Panorāma

Panorāma

Panorāma

Panorāma

Zolitūdes tiesā liecina «Maxima» darbinieces

«Maximas» darbinieces Zolitūdes tiesā: Bruģis uz jumta un plaisas raisīja bažas, bet klusējām

Zolitūdes traģēdijas tiesas sēdē trešdien tika uzklausītas piecas SIA “Maxima Latvija” darbinieces. Vairākas atzina, ka melnzeme un bruģis uz jumta, kā arī plaisas sienās viņas esot darījušas bažīgas, bet vadībai par to neesot ziņojušas, jo neesot ticējušas, ka viņās ieklausīsies.  

Vairākas no lieciniecēm liktenīgajā dienā bija strādājušas, un dažas no viņām uz tiesas sēdi tika sauktas atkārtoti.   

Ne visas Zolitūdes traģēdijas tiesas sēdes sākas precīzi norādītajā laikā. Gadās, ka sākums kavējas vairāk nekā stundu, citreiz mazāk. Kavējās arī trešdien. Bijušas reizes, kad lietas izskatīšanu nācies atcelt. Lieciniece Anete Reķe, kura pirmajā reizē bija ieradusies velti, trešdien varēja liecināt.

“Es vairs nedzīvoju Rīgā, bet Apes novadā, kas ir 170 kilometri no Rīgas, mājās mani gaida mazs zīdainītis, man par to, ka tiesa tiek atcelta, neviens nepaziņo, bet ar mazu bērnu braukt tādu gabalu ir ļoti grūti,” saka Reķe.

Viņa arī atzīst, ka “tehniskās lietas jau tagad, sniedzot liecības”, neatcerējos.

“Gadu es nestrādāju, es nevarēju pastrādāt. Man bija grūti. Un arī tagad, kad ir kaut kādas līdzīgas situācijas, trauksmes signāli, tagad liekas, ka es varu noreaģēt. Man darbā bija - ka sāka skanēt signalizācija un loģiskā domāšanas nestrādā. Panika un viss,” stāsta Reķe.

Visas trešdien uzklausītās liecinieces ir bijušās un esošās “Maximas” darbinieces. Liecības galvenokārt bija saistītas ar darbinieku reakciju uz skanošo trauksmes signalizāciju.

Liecinieces stāstīja arī par novērotajām plaisām dažās no ēkas telpām, kas radušās pēc “Maxima” piegulošās ēkas būvniecības sākuma. Un tāpat arī par ūdeni, kas katru reizi lietus laikā ģērbtuves grīdu piepildījis līdz potītēm.

Liecinieces detalizēti centās iztaujāt arī prokurori.

“Jautājums neattiecas uz lietas materiāliem, lūdzu noņemt jautājumu,” šādu lūgumu tiesai vairākas reizes izteica SIA “Maxima Latvija” advokāti, kad  darbiniece sniedza liecības. Tiesa lūgumu apstiprināja.  

Noraidītie jautājumi bija saistīti, piemēram, ar “Maksimas” izmaksātajām kompensācijām darbiniekiem, kas traģēdijas dienā bija strādājuši, bet paspējuši pamest darba vietu pirms nogruvuma.

Tiesas sēdē vairākas liecinieces atzina, ka uz jumta bērtās melnzemes un bruģa kravas, kā arī plaisas sienās viņas esot darījušas bažīgas. Taču vadībai par to neesot ziņojušas, jo neesot ticējušas, ka viņāss ieklausīsies.  

Tā dēvētā Zolitūdes traģēdija notika 2013.gada 21.novembrī, kad, iebrūkot lielveikala "Maxima" jumtam, dzīvību zaudēja 54 cilvēki un vēl vairāki desmiti cilvēku tika ievainoti.

Policija traģēdijas apjomīgās lietas izmeklēšanu pabeidza gandrīz pusotru gadu pēc notikuma, un prokuratūra kriminālvajāšanu sākusi pret astoņām personām. Tāpat šajā lietā pret piecām juridiskajām personām uzsākts piespiedu ietekmēšanas process un par aizdomās turētajām atzītas deviņas personas.

Savukārt lietas iztiesāšana notiek kopš 2015.gada decembra, un sākotnēji tajā uzklausīti cietušie un viņu pārstāvji, kā arī risināti procesuāli lēmumi.
 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti