasīja paaugstināt vidējo darba samaksu atbalsta personālam, kas nav ārstniecības personas, katru gadu par 5% līdz 2024. gadam.

Savukārt otra prasība bija paaugstināt vidējo darba samaksu ārstniecības personām katru gadu par 10% līdz 2024. gadam.

LVSADA norādīja, ka, lai mediķu darba samaksa augtu līdzvērtīgi darba samaksas pieaugumam valstī, vajadzīgi ne mazāk kā 75 miljoni eiro. Arodbiedrība sarunās ar VM panāca konceptuālu vienošanos, ka 2022. gadā tiek palielināta vidējā darba samaksa tarifu daļā par 10% visām ārstniecības personām. Tomēr valdība nākamā gada budžetā lēma ārstniecības personu darba samaksas pieaugumam atvēlēt 35 miljonus eiro. Tādēļ arodbiedrība pieļāva streiku 2022. gada pirmajā pusē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti