Ārste uzsvēra, ka rūpes par veselību nozīmē piedalīšanos vēža skrīninga programmās. "Mēs redzam, ka pandēmija ir izvērsusi zināmas negatīvas tendences šajā jomā. Dzemdes kakla vēža skrīninga aptvere ir samazinājusies pilnīgi noteikti. 31% [sieviešu] pagājušajā gadā ir atsaukušās uz uzaicinājuma vēstulēm," sacīja Rezeberga.
Profesore norādīja, ka galvenie iemesli tam ir mazāk sarunu par šo jautājumu pandēmijas laikā, kā arī noteiktie ierobežojumi doties pie ārsta. "Ja mēs paskatītos uz līknēm, tad pirms dažiem gadiem tās bija ar pozitīvu tendenci, kad arvien vairāk sieviešu piedalījās skrīninga programmā," teica ārste, piebilstot, ka jau no 2018. gada un arī pandēmijas laikā veikto skrīningu skaits ir samazinājies.
Rezeberga uzsvēra, ka no šī gada jūlija vecumā pēc 30 gadiem primārais skrīninga tests būs arī cilvēka papilomas vīrusa noteikšanai. "Nelaime gan ir tā, ka mums vajag, lai sievietes piedalītos šajā programmā," piebilda speciāliste.
Viņasprāt, uzrunājot sievietes, ļoti liela ir ģimenes ārsta loma, jo ne visas sievietes apmeklē ginekologu, it īpaši vecuma grupā pēc 50 gadiem.
Tāpat Rezeberga uzsvēra zināšanu nozīmi, piebilstot, ka uzaicinājuma vēstule piedalīties programmā ir svarīga un to vajag ņemt līdzi, dodoties pie ginekologa.
"Tā informācija reizēm ir nesaprotama sievietēm. Tur, piemēram, ir norādītas iestādes, kur jāgriežas nodot šīs analīzes, bet es gribu atgādināt, ka pie jebkura ginekologa var nodot šo analīzi," sacīja ārste.